ministerstwo cyfryzacji

Francja, Polska i Estonia – najbardziej rozwinięte cyberpaństwa otwartej Europy

Polska pod względem otwartości danych zajęła 2. miejsce w Europie: za Francją, a przed Estonią – podało w środę Ministerstwo Cyfryzacji, powołując się na coroczny raport Open Data Maturity. Rok wcześniej Polska zajmowała w zestawieniu 3. pozycję.

Jak wyjaśniono w komunikacie resortu cyfryzacji, coroczny raport Open Data Maturity dokumentuje postępy 35 krajów europejskich w zakresie udostępniania i ponownego wykorzystywania otwartych danych, a ponadto identyfikuje obszary wymagające poprawy, pokazuje najlepsze europejskie praktyki i zalecenia dotyczące rozwoju. Najnowszy ranking daje Polsce 2. miejsce. Oznacza to awans o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego zestawienia. Zgodnie z raportem Open Data Maturity najbardziej dojrzałe w zakresie danych kraje Unii Europejskiej to: Francja (98,2 proc.), Polska (97,9 proc.) i Estonia (96,2 proc.).

„Polska wyznacza trendy w otwieraniu danych. Jesteśmy silnym, europejskim liderem, z którego wiedzy i doświadczenia inne kraje mogą brać dobry przykład” – ocenił wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. „To efekt konsekwentnie realizowanych działań od początku funkcjonowania resortu” – dodał minister, cytowany w komunikacie resortu.

Ministerstwo Cyfryzacji wskazało, że Polska osiągnęła wynik łącznie ok. 98 proc. w obszarach: polityka otwartych danych, wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz portal otwartych danych. W trzech badanych obszarach – polityka otwartości, wpływ otwartych danych i portal – Polska zajęła pierwsze miejsce. W stosunku do ubiegłego roku lepiej oceniono działania Polski w obszarach: polityki, wpływu otwartych danych oraz jakości danych. Autorzy raportu ocenili także polską politykę otwartych danych, która stanowi kompletny ekosystem integrujący szereg uzupełniających się elementów strategicznych, prawnych i technicznych. Zwrócono także uwagę na synergię pomiędzy administracją rządową i samorządową – zaznaczył resort.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało również, że z kolei w badaniu OURdata Index 2023 Polska znalazła się na 3. miejscu spośród 40 krajów członkowskich OECD oraz krajów partnerskich – za Koreą Płd. i Francją. Tuż za Polską w gronie liderów znalazły się: Estonia, Hiszpania, Irlandia, Słowenia, Dania, Szwecja i Litwa. Jak podano, kraje te wykazały kompleksowe podejście do inicjatyw w zakresie otwartych danych. Dobrze radzą sobie we wszystkim badanych obszarach – od strategii i wymogów prawnych po publikowanie wysokiej jakości danych i współpracę z interesariuszami – dodano.

2023 OECD Open, Useful and Re-usable data (OURdata) Index bada działania podejmowane przez rządy na rzecz zwiększenia dostępności danych z publicznych instytucji oraz promowania ponownego wykorzystywania danych. Indeks ocenia wysiłki rządów w trzech obszarach: otwartości, użyteczności i ponownego wykorzystywania danych. Polska zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Data accessibility”, gdzie badane są krajowe polityki dotyczące swobodnego i otwartego dostępu do danych oraz angażowanie interesariuszy w poprawę ich jakości i kompletności. Doceniono też działania edukacyjne i promocyjne oraz badania wpływu otwartych danych – w kategorii „Government support to data re-use” obejmującej te obszary, Polska plasuje się na 3. miejscu – za Koreą Płd. i Hiszpanią.

Otwarte dane (ang. open data) to bezwnioskowy sposób udostępniania informacji sektora publicznego w sposób umożliwiający odbiorcy danych swobodne maszynowe (elektroniczne) ich przetwarzanie.

PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się