Mózg piłkarza musi umożliwiać podejmowanie szybkich decyzji podczas meczu. Naukowcy z Osaki zbadali, co wpływa na tę zdolność.

Mózg piłkarza zawodowego działa inaczej niż amatora

Mózg piłkarza musi umożliwiać podejmowanie szybkich decyzji podczas meczu. Naukowcy z Osaki zbadali, co wpływa na tę zdolność.

Jak działa mózg piłkarza zawodowego?

W każdym meczu piłki nożnej zawodnicy na całym świecie stają przed dylematem – podać czy nie podać. Oczywiście gracze o wyższych umiejętnościach zwykle podejmują lepsze i szybsze decyzje.

Jak wykazali naukowcy z Osaka Metropolitan University (Japonia), wykwalifikowani gracze wykazują silniejsze procesy hamowania motorycznego, gdy decydują się nie podawać piłki.

Adiunkt Takahiro Matsutake wraz ze współpracownikami przeprowadził eksperyment, aby sprawdzić, jak radzą sobie z tymi samymi zadaniami piłkarze reprezentujący różne poziomy umiejętności.

Do badania (https://www.mdpi.com/2076-3425/14/3/199) zrekrutowano 21 mężczyzn: 14 piłkarzy ze szkół wyższych (połowa była wysoko wykwalifikowana) oraz siedmiu absolwentów, którzy nie mieli formalnego przeszkolenia w piłce nożnej.

W ramach eksperymentu wyświetlono serię zdjęć przedstawiających z perspektywy pierwszej osoby różne ustawienia dwóch obrońców i trzech ofensywnych członków drużyny. Uczestnicy musieli nacisnąć nogą przełącznik, jeśli możliwe było podanie w pomiędzy dwoma obrońcami.

Czas reakcji był znacznie krótszy w grupie o wyższych umiejętnościach niż w grupie nowicjuszy, a zmienność w ramach tej zaawansowanej grupy była niewielka. Rejestrujące przebiegi fal mózgowych badanie elektroencefalograficzne wykazało silniejsze przetwarzanie hamowania, które ogranicza reakcję motoryczną, u graczy o wyższych umiejętnościach.

„Wyniki tego badania pomogą nam lepiej zrozumieć percepcję, funkcje poznawcze i zachowania piłkarzy – wskazał profesor Matsutake. – W przyszłości sprawdzimy, czy trening związany z hamowaniem reakcji poprawia wyniki zawodników i będziemy dążyć do ustalenia skutecznych metod szkoleniowych”.

Paweł Wernicki/PAP/SN

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się