zestaw biżuterii

Na polu marchwi w Szwajcarii odkryto zestaw biżuterii z epoki brązu

Zestaw biżuterii damskiej z epoki brązu został odkryty przez archeologów w miejscowości Güttinge, znajdującej się w kantonie Turgowia w północno-wschodniej Szwajcarii. Przedmioty sprzed kilku tysięcy lat zostały odkryte w nietypowym miejscu, gdyż badacze odnaleźli je na świeżo zaoranym polu marchwi.

Archeologiczny zestaw biżuterii, datowany na około 1500 rok p.n.e., zawiera naszyjnik wykonany z kolczastych krążków z brązu, dwa spiralne pierścionki na palce, ponad sto bursztynowych koralików wielkości główki szpilki oraz spirale wykonane z brązowego i złotego drutu. Do naj​​bardziej niezwykłych rzeczy odkrytych w ramach tego kompletu przedmiotów należą: górski kryształ, ząb bobra, perforowany ząb niedźwiedzia, grot strzały z brązu, kilka brył wypolerowanej rudy żelaza, mały amonit i skamieniały ząb rekina. Część z tych oryginalnych znalezisk, jak donosi Arkeonews, mogła pełnić rolę amuletów ochronnych lub leczniczych.

Na pierwsze fragmenty dużego zestawu skarbów z epoki brązu w sierpniu 2023 r. natrafił archeolog-amator Franz Zahn. Zauważył je przypadkowo, gdy po zbieraniu marchewek przechadzał się przez pole i nagle dostrzegł kilka brązowych dysków leżących na zaoranej ziemi. Rolnik, będący entuzjastą wykrywaczy metali, już wcześniej znalazł wiele artefaktów z epoki żelaza i brązu w swoim regionie, dzięki czemu natychmiast zdał sobie sprawę ze znaczenia odkrytych artefaktów i od razu powiadomił Urząd Archeologii w Thurgau.

Za zgodą rolnika, ekipa z Urzędu Archeologicznego przybyła następnego dnia i szybko zdała sobie sprawę, że w grę wchodzi tylko wydobycie blokowe, polegające na usunięciu wybranego większego obszaru ziemi, a następnie przeniesieniu go do odpowiedniego laboratorium. Przed tym działaniem archeolodzy przeprowadzili małe wykopaliska. W ich czasie decydowanie wykluczyli hipotezę grobu, z którego miałyby pochodzić odkryte skarby. Odnalezione klejnoty zostały prawdopodobnie zakopane w organicznym pojemniku lub worku.

Następnie blok gleby został przetransportowany do laboratorium konserwatorskiego Frauenfeld w celu przeprowadzenia kompleksowych badań.  W ich toku okazało się, że znalezisko jest typową „biżuterią kostiumową” z środkowej epoki brązu, czyli z około 1500 r. p.n.e.

W sumie odkryto 14 dysków z brązu. Kolczaste dyski wzięły swoją nazwę od znajdującej się pośrodku okrągłej, spiczastej wypustki, która jest otoczona trzema okręgami. Pierwotnie każdy z otworów w krążkach służył do przewleczenia sznurka lub skórzanego paska. Z kolei pomiędzy nimi wplecione były spirale pełniące rolę przekładek. Na miejscu znajdowało się także osiem większych spiral ze złotego drutu i jedenaście spiral z brązu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się