najlepsze wystawy

Najciekawsze wystawy w Europie tej jesieni

Wystawy, których naszym zdaniem nie sposób ominąć tej jesieni. Rekomendacje najważniejszych muzeów i galerii, które sugerujemy rozważyć.


Jesień przynosi ze sobą orzeźwiający chłód i dłuższe noce. Czy jest więc lepszy czas, aby zanurzyć się w jednych z najlepszych dzieł sztuki, jakie Europa ma do zaoferowania? Wybraliśmy najlepsze wystawy sztuki na całym kontynencie, gwarantując, że nic co piękne nie umknie uwadze.
Od zuchwałej sztuki performance Mariny Abramović po ponadczasowe arcydzieła norweskiego artysty Edvarda Muncha.

Edvard Munch – „Magia Północy” w Berlinische Galerie (Berlin, Niemcy)

Wszyscy znamy Edvarda Muncha z jego kultowego obrazu „Krzyk”, ale jego artystyczny wpływ wykraczał daleko poza to arcydzieło. Wystawa w Berlinische Galerie misternie splata opowieść o głębokich relacjach Muncha z Berlinem, opowiedzianą poprzez szereg jego obrazów, grafik oraz fotografii. W latach 1892-1933 Munch wziął udział w około 60 wystawach w Berlinie, udowadniając, że miasto to było jednym z najważniejszych europejskich punktów zapalnych w jego karierze. Wystawa prezentuje około 80 arcydzieł Edvarda Muncha, a także prace innych artystów, takich jak Walter Leistikow i Akseli Gallen-Kallela.

„Edvard Munch – Magia Północy” wystawa potrwa do 22 stycznia 2024 roku.

Louise Bourgeois – „Trwały antagonizm” w Pałacu Belwederskim (Wiedeń, Austria)

Arachnofobowie odwróćcie wzrok! W ramach obchodów 300-lecia Belwederu, bogate barokowe galerie pałacu będą gościć oszałamiającą wystawę poświęconą hipnotyzującym obrazom francusko-amerykańskiej artystki Louise Bourgeois. Wystawa koncentruje się wokół jej sugestywnych surrealistycznych obrazów z lat 40. XX wieku, które wejdą w dialog ze starannie dobranym zestawem jej rzeźb, instalacji i rysunków, obejmujących całą jej karierę. Chociaż artystka jest najbardziej znana ze swoich gigantycznych rzeźb pająków z brązu, to właśnie w dziedzinie malarstwa olejnego, stworzonego w latach 1938-1949, artystka stworzyła swój charakterystyczny język artystyczny, który urzekał jej wyobraźnię przez następne siedem dekad.

„Louise Bourgeois – Trwały antagonizm” wystawa potrwa do 28 stycznia 2024 roku.

Marina Abramović w Royal Academy of Arts (Londyn, Wielka Brytania)

Marina Abramović, ikona świata sztuki i pionierka sztuki performance, przez pięć dekad nieustannie hipnotyzowała publiczność poprzez swoje przełomowe eksploracje zarówno fizycznych, jak i psychicznych granic. Jedna z jej wczesnych prac, „Rhythm 0”, wyróżnia się jako doskonały przykład: Abramović wystosowała otwarte zaproszenie do publiczności, zachęcając do interakcji z nią w dowolny sposób – odważna propozycja, która niesławnie zakończyła się przypadkiem, w którym naładowany pistolet był trzymany przy jej głowie. Na tej nowej, dużej wystawie zorganizowanej w cenionej Royal Academy, kluczowe momenty z kariery Abramović zostały ożywione poprzez kolekcję rzeźb, filmów, instalacji i performansów. W szczególności przełomowe prace, takie jak „The Artist is Present”, zostaną ożywione dzięki wykorzystaniu materiałów archiwalnych. Uzupełnieniem tego będzie wybór innych prac, które zostaną odtworzone przez kolejne pokolenie artystów performance, osoby dobrze zorientowane w charakterystycznej metodologii Mariny Abramović. Tego nie można przegapić.

„Marina Abramović” wystawa potrwa do 1 stycznia 2024 roku.

„PICASSO” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad 120 dział Pabla Picassa, między innymi „Portret kobiety w kapeluszu”, „Faun pośród gałęzi”, „Jacqueline czytająca”, „Śpiąca kobieta”. Grafiki, ceramiki i ilustracje książkowe jednego z najwiekszych artystów. Wystawa podzielona jest na cztery działy: „Odnalezione piękno”, „Dziedzictwo mitów” „Ceramiczne oblicza”, „Polskie akcenty”. Blisko 60 procent prezentowanych prac pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso – Muzeum Dom Narodzin Picassa w Maladze, a około 40 procent ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawę zorganizowano z okazji 50. rocznicy śmierci Pabla Picassa.

Wystawa „PICASSO” potrwa do 1 stycznia 2024 roku.

„Picasso – The Sacred and the Profane”, w Museo Nacional Thyssen-Bornemisza (Madryt, Hiszpania)

Nieustanna chęć Pabla Picassa do odkrywania swojej sztuki na nowo i przekraczania granic jest widoczna w jego innowacyjnym duchu i reinterpretacji historii sztuki. „Picasso – The Sacred and the Profane” podkreśla jego śmiałość w podejściu do tematów klasycznych i judeochrześcijańskich, płynnie integrując elementy z przeszłości w swoich pracach, jednocześnie kontemplując istotę malarstwa. Z około 30 obrazami obejmującymi trzy galerie, wystawa zestawia dzieła Picassa z dziełami El Greco, Rubensa i innych. Eksploruje portrety, kontrastując tematami, takimi jak pasja i przemoc, oferując wgląd zarówno w historię, jak i teraźniejszość.

Wystawa „Picasso: The Sacred and the Profane” od 4 października 2023 roku do 14 stycznia 2024 roku.

Anish Kapoor – „Untrue Unreal” w Fondazione Palazzo Strozzi (Florencja, Włochy)

Począwszy od 7 października, znakomity Palazzo Strozzi we Florencji zaprezentuje niezwykłą wystawę obejmującą zarówno świeże kreacje, jak i uznane dzieła znakomitego brytyjsko-indyjskiego artysty, Anisha Kapoora. Uważany za jednego z najbardziej wpływowych żyjących artystów, Kapoor nieodwracalnie zmienił krajobraz współczesnej rzeźby. W sercu tej wystawy znajduje się niezwykły punkt centralny: zupełnie nowa rzeźba na wielką skalę, starannie wykonana, aby harmonizować z renesansowym dziedzińcem Palazzo Strozzi. Oprócz tego centralnego punktu, każda galeria na wystawie poprowadzi zwiedzających przez wciągającą odyseję obejmującą wieloaspektową artystyczną podróż Kapoora. Podróż ta obejmie jego faliste lustrzane rzeźby, intensywne karmazynowe instalacje i słynne kreacje „Vantablack”.

Wystawa „Anish Kapoor – Untrue Unreal” od 7 października 2023 roku do 4 lutego 2024 roku.

El Greco – „Tino Seghal” w Centro Botín (Santander, Hiszpania)

Centro Botín prezentuje jedyną w swoim rodzaju wystawę zatytułowaną „El Greco / Tino Sehgal”, która nawiązuje dialog między kultowym obrazem El Greco „Adoracja pasterzy” (1577-1579) z kolekcji Fundación Botín a nową pracą na żywo autorstwa niemieckiego/indyjskiego artysty Tino Sehgala. Innowacyjny utwór Sehgala, zatytułowany „This youiiyou”, zagłębia się w opiekę międzypokoleniową i więzi emocjonalne. Arcydzieło El Greco, pierwotnie będące częścią ołtarza w Toledo, przedstawia Dzieciątko Jezus w otoczeniu Maryi Dziewicy, świętego Józefa i adorujących pasterzy, emanując głęboką aurą. Praca Sehgala przekształca ten temat, zwracając uwagę na skomplikowane gesty i interakcje opieki między pokoleniami. Wystawa rozwija się w otwartej przestrzeni galerii Renzo Piano w Centro Botín, tworząc ponadczasowe połączenie między tematami historycznymi i współczesnymi.

„El Greco / Tino Seghal” od 7 października 2023 roku do 11 lutego 2024 roku.

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się