szlak

Nowy szlak pielgrzymkowy w Prowansji

W Prowansji powstał nowy szlak pielgrzymkowy śladami miejsc związanych z kultem św. Marii Magdaleny. Trasa przebiega przez miejsca ważne dla prowansalskiej tradycji chrześcijańskiej oraz przez najpiękniejsze punkty krajobrazowe regionu.

W Prowansji powstał nowy szlak pielgrzymkowy śladami miejsc związanych z kultem św. Marii Magdaleny. Trasa łączy miejsca ważne dla chrześcijan z pięknem prowansalskich krajobrazów.

Nowy szlak pielgrzymkowy ma 224 km i łączy Saintes-Maries-de-la-Mer z Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, przechodząc przez Martigues, Marsylię, Aubagne i grotę Sainte-Baume.

Szlak składa się z 12–14 etapów – ich liczba zależna jest od rytmu marszu pielgrzymów. Niemal 80 proc. trasy stanowią trasy już wcześniej wyznaczone (krajowe szlaki GR czy szlaki regionalne), a 20 proc. to istniejące wcześniej ścieżki, które nie należały do tej pory do większych szlaków. Pielgrzymi mają dostęp do listy miejsc noclegowych – domów parafialnych, pensjonatów, domów pielgrzyma czy mieszkań osób chętnych do przyjęcia pielgrzymów. Wciąż trwają prace nad powiększeniem liczby dostępnych miejsc.

Mapa: Fédération Française de la Randonnée Pédestre

Trasa została wyznaczona przez stowarzyszenie Chemins des saintes et saints de Provence (Ścieżki Świętych w Prowansji) i łączy miejsca związane ze św. Marią Magdaleną – zarówno kościoły, w których została przedstawiona na obrazach i w figurach, jak i miejsca, w których według tradycji prowansalskiej przebywała święta, jak grota Aygalades w Marsylii.

„Chcieliśmy również, aby szlak pokazywał nasze dziedzictwo, na przykład nieznane stanowisko archeologiczne z epoki Galów w Saint-Blaise, niedaleko Martigues. W końcu trzymaliśmy się jak najbliżej wybrzeża, żeby pokazać jego piękno” – stwierdziła jedna z założycielek stowarzyszenia Chemins des saintes et saints de Provence, cytowana przez „Le Figaro”.

Szlak przebiega przez najpiękniejsze rejony Prowansji. Zaczyna się w parku krajobrazowym Camargue, charakteryzującym się obszarami bagiennymi, w delcie Rodanu. Przebiega następnie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, przez słynne Calanques – wapienne skały tworzące doliny nad morzem – a potem w głębi lądu, przez lasy i skaliste wzgórza.

Szlak zaczyna się w delcie Rodanu, w parku krajobrazowym Camargue. Pierwszy etap pielgrzymki – miejscowość Saintes-Maries-de-la-Mer – jest popularnym miejscem pielgrzymek Romów z całej Europy, którzy biorą udział w wielkiej procesji do kościoła Notre-Dame-de-la-Mer. Według tradycji prowansalskiej do miejscowości tej przybyli pierwsi chrześcijanie, uciekając przed prześladowaniem w Palestynie. Wśród nich miała być św. Maria Magdalena, której relikwie znajdują się w XII-wiecznym kościele Notre-Dame-de-la-Mer. Sanktuarium Saintes-Maries-de-la-Mer było jednym z pierwszych miejsc pielgrzymek w Prowansji.

Szlak przechodzi m.in. przez grotę Aygalades w Marsylii, w której według tradycji prowansalskiej przebywała św. Maria Magdalena, czy przez kościoły, w których znajdują się figury świętej.

Jednym z ostatnich etapów pielgrzymki jest sanktuarium w Sainte-Baume, znajdujące się na ścianie skalnej na wysokości 700 metrów, przy grocie – pustelni św. Marii Magdaleny. Pielgrzymi mogą zatrzymać się w domu pielgrzyma prowadzonym przez dominikanów.

Pielgrzymka kończy się w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, w bazylice wybudowanej w XIII wieku po odkryciu tam grobu Marii Magdaleny. W bazylice znajdują się relikwie czaszki św. Marii Magdaleny.

„Chcieliśmy wprowadzić pielgrzymów do przeżycia wewnętrznej podróży w łączności z Marią Magdaleną. Kim jest ta kobieta, świadek zmartwychwstania Chrystusa? Jest kobietą ognia, ze zdeprawowaną pierwszą częścią życia, kobietą, która odrodzi się po spotkaniu z Jezusem. Jest to również kobieta przesłania, która przez 7 lat nauczała o wierze w Marsylii i przyczyniła się do ewangelizacji Prowansji wraz z innymi świętymi. W końcu jest to kobieta ciszy i kontemplacji, pustelnica w grocie Sainte-Baume” – stwierdziła jedna z założycielek stowarzyszenia Chemins des saintes et saints de Provence, cytowana przez „Le Figaro”.

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się