
Nowy szlak pielgrzymkowy w Prowansji
W Prowansji powstał nowy szlak pielgrzymkowy śladami miejsc związanych z kultem św. Marii Magdaleny. Trasa przebiega przez miejsca ważne dla prowansalskiej tradycji chrześcijańskiej oraz przez najpiękniejsze punkty krajobrazowe regionu.
W Prowansji powstał nowy szlak pielgrzymkowy śladami miejsc związanych z kultem św. Marii Magdaleny. Trasa łączy miejsca ważne dla chrześcijan z pięknem prowansalskich krajobrazów.
Nowy szlak pielgrzymkowy ma 224 km i łączy Saintes-Maries-de-la-Mer z Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, przechodząc przez Martigues, Marsylię, Aubagne i grotę Sainte-Baume.
Szlak składa się z 12–14 etapów – ich liczba zależna jest od rytmu marszu pielgrzymów. Niemal 80 proc. trasy stanowią trasy już wcześniej wyznaczone (krajowe szlaki GR czy szlaki regionalne), a 20 proc. to istniejące wcześniej ścieżki, które nie należały do tej pory do większych szlaków. Pielgrzymi mają dostęp do listy miejsc noclegowych – domów parafialnych, pensjonatów, domów pielgrzyma czy mieszkań osób chętnych do przyjęcia pielgrzymów. Wciąż trwają prace nad powiększeniem liczby dostępnych miejsc.

Trasa została wyznaczona przez stowarzyszenie Chemins des saintes et saints de Provence (Ścieżki Świętych w Prowansji) i łączy miejsca związane ze św. Marią Magdaleną – zarówno kościoły, w których została przedstawiona na obrazach i w figurach, jak i miejsca, w których według tradycji prowansalskiej przebywała święta, jak grota Aygalades w Marsylii.
„Chcieliśmy również, aby szlak pokazywał nasze dziedzictwo, na przykład nieznane stanowisko archeologiczne z epoki Galów w Saint-Blaise, niedaleko Martigues. W końcu trzymaliśmy się jak najbliżej wybrzeża, żeby pokazać jego piękno” – stwierdziła jedna z założycielek stowarzyszenia Chemins des saintes et saints de Provence, cytowana przez „Le Figaro”.
Szlak przebiega przez najpiękniejsze rejony Prowansji. Zaczyna się w parku krajobrazowym Camargue, charakteryzującym się obszarami bagiennymi, w delcie Rodanu. Przebiega następnie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, przez słynne Calanques – wapienne skały tworzące doliny nad morzem – a potem w głębi lądu, przez lasy i skaliste wzgórza.
Szlak zaczyna się w delcie Rodanu, w parku krajobrazowym Camargue. Pierwszy etap pielgrzymki – miejscowość Saintes-Maries-de-la-Mer – jest popularnym miejscem pielgrzymek Romów z całej Europy, którzy biorą udział w wielkiej procesji do kościoła Notre-Dame-de-la-Mer. Według tradycji prowansalskiej do miejscowości tej przybyli pierwsi chrześcijanie, uciekając przed prześladowaniem w Palestynie. Wśród nich miała być św. Maria Magdalena, której relikwie znajdują się w XII-wiecznym kościele Notre-Dame-de-la-Mer. Sanktuarium Saintes-Maries-de-la-Mer było jednym z pierwszych miejsc pielgrzymek w Prowansji.
Szlak przechodzi m.in. przez grotę Aygalades w Marsylii, w której według tradycji prowansalskiej przebywała św. Maria Magdalena, czy przez kościoły, w których znajdują się figury świętej.
Jednym z ostatnich etapów pielgrzymki jest sanktuarium w Sainte-Baume, znajdujące się na ścianie skalnej na wysokości 700 metrów, przy grocie – pustelni św. Marii Magdaleny. Pielgrzymi mogą zatrzymać się w domu pielgrzyma prowadzonym przez dominikanów.
Pielgrzymka kończy się w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, w bazylice wybudowanej w XIII wieku po odkryciu tam grobu Marii Magdaleny. W bazylice znajdują się relikwie czaszki św. Marii Magdaleny.
„Chcieliśmy wprowadzić pielgrzymów do przeżycia wewnętrznej podróży w łączności z Marią Magdaleną. Kim jest ta kobieta, świadek zmartwychwstania Chrystusa? Jest kobietą ognia, ze zdeprawowaną pierwszą częścią życia, kobietą, która odrodzi się po spotkaniu z Jezusem. Jest to również kobieta przesłania, która przez 7 lat nauczała o wierze w Marsylii i przyczyniła się do ewangelizacji Prowansji wraz z innymi świętymi. W końcu jest to kobieta ciszy i kontemplacji, pustelnica w grocie Sainte-Baume” – stwierdziła jedna z założycielek stowarzyszenia Chemins des saintes et saints de Provence, cytowana przez „Le Figaro”.
Julia Mistewicz