Piłka nożna

Piłka nożna pod wpływem sztucznej inteligencji

Piłka nożna to teren, w którym sztuczna inteligencja ukazuję nowe obszary rozwoju technologii od analiz wideo po skauting zawodników.

Sztuczna inteligencja wpływa z roku na rok coraz bardziej na skauting oraz zarządzanie zawodnikami w klubach piłkarskich, jak pokazuje przykład Wisły Kraków. Dzięki AI, klub może efektywnie analizować tysiące godzin materiału wideo, aby zidentyfikować potencjalnych zawodników pasujących do strategii drużyny. Systemy AI oceniają ruchy, decyzje i efektywność zawodników, dostarczając precyzyjne raporty, co sprawia, że proces skautingowy jest szybszy i dokładniejszy. Zawodnik po wstępnej analizie przez sztuczną inteligencję jest weryfikowany przez pracowników klubu, którzy weryfikują piłkarza podczas własnej analizy np. w trakcie meczu oraz podczas oceny środowiskowej danego zawodnika.

Poza pozyskiwaniem nowych talentów, Wisła Kraków wykorzystuje AI również do zarządzania zawodnikami już znajdującymi się w klubie, analizując ich dane meczowe i treningowe. Dzięki temu, trenerzy mogą dostosować plany treningowe do indywidualnych potrzeb każdego zawodnika, monitorować ich postępy i kondycję, a także minimalizować ryzyko kontuzji. AI pozwala na optymalizację występów zawodników, co przekłada się na lepsze wyniki drużyny na boisku oraz zmniejszenie potencjalnej ilości kontuzji wynikającej z przemęczenia .

W skrócie, wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie skautingowym oraz w zarządzaniu zawodnikami w klubie, jak Wisła Kraków, umożliwia lepsze dopasowanie talentów do potrzeb zespołu oraz maksymalizację potencjału obecnych zawodników przez analizę i dostosowanie ich treningów i taktyk meczowych. Przykładem użycia sztucznej inteligencji w pozyskiwaniu nowych pracowników klubu jest Albert Rude, który został nowym trenerem Białej Gwiazdy. 36- latek został wybrany z bazy łącznie 3 tysięcy trenerów, których statystyki były analizowane przez AI. Baza trenerów początkowo została ograniczona do listy 100 nazwisku, a potem do liczby 10, z których najlepszym kandydatem, według AI był Hiszpan.

Oprócz klubów piłkarskich, także media korzystają z zalet sztucznej inteligencji. Przykładem jest TVP Sport, które wykorzystywało AI do tworzenia skrótów z meczów. Po raz pierwszy wykorzystano podaną technologię przy tworzeniu skrótów meczów na mundialu w Katarze.  Dzięki sztucznej inteligencji, proces selekcji najważniejszych akcji meczowych, które powinny znaleźć się w skrócie, jest znacznie przyspieszony i dokładniejszy. AI analizuje mecze pod kątem momentów o wysokiej intensywności, bramek, strzałów na bramkę, decyzji sędziowskich czy innych istotnych wydarzeń, automatycznie generując skróty zawierające najbardziej emocjonujące fragmenty. Szkielet skrótu meczu był tworzony przez AI, jednak to człowiek manualnie weryfikował wszystkie akcję oraz modyfikował on podane akcję, aby były w jak najlepszy sposób dostosowany dla widza.

To innowacyjne podejście nie tylko usprawnia pracę redakcji sportowej, ale także zwiększa atrakcyjność materiałów wideo dla widzów, którzy mogą szybko zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami meczowymi bez konieczności oglądania całych spotkań. Wykorzystanie AI przez TVP Sport do tworzenia skrótów meczowych jest przykładem na to, jak technologia może wspierać zarówno analityczną stronę piłki nożnej, dzięki szybkości tworzenia materiałów dostępnych dla oglądających.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem sztucznej inteligencji w sporcie jest technologia półautomatycznego spalonego, wprowadzona przez FIFA podczas Mistrzostw Świata 2022 w Katarze, stanowi jedno z najbardziej precyzyjnych zastosowań sztucznej inteligencji w piłce nożnej. Jej działanie opiera się na zaawansowanym systemie algorytmów współpracujących z siecią kamer- w większości przypadków było to 11 kamer rozmieszczonych strategicznie wokół boiska. Kamery te, działając w bardzo wysokiej rozdzielczości, są w stanie śledzić ruchy wszystkich zawodników na boisku, rejestrując ich pozycje w trakcie kluczowych akcji meczowych. Wszystkie te informacje są przetwarzane w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybkie dostarczenie sędziom linii spalonego oraz innych istotnych danych, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Po zarejestrowaniu potencjalnej sytuacji spalonej, system AI analizuje zgromadzone dane i w ciągu kilku sekund przekazuje sędziemu video informacje wizualne wraz z zaleceniami. Sędzia główny, korzystając z tych informacji, może szybko podjąć decyzję, co znacząco skraca czas potrzebny na rozstrzygnięcie spornych sytuacji oraz minimalizuje ryzyko błędu.

Kolejną innowacją, która dynamicznie się rozwija na przestrzeni ostatnich lat w piłce nożnej, czy to w sztabach szkoleniowych, czy w analizie pomeczowej w studiach telewizyjnych jest wykorzystanie tzw. danych 3D, które pozwalają na precyzyjne określenie pozycji zawodników w trzech wymiarach przestrzennych. Dzięki temu, system jest w stanie z dużą dokładnością określić ustawienie zawodników w podanej sytuacji, np. odległość w metrach zawodników od siebie. Dzięki takiemu systemowi można również tworzyć rozwiązania taktyczne lub rozważać lepsze wybory, które zawodnik miał dostępne podczas określonej sytuacji. Sztab trenerski posiada wyszkolone osoby, które poświęcają godziny do dokładnej analizy każdej sytuacji wynikającej w trakcie meczu, aby dostarczyć zawodnikom jak najbardziej kompleksowe rozwiązania oraz nakierować ich na możliwości poprawienia ich zachowań boiskowych. W podobny sposób działają eksperci telewizyjni, którzy po dostarczeniu materiału przez techników omawiają najciekawsze sytuację z meczu widzom, chwilę po zakończeniu spotkania.

Sztuczna inteligencja modyfikuję świat sportu, ukazując nowe obszary, w których technologia pozwala na doskonalenie tej pięknej dyscypliny sportu. Narzędzia, które są wykorzystywane przy analizie danych, optymalizacji treningów, identyfikacji talentów oraz wzmocnieniu sprawiedliwości i precyzji w decyzjach sędziowskich pozwalają na ograniczenie błędów ludzkich oraz sprawiedliwsze podejście do piłki nożnej. Trend ten zmierza w kierunku coraz szerszego wykorzystania zaawansowanych narzędzi AI, które nie tylko zwiększają efektywność i skuteczność procesów decyzyjnych na różnych poziomach zarządzania sportowego, ale również znacząco poprawiają doświadczenia kibiców. AI poprzez wszystkie wdrażane rozwiązania przez interesariuszy piłkarskich staje się kluczowym elementem strategii rozwojowych klubów i federacji sportowych, dążących do uzyskania przewagi konkurencyjnej zarówno na boisku, jak i poza nim.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się