SpaceX

Plany SpaceX na rok 2024

Po rekordowym 2023 roku, SpaceX nie zwalnia tempa w swoich planach na 2024 rok. Pierwszy start z Florydy odbył się 3 stycznia.

Rakieta Falcon 9 przenosząca satelitę telekomunikacyjnego dla prywatnej szwedzkiej firmy Ovzon wystartowała z kompleksu startowego Space Launch Complex 40 na Przylądku Canaveral. Pierwszy stopień rakiety nośnej wzniósł się po raz 10.

Ważący 1800 kilogramów satelita Ovzon 3 jest pierwszym prywatnie sfinansowanym i opracowanym szwedzkim satelitą geostacjonarnym, który został wyniesiony na geostacjonarną orbitę transferową, gdzie w ciągu 3-4 miesięcy zostanie wyniesiony na orbitę geostacjonarną na 59,7 stopnia na wschód na wysokości 36 tysięcy kilometrów.

Rok 2023 był rekordowy dla SpaceX. Przeprowadzono 68 z 72 zaplanowanych misji orbitalnych z Przylądku Canaveral, w tym odbyło się pięć lotów potężnej rakiety Falcon Heavy, trzy loty załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz 28 lotów z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Start z Przylądku Canaveral nie jest jednak pierwszym startem SpaceX w tym roku – firma wysłała już 21 satelitów Starlink we 2 stycznia z bazy w Vandenberg.

Bill Gerstenmaier ze SpaceX, obecnie wiceprezes ds. budowy i niezawodności, powiedział w październiku 2023 roku podkomisji senackiej, że firma dąży do 12 startów miesięcznie w 2024 r., czyli łącznie 144 w roku.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, całkowita masa startowa SpaceX na orbitę wzrośnie w przyszłym roku o ~50%” – założyciel firmy Elon Musk

W międzyczasie United Launch Alliance, czyli amerykańska spółka firm Boeing i Lockheed Martin zajmująca się wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną, zamierza zwiększyć tempo swoich działań dzięki nowej rakiecie Vulcan Heavy, jednocześnie kończąc pozostałe starty ostatnich 17 rakiet Atlas V lone Delta IV Heavy.

SpaceX kończy również prace nad nowym ramieniem dostępu załogowego w Space Launch Complex 40, które umożliwi loty kosmiczne zarówno z Kennedy Space Center, jak i Przylądka Canaveral.

Jego pierwsze użycie nastąpi jednak po pierwszym planowanym w tym roku locie człowieka w kosmos, prywatnej misji Space Axiom 3, która ma dotrzeć do ISS jeszcze w tym miesiącu. Lot ten będzie odbywał się z Kennedy Space Center i zostanie skierowany na stanowisko startowe nie wcześniej niż 17 stycznia.

Posiadanie dwóch stanowisk startowych gotowych do wykorzystania w załogowych lotach z Florydy jest zapowiedzią tego, że firma będzie w stanie w przyszłości przenieść swoje największe rakiety Starship i Super Heavy na Przylądek Canaeral.

SpaceX kontynuuje budowę wieży startowej Starship w Kennedy Space Center. A chwilowo sama rakieta jest przygotowywana do trzeciej próby orbitalnego lotu testowego z należącego do firmy obiektu startowego Starbase w Boca Chica w Teksasie. Dwie próby w 2023 r. zakończyły się wybuchami, ale sprzęt do kolejnego lotu jest już na miejscu, a firma przeprowadziła statyczne testy silnika przed nowym rokiem.

Kiedy lot zakończy się sukcesem, celem jest, aby Starship stała się pierwszą w pełni wielokrotnego użytku rakietą, w której zarówno booster Super Heavy, jak i pierwszy stopień Starship będą zdolne do lądowania po wykonaniu misji.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się