Polscy medaliści olimpijscy

Polskie gwiazdy sportów zimowych.
Lista „Gazety na Niedzielę”

W styczniu 2024 r. minęło sto lat od startu I Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Chamonix 1924). Polska należy do grona dwunastu krajów, których reprezentanci wzięli udział we wszystkich odsłonach tej sportowej imprezy — od samego początku. Jak dotąd wywalczyliśmy podczas ZIO 23 medale. Oto lista sportowców, którzy dokonali tej sztuki – najwybitniejszych Polaków w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Kamil Stoch

Kamil Stoch to żywa legenda skoków narciarskich. Jest jednym z najwybitniejszych polskich sportowców oraz najbardziej utytułowanym spośród Polaków biorących udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Jako jedyny reprezentant Polski trzykrotnie wywalczył złoty medal w zawodach indywidualnych – dwukrotnie w Soczi (2014) i raz w Pjongczangu (2018). Stoch jest również brązowym medalistą olimpijskim w zawodach drużynowych (Pjongczang 2018). W swojej dyscyplinie wywalczył niemal wszystko, co jest do wygrania. Najważniejsze trofea zdobywał wielokrotnie. Na jego dorobek składa się m.in. sześć medali Mistrzostw Świata (złoto i srebro indywidualnie oraz jeden medal złoty i trzy brązowe w zawodach drużynowych), trzy medale Mistrzostw Świata w Lotach (srebrny medal indywidualnie i dwa brązowe w drużynie), dwukrotne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (łącznie na podium klasyfikacji generalnej stawał aż sześciokrotnie) i trzykrotne zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. W gronie kibiców, ekspertów, zawodników i trenerów stanowiących międzynarodową społeczność skoków narciarskich, Kamil Stoch uznawany jest za jednego z najwybitniejszych sportowców w historii dyscypliny.

Justyna Kowalczyk

Najwybitniejsza polska biegaczka narciarska. Zdobywczyni pięciu medali olimpijskich – dwóch złotych (Vancouver 2010 i Soczi 2014), srebrnego (Vancouver 2010) oraz dwóch brązowych (Turyn 2006 i Vancouver 2010) – czego nie dokonał żaden inny polski sportowiec. Ośmiokrotna medalistka Mistrzostw Świata (dwukrotna mistrzyni, trzykrotna wicemistrzyni i trzykrotna zdobywczyni brązowego medalu). Czterokrotnie wygrywała Puchar Świata w biegach narciarskich, łącznie stając na podium aż sześć razy. Również czterokrotnie zajmowała pierwsze miejsce w turnieju Tour de Ski. Wybitne osiągnięcia Justyny Kowalczyk czynią z niej jedną z najbardziej utytułowanych biegaczek narciarskich w XXI wieku. Podobnie jak Adam Małysz sprawiła, że Polacy pokochali jej dyscyplinę sportu. W przeciwieństwie do skoków, biegi narciarskie do dziś czekają jednak na godnego następcę wielkiej mistrzyni.

Adam Małysz

Postać pomnikowa – ikona sportu i popkultury. Najwybitniejszy i najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski obok Kamila Stocha. Fenomen sportowy i społeczny, który rozkochał cały naród w niszowej dyscyplinie. Jeden z dwóch skoczków w historii (obok Mattiego Nykänena), który czterokrotnie wygrywał klasyfikację generalną Pucharu Świata. Jedyny, który dokonał tego trzy razy z rzędu. Sześciokrotny medalista Mistrzostw Świata (cztery złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy), zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni oraz szeregu innych turniejów i plebiscytów. Choć nie zdołał wywalczyć olimpijskiego złota, jako zdobywca trzech srebrnych medali (w 2002 r. w Salt Lake City oraz dwukrotnie w Vancouver w 2010) i jednego brązowego (Salt Lake City 2002) należy do trójki najbardziej utytułowanych polskich sportowców biorących udział w Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podobnie jak Kamil Stoch wymieniany jest w gronie najlepszych skoczków narciarskich w dziejach.

Zbigniew Bródka

Najbardziej utytułowany polski panczenista. Pierwszy Polak, który zdobył Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim (dystans 1500 m, sezon 2012/2013) oraz pierwszy polski mistrz olimpijski w tej dyscyplinie. Należy do wąskiego grona czworga polskich sportowców, którzy wywalczyli złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (Soczi 2014). Podczas tej samej olimpiady zdobył również brązowy medal w zawodach drużynowych (wspólnie z Konradem Niedźwiedzkim i Janem Szymańskim). Rok wcześniej polska drużyna panczenistów ze Zbigniewem Bródką w składzie wywalczyła brąz na Mistrzostwach Świata (Soczi 2013). Ośmiokrotnie stawał na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata. W sezonach 2013/2014 i 2014/2015 w drużynie z Konradem Niedźwiedzkim i Janem Szymańskim dwukrotnie zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej Pucharu Świata.

Wojciech Fortuna

Pierwszy polski złoty medalista w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Sapporo 1972) oraz mistrz świata w skokach narciarskich (Sapporo 1972). Do czasów Adama Małysza największa polska ikona tej dyscypliny. Trzykrotny medalista mistrzostw Polski – mistrz kraju z 1972 r. Wspólnie z Kamilem Stochem, Justyną Kowalczyk i Zbigniewem Bródką należy do grona jedynych Polaków, którzy wywalczyli złoto podczas ZIO.

Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Niedźwiedzka i  Luiza Złotkowska

Polskie łyżwiarki szybkie, zdobywczynie złotych i srebrnych medali olimpijskich oraz medali Mistrzostw Świata. Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Niedźwiedzka i Luiza Złotkowska wspólnie wywalczyły dwa medale olimpijskie w zawodach drużynowych: brązowy (Vancouver 2010) i srebrny (Soczi 2014). W ich dorobku znajdują się ponadto brązowe i srebrne medale Mistrzostw Świata: Luiza Złotkowska (brąz w Heerenveen w 2012, srebro w Soczi w 2013), Katarzyna Niedźwiedzka (brąz w 2012), Katarzyna Bachleda-Curuś (srebro w 2013).

Natalia Czerwonka

Natalia Czerwonka podczas ZIO w Vancouver w 2010 r. była rezerwową w biegu drużynowym, podczas którego jej koleżanki wywalczyły brązowy medal. W 2014 r. w Soczi stanowiła już integralną część pierwszego składu, który zdobył srebro. Czerwonka, podobnie jak Luiza Złotkowska, zdobyła dwa medale Mistrzostw Świata w zawodach drużynowych (Heerenveen 2012, Soczi 2013), dokładając do tego jeszcze brązowy medal w sprincie drużynowym w Salt Lake City (2020).

Elwira Seroczyńska

Pierwsza Polka, która zdobyła medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (obok Heleny Pilejczyk). W 1960 r. w Squaw Valley wywalczyła srebro w łyżwiarstwie szybkim (na dystansie 1500 m). Wielokrotna mistrzyni Polski. Obok Justyny Kowalczyk jedyna polska posiadaczka srebrnego medalu zdobytego w zawodach indywidualnych podczas ZIO. 

Tomasz Sikora

Najwybitniejszy polski biathlonista. Zdobywca srebrnego medalu olimpijskiego w Turynie w 2006 r. (bieg masowy mężczyzn). Mistrz świata w biegu indywidualnym (Anterselva 1995), a także wicemistrz świata (bieg indywidualny, Oberhof 2004) i zdobywca brązowego medalu w biegu drużynowym (Osrblie 1997). Zdobywca czternastu medali Mistrzostw Świata (sześciu złotych, sześciu srebrnych i dwóch brązowych). Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Członek elitarnego grona biathlonistów, którzy w zawodach Pucharu Świata wygrali we wszystkich konkurencjach indywidualnych (bieg indywidualny, sprint, bieg pościgowy, bieg masowy).

Dawid Kubacki

Dawid Kubacki to jedyny obok Kamila Stocha i Adama Małysza polski skoczek narciarski, będący multimedalistą olimpijskim. Kubacki zajął trzecie miejsce w zawodach indywidualnych w Pekinie (2022) oraz zdobył brąz w zawodach drużynowych w Pjongczangu (2018) – wspólnie z Kamilem Stochem, Stefanem Hulą i Maciejem Kotem. Sukces w Pekinie czyni Dawida Kubackiego ostatnim Polakiem, który do tej pory wywalczył medal podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Kubacki pięciokrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata. Dwukrotnie wywalczył złoto (jedno indywidualnie w Seefeld in Tirol w 2019 r. oraz jedno drużynowo w Lahti w 2017 r.), a trzykrotnie był zdobywcą brązowego medalu (indywidualnie w Planicy w 2023 r. oraz drużynowo w Val di Fiemme 2013 r. i w Oberstdorfie w 2021 r.). W sezonie 2019/2020 zwyciężył ponadto w Turnieju Czterech Skoczni. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich skoczków narciarskich w historii.

Franciszek Gąsienica Groń

Polski narciarz, zdobywca pierwszego medalu olimpijskiego dla Polski w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (brązowy medal w kombinacji norweskiej podczas ZIO w Cortina d’Ampezzo w 1956 r.). Jednocześnie zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Świata (Cortina d’Ampezzo w 1956 r.). Mistrz Polski w kombinacji klasycznej (1958), 3-krotny zdobywca srebrnego medalu w tej dyscyplinie (1956, 1957, 1959) oraz wicemistrz Polski w skokach (1957)

Helena Pilejczyk

Polska łyżwiarka szybka. Brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley (1960 r.). Na dystansie 1500 m ustąpiła jedynie Lidiji Skoblikowej (1. miejsce) i Elwirze Seroczyńskiej (2. miejsce). Wielokrotna mistrzyni Polski. Obok Elwiry Seroczyńskiej pierwsza polska zdobywczyni medalu podczas ZIO.

Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański

Polscy panczeniści, zdobywcy (wspólnie ze Zbigniewem Bródką) brązowego medalu w zawodach drużynowych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014). Brązowi medaliści Mistrzostw świata w zawodach drużynowych (Soczi 2013). Wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski.

Stefan Hula i Maciej Kot

Skoczkowie narciarscy, członkowie drużyny (wspólnie z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim), która wywalczyła brązowy medal podczas ZIO w Pjongczangu (2018).

Stefan Hula zdobył ponadto brąz podczas drużynowych Mistrzostw Świata w Lotach (Obersdorf 2018). Maciej Kot jest brązowym medalistą drużynowych Mistrzostw Świata w Val di Fiemme (2013) oraz złotym medalistą drużynowych Mistrzostw Świata w Lahti (2017).  

Patryk Palka

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się