Prace Banksy’ego
Fot. seanbjack/Flickr

Prace Banksy’ego w Katowicach

Prace Banksy’ego i innych artystów związanych ze sztuką uliczną wystawiono w Katowicach. Od 1 maja zwiedzającym udostępniono wystawę „W ramach miasta: Urban Art”.

Na wystawie zaprezentowano grafiki, plakaty, zdjęcia, rzeźby, figury i przedmioty codziennego użytku. Poza pracami Banksy’ego znalazły się tam dzieła autorstwa m.in. Roya Liechtensteina, Roberta Indiany, Andy’ego Warhola i Damiena Hirsta.

„Od wielu lat marzyłem o publicznej prezentacji rosnącej kolekcji. Ponad 200 eksponatów trzydziestu kilku artystów z całego świata, możemy podziwiać na wystawie głównej, czterech ekspozycjach w instytucjach miejskich, dziesięciu zaprzyjaźnionych lokalach oraz pięciu lokalizacjach w Katowicach” – powiedział Krzysztof Krot, pomysłodawca i kurator wystawy, cytowany w komunikacie prasowym.

Wyjaśnił, że ideą stworzenia wystawy było zaprzyjaźnienie ludzi ze sztuką, która znajduje się nie tylko w galeriach, ale również na ulicach, często pojawia się na koszulkach, torbach czy butach. Wystawa znajduje się w miejskim lokalu przy ul. Staromiejskiej 13 w ścisłym centrum Katowic. Część prac wystawiono m.in. w filiach Muzeum Historii Katowic, a kilka reprodukcji rozmieszczono w przestrzeni miasta, np. na głównym budynku magistratu, gdzie znajdują się duszki z gry „Pac-Man” – Pinky, Inky, Blinky i Clyde.

Aby odwiedzić wystawę, należy zarejestrować się online. Wówczas na wskazany adres mailowy przysyłana jest wejściówka. Lokal będzie otwarty w każdym tygodniu od wtorku do soboty w godz. 14.00-18.00 do 30 czerwca 2024 r. Podczas zwiedzania można odebrać mapę, na której wskazano wszystkie ekspozycje „W ramach miasta: Urban Art” w Katowicach. Wystawa sztuki ulicznej jest częścią działań związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 r.

PAP/MJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się