przenośne urządzenie

Już wiemy, jak w łatwy sposób badać czystość wody

Zespół naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Bath opracowali przenośne urządzenie, które jest w stanie szybko wykryć, czy woda w danym zbiorniku jest zdatna do picia. Jest to szczególnie ważne dla tych regionów świata, w których dostęp do czystej wody dalej potrafi być problemem.

Urządzenie OASIS (po ang. Oaza) po zanurzeniu rozpoznaje jakość i stopień zanieczyszczenia cieczy za pomocą sensorów chemicznych, które wykrywają obecność chlorków, fluorków i innych związków chemicznych. OASIS wykrywa także wartość kwasowości pH, która również wpływa na stopień zanieczyszczenia. Nawet minimalna obecność którejkolwiek z substancji aktywuje skaner, który następnie przeprowadza szczegółową analizę cieczy.

Wyniki testu wody są widoczne nie tylko na wyświetlaczu, ale mogą być także przesłane do urządzeń mobilnych. W ten sposób lokalizacje pitnej wody mogą zostać opublikowane w Internecie, by więcej osób mogło korzystać z bezpiecznych źródeł lub studni. Ma to pomóc mieszkańcom krajów zmagających się z brakami wody, w których dostęp do metod sprawdzania jej czystości jest utrudniony.

Ważnym krokiem w dalszym rozwoju technologii OASIS jest stworzenie tańszych, łatwych w użyciu prototypów, które mogłyby zostać spopularyzowane w krajach najbardziej zmagających się z brakami, lub zanieczyszczeniami wody. Jednym ze sposobów, za pomocą których zespół naukowców zamierza rozpowszechnić tą technologie, jest otwarty dostęp do informacji uzyskanych przez przenośne urzadzenie OASIS. Każdy użytkownik Internetu będzie mógł na bieżąco monitorować badania czystości źródeł wody.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się