orszaki

Przez 800 polskich miast przejdą orszaki trzech króli

W przypadającą 6 stycznia w Kościele uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami 800 miast Polski i za granicą przejdą orszaki trzech króli. Obchody wydarzenia będą odbywały się pod hasłem „W jasełkach leży!” – stanowi ono nawiązanie do 800. rocznicy pierwszych jasełek, które zostały zorganizowane przez św. Franciszka z Asyżu.

W 2024 roku orszaki zostaną zorganizowane w 800 miastach w kraju i w kilku poza jej granicami. Wyruszą w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie, w Zambii w Lusace i w mieście Mansa. W Polsce pierwszy orszak trzech króli ruszył w 2009 r. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa „W jasełkach leży!”, które zostało zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, jakie odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. Na samym początku tej tradycji żłóbek był określany jako „jasło”.

„Niech obraz trzech władców zgodnie klęczących przed żłóbkiem, stanie się przesłaniem dla dzisiejszego świata, niech niesie radość i nadzieję tam, gdzie jej brakuje” – zaapelował prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w liście do uczestników orszaków trzech króli 2024. Podkreślił również, iż: „świadectwo to nabiera szczególnej mocy w obliczu współczesnych wojen i konfliktów”. W Warszawie stajenka będzie w tym roku umiejscowiona na placu Zamkowym.

Tegoroczne orszaki będą wzbogacone o konkursy: plastyczny, poetycki i na tworzenie szopek. W 2024 roku Fundacja Orszak Trzech Króli ma zamiar wesprzeć pierwsze na Litwie hospicjum dziecięce im. Bł. Księdza Michała Sopoćki, prowadzone przez polską siostrę Michaelę Rak. To miejsce nazywane jest „Mostem do Nieba” bądź „Betlejem Miłosierdzia”. Organizatorzy zachęcają również do wzięcia udziału w orszakowym challenge’u jasełkowym, polegającym na zrobieniu rodzinnej fotografii w strojach jasełkowych, a następnie wstawieniu jej na media społecznościowe wraz z nominowaniem kolejnych osób do zabawy.

Pochód rozpocznie się wędrówką Maryi brzemiennej i Józefa, którzy jak głoszą prawdy ewangeliczne udali się do Betlejem, aby dać się zapisać podczas spisu ludności zarządzonego przez Cezara Augusta. Wyruszą oni spod pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w drogę do stajenki na placu Zamkowym, gdzie dotrą o godz. 12.20. Pod pomnikiem Kopernika nastąpi także powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Do drogi oprócz dwórek i rycerzy będą się szykowały także dwa azjatyckie smoki, pluszowe wielbłądy, kolędnicy i pastuszkowie. Zostaną oni zaatakowani przez diabelskie ordy pragnące zwieść wędrujących z drogi do Betlejem. Na czele orszaku będzie szedł gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z wesołym turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki.

Na trasie przemarszu zobaczymy gospodę, która nie przyjęła Maryi brzemiennej i Józefa, dwór Heroda, króla, który nie mógł znieść wieści o nowonarodzonym królu żydowskim. W trakcie drogi będzie można usłyszeć polskie kolędy. Przed godz. 13.00 orszak dotrze na plac Zamkowy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie pokłon trzech królów i złożenie ewangelicznych darów. Królowie reprezentują ludy na trzech kontynentach, więc zaśpiewają Jezusowi kolędy w swoich rodzimych językach, a następnie złożą pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana, ofiarując Mu mirrę – znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło – znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto – dar czystego serca i symbol królewskiej misji.

W Warszawie orszakowi azjatyckiemu towarzyszyć będą dwa smoki wędrujące tanecznym krokiem. Wraz z orszakiem europejskim maszerować będzie legion rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim ujrzymy karawanę pluszowych wielbłądów. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami będzie jechał pojazd królewski z Kacprem XVI, królem Europy, Melchiorem XVI, królem Azji i Baltazarem XVI, królem Afryki. Po oddaniu hołdu Nowonarodzonemu Jezusowi obecni na placu zatańczą poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie.

Magdalena Gronek/PAP/MJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się