hologram

Przyszłość należy do hologramów

Hologram, rodzaj projekcji obrazu, który zamiast tradycyjnego, dwuwymiarowego formatu, oferuje realistyczny, trójwymiarowy model – już niedługo stanie się naszą codziennością.

Hologramy tworzone są poprzez rejestrowanie trójwymiarowych danych obiektu i interakcji z nim światła. Technika ta opiera się na ogromnych ilościach danych oraz wymaga specjalnej kamery do przechwytywania obrazów 3D. To sprawia, że generowanie hologramów jest trudne i ogranicza ich powszechne zastosowanie.

Narzędzia do opracowania hologramów jednak mogą wkrótce stać się ogólnodostępne. Jest to zasługą pracy naukowców z Uniwersytetu w Chiba. Prowadzeni przez profesora Tomoyoshiego Shimobabe, badacze przedstawili zupełnie nowy pomysł generowania hologramów.

Wykorzystując technikę deep learning, czyli algorytmu naśladującego ludzkie myślenie, badacze uprościli metodę tworzenia hologramów. Stworzyli koncept trójwymiarowych modeli, których projekcje tworzone są ze zdjęć zrobionych przez zwykłe aparaty, a nie tylko wyspecjalizowane narzędzia.  

Prof. Tomoyoshi Shimobaba zaznacza, że jednymi z głównych problemów dotykających dotychczasowe technologie holograficzne był wysoki koszt przetwarzania danych, dostosowywanie modeli 3D do poszczególnych projektorów oraz ograniczona dostępność specjalistycznych urządzeń. Naukowiec uważa, że algorytmy sztucznej inteligencji mają potencjał by rozwiązać te problemy. Profesor proponuje metodę wykorzystania trzech oddzielnych algorytmów deep learning, które współpracując, naśladują analityczne myślenie człowieka i mają przekształcać modele w trójwymiarowe hologramowe projekcje.

Pierwszy z systemów sztucznej inteligencji analizując kolory i powierzchnie obrazu, tworzy plan modelu, który jest następnie zmieniany w hologram przez drugi algorytm. Ostatnie, trzecie wykorzystanie SI wykańcza projekcje hologramową, nadając jej taki wygląd, by mogła by wyświetlana przez każde urządzenie, nie tylko wyspecjalizowane projektory.

Eksperymenty wykazały, że system ten, wykorzystując prostsze (w porównaniu do wcześniejszych metod) rozwiązania, jest znacznie bardziej efektywny. W przyszłości, uproszczenie w tworzeniu trójwymiarowych hologramów może przyczynić się do popularyzacji tej technologii, która będzie mogła być obecna w telefonach, tabletach i innych urządzeniach powszechnego użytku.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się