Périgord

Regiony Francji. Pięć pomysłów. Périgord

W każdym miesiącu prezentujemy wybór miejsc, które warto zobaczyć w regionach Francji. Perły architektury, rezerwaty przyrody czy zabytki, związane z lokalną i narodową historią, świadczą o różnorodności francuskich regionów i ich wartości dla dziedzictwa Francji.

Périgord – historyczny region położony w obrębie Nowej Akwitanii – zachwyca przepięknymi krajobrazami doliny Dordogne. Region przyciąga również śladami historii – średniowiecznymi zamkami oraz prehistorycznymi jaskiniami.

Sarlat

Miejscowość Sarlat zachwyca bogactwem architektury – średniowieczną zabudową w historycznym centrum, XVI-wiecznymi domami szlacheckimi, łączącymi architekturę południowo-zachodniej Francji z wpływami renesansu włoskiego, a także przykładami neoklasycyzmu i architektury belle époque wzdłuż głównej ulicy handlowej. W historycznym centrum znajduje się m.in. XVII-wieczna katedra Saint-Sacerdos w stylu późnego gotyku południowo-francuskiego, XVI-wieczny budynek dawnego Pałacu Sprawiedliwości, XVIII-wieczny ratusz oraz liczne domy szlacheckie z wieżyczkami i bogato zdobionymi fasadami.

Sarlat przyciąga odwiedzających szczególnie ze względu na odbywający się na ulicach i placach miejscowości wielki targ regionalny. Périgord uważany jest we Francji za jeden z najbogatszych regionów pod względem gastronomii. Na targu w Sarlat można u lokalnych producentów kupić produkty, z których słynie ten region, jak foie gras i inne produkty z gęsi, ser kozi cabécou, trufle czy produkty z dodatkiem orzechów włoskich, pochodzących z licznych w południowej części Périgordu sadów orzechowych.

W lecie w różnych częściach historycznego centrum miasta odbywa się festiwal teatralny, Festival des Jeux du Théâtre de Sarlat.

Beynac-et-Cazenac

Beynac-et-Cazenac jest przykładem miejscowości typowej dla Périgordu – to malowniczo położone w dolinie rzeki Dordogne urokliwe miasteczko z zabytkową zabudową, nad którym góruje średniowieczny zamek.

Miejscowość, należąca do oficjalnego grona „Najpiękniejszych miasteczek Francji” (Les plus beaux villages de France), położona jest nad rzeką Dordogne, częściowo na wzgórzu. Jej zabytkowa, typowa dla regionu zabudowa pochodzi głównie z XVI wieku. Niską zabudowę z jasnego kamienia, z kolorowymi okiennicami i dachami łupkowymi, można zobaczyć, spacerując wzdłuż wąskich uliczek, udekorowanych kwiatami i pnących się w stronę górującego nad miasteczkiem zamku.

W Périgordzie bardzo liczne są średniowieczne fortyfikacje – podczas wojny stuletniej rzeka Dordogne stanowiła granicę między francuskim królestwem a ziemiami zajętymi przez Anglików. Zamek Beynac, położony na skale na wysokości 150 metrów, górujący nad rzeką Dordogne i miejscowością Beynac-et-Cazenac, uważany jest za jeden z najbardziej autentycznych przykładów średniowiecznej architektury obronnej w południowej Francji. Wybudowany został w XII wieku i jest jednym z nielicznych tego typu obiektów, w których przez wieki dokonano jedynie niewielkich zmian.

Wewnątrz zamku można zobaczyć m.in. średniowieczne tapiserie, kaplicę z XV-wiecznymi freskami, a także komnatę Ryszarda Lwie Serce. Z wieży zamkowej rozpościera się piękny widok na dolinę rzeki Dordogne i położone na wzgórzach okalających rzekę zamki Castelnaud i Fayrac.

Jardins de Marqueyssac

O miano najpiękniejszego ogrodu Périgordu rywalizuje kilka ogrodów w stylu francuskim, należących do najpiękniejszych w kraju. Warto odwiedzić przede wszystkim Jardins de Marqueyssac, znajdujące się na jednym z klifów nad rzeką Dordogne. 22-hektarowy park góruje nad rzeką na wysokości 130 metrów. Dzięki swojemu położeniu tarasy widokowe w ogrodach Marqueyssac oferują przepiękne widoki na dolinę Dordogne, zamki Castelnaud i Beynac czy miejscowość La Roque-Gageac, znajdującą się u podnóża klifu.

Jardins de Marqueyssac zostały wytyczone w XIX wieku na wzór szkoły André Le Nôtre’a, twórcy m.in. ogrodów pałacu w Wersalu.

O wygląd ogrodów dba od pokoleń ta sama rodzina właścicieli tego terenu od XVII wieku. Stanowiące największą ozdobę ogrodu bukszpany (których jest 150 000), tworzące oryginalne formy, przycinane są dwa razy w roku wyłącznie ręcznie, przy użyciu tradycyjnych narzędzi.

Oprócz ogrodów tematycznych udostępnione są dla zwiedzających również wnętrza XVIII-wiecznej rezydencji z wystrojem w stylu empire.

W lecie ogród można zwiedzać również po zmroku, kiedy oświetlony jest świecami.

Lascaux

Périgord bogaty jest również w miejsca związane z prehistorią. To tu leży „światowa stolica prehistorii” – miejscowość Les Eyzies, w której odnaleziono szkielet człowieka z Cro-Magnon, tu też znajduje się najsłynniejsza z prehistorycznych jaskiń – Lascaux. Oryginalna jaskinia jest niedostępna dla zwiedzających, można jednak odwiedzić Lascaux IV, gdzie w całości i w oryginalnej wielkości wiernie odtworzone zostały jaskinia i cenne malowidła naskalne, które odkryto w Lascaux. Można zwiedzić również wystawę prezentującą inspirację, jaką prehistoryczne malarstwo naskalne stanowiło dla malarstwa nowoczesnego.

W dolinie Vézère, gdzie znajduje się Lascaux, można również zwiedzić inne zachowane prehistoryczne jaskinie, jak grota Bernifal, w której można zobaczyć m.in. malowidła pochodzące sprzed 15 000 lat. Będąc w okolicy, warto zaplanować wizytę w jednej z mniej znanych jaskiń, po których z pasją oprowadzają miejscowi przewodnicy.

La Roque-Gageac

Spośród licznych malowniczych miejscowości w Périgordzie, z których kilkanaście należy do oficjalnej listy „Najpiękniejszych miasteczek Francji” (Les plus beaux villages de France), niełatwo jest wybrać te, które warto odwiedzić podczas krótszego pobytu w regionie. Na szczególną uwagę zasługuje jednak na pewno miejscowość La Roque-Gageac, malowniczo położona u podnóża klifu, na brzegu rzeki Dordogne.

Zabudowa miejscowości pochodzi głównie ze średniowiecza, znajduje się tam również kilka eleganckich renesansowych rezydencji. Nad brzegiem Dordogne została wytyczona promenada, wiodąca od XIV-wiecznego kościoła romańskiego i ogrodu z egzotyczną roślinnością, przez rząd zabytkowej, jednorodnej zabudowy z jasnego kamienia, do nawiązującego do stylu renesansu XIX-wiecznego zamku Malatrie (który należy do prywatnego właściciela i jest niedostępny dla zwiedzających).

Rzeka Dordogne, na brzegu której znajduje się miejscowość, jest popularnym miejscem spływów kajakowych. W dolinie Dordogne, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, charakterystycznymi elementami krajobrazu są klify, lasy oraz studnie krasowe.

Julia Mistewicz
Périgord

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się