sztuczna inteligencja

Jak rodzice powinni przygotować swoje dzieci na cyfrową przyszłość

W miarę jak sztuczna inteligencja (AI) staje się wszechobecna, rodzice muszą przygotować swoje dzieci do życia w świecie wypełnionym technologią.

Od rozwijania krytycznego myślenia po zrozumienie kwestii etycznych, istnieje wiele obszarów, w których rodzice mogą aktywnie wspierać swoje dzieci przy wykorzystywaniu potencjału sztucznej inteligencji w bezpieczny i świadomy sposób.

Sztuczna inteligencja nie jest wynalazkiem nowym, jednak w ostatnim czasie zyskała na popularności dzięki postępowi technologii i zwiększonej dostępności. Chatboty i generatywna sztuczna inteligencja, które istnieją od lat 60. XX wieku, obecnie są wszechobecne w życiu codziennym, w tym w edukacji.  Choć część szkół rozważa wprowadzenie ograniczeń w użytkowaniu AI, warto zauważyć, że technologia ta będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w życiu każdego człowieka. Dlatego ważne jest, aby młodzi ludzie nauczyli się, jak korzystać z tej technologii w sposób bezpieczny i produktywny.

Ważnym obszarem, w którym rodzice mogą pomóc, jest rozwój umiejętności krytycznego myślenia w kontekście AI. Generatywna sztuczna inteligencja może tworzyć interesujące odbiorców treści, takie jak obrazy i historie, ale nie posiada emocji związanych z tym, co stworzyła.

Nie ocenia rzetelności swoich źródeł i nie zawsze znajduje informacje na poparcie swoich twierdzeń. Dzieci powinny uczyć się, że tekst generowany przez sztuczną inteligencję, jest tworzony przez kod komputerowy i że do każdego słowa, zdania i twierdzenia należy podchodzić ze sceptycyzmem.

Kolejnym ważnym aspektem jest świadomość zagrożeń związanych z chatbotami. Te programy komputerowe zaprojektowane do symulowania rozmów mogą prowadzić do niebezpiecznych interakcji, zwłaszcza jeśli relacja z chatbotem staje się romantyczna lub seksualna.

Rodzice powinni monitorować, jak ich dzieci korzystają z tych aplikacji i pomagać im zrozumieć, że sztuczna inteligencja to maszyna, a nie człowiek. Nie podziela naszych ideałów, przekonań, kultury czy religii. Ważny jest nie tylko tekst, ale także obrazy, filmy i dźwięk. Dzieci zwracają uwagę na to, co wpisują w Internecie, ale mniej ostrożnie przesyłają zdjęcia. Sztuczna inteligencja będzie miała dostęp do ich zdjęć i wizerunków twarzy, co w znaczącym stopniu utrudni ochronę ich tożsamości. Ważne jest, aby omawiać z dziećmi kwestie prywatności i pamiętać, że wszelkie dane przesłane do Internetu mogą być przechowywane, skanowane i przetwarzane przez sztuczną inteligencję.

Technologia sztucznej inteligencji szybko się rozwija, rodzice odgrywają kluczową rolę w kształceniu i przygotowaniu swoich dzieci na przyszłość, w której sztuczna inteligencja stanie się integralną częścią codziennego życia. Otwarte rozmowy i odpowiedni nadzór mogą pomóc dzieciom czerpać korzyści z tej technologii, chroniąc je jednocześnie przed potencjalnymi zagrożeniami.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się