Sarkazm

Sarkazm – najtrudniejszy test dla sztucznej inteligencji

Zdolność do zrozumienia i interpretacji ludzkiego języka, w tym sarkazmu, staje się kluczowa dla sztucznej inteligencji (AI). Subtelny sarkazm, wyrażający ironię przeciwieństwa do prawdziwych myśli, jest jednym z większych wyzwań dla algorytmów.

Juliann Zhou z New York University, przeprowadziła serię testów mających na celu ocenę zdolności modeli CASCADE i RCNN-RoBERTa do wykrywania sarkazmu w komentarzach zamieszczonych na Reddit, popularnej platformie online do oceny treści i dyskusji. Zdolność tych modeli do wykrywania sarkazmu w tekstach, na których próbka została przeprowadzona, porównana została z przeciętną wydajnością człowieka w tym samym zadaniu (zgodnie z poprzednimi badaniami) oraz z wydajnością kilku podstawowych modeli analizy tekstu.

Badanie wykazało, że informacje kontekstowe, takie jak charakterystyka osobowości użytkownika, mogą znacznie poprawić wydajność, podobnie jak integracja transformatora RoBERTa zamiast bardziej tradycyjnego podejścia CNN. Zhou doszła do wniosku, że połączenie podejść opartych na kontekście i transformatorze, jak sugerują wyniki, może stanowić ścieżkę do przyszłych eksperymentów. Dzięki czemu sarkazm będzie mógł być lepiej rozumiany przez sztuczną inteligencję.

Analiza sentymentu polega na przetwarzaniu tekstów, zwykle zamieszczonych na platformach mediów społecznościowych lub innych stronach internetowych, w celu uzyskania wglądu w to, jak ludzie czują się na temat określonego tematu lub produktu. Obecnie wiele firm inwestuje w tę dziedzinę, ponieważ może to pomóc im zrozumieć, jak poprawić swoje usługi i spełnić potrzeby swoich klientów.

Wyniki tego badania mogą wkrótce przyczynić się do dalszych badań w tej dziedzinie, ostatecznie przyczyniając się do rozwoju LLM, które lepiej wykrywają sarkazm i ironię w ludzkim języku. Te modele mogą ostatecznie stać się niezwykle cennymi narzędziami do szybkiego przeprowadzania analizy sentymentu recenzji online, postów i innych treści generowanych przez użytkowników.

Badanie Zhou podkreśla znaczenie zrozumienia możliwości i ograniczeń dużych modeli językowych, szczególnie w kontekście złożonych i subtelnych aspektów ludzkiego języka, takich jak sarkazm. W miarę jak te modele stają się coraz bardziej rozpowszechnione, ocena ich możliwości może ostatecznie pomóc zrozumieć sytuacje, w których LLM są najbardziej lub najmniej użyteczne, jednocześnie identyfikując sposoby, w jakie mogą być one udoskonalone.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się