Smart urządzenia podatne na cyberataki
Smart urządzenia poprzez naszpikowanie ich technologią poprzez różne funkcjonalności stają się miejscem podatnym na cyberataki.
Coraz częściej producenci urządzeń wprowadzają sztuczną inteligencję (AI) do naszych urządzeń, zaczynając od inteligentnych głośników po technologie do noszenia. Ludzie dzięki rozwojowi stają się coraz bardziej spierające codzienne czynności ludzi co czyni je bardzo wygodnymi dla użytkowników. Urządzenia oparte na sztucznej inteligencji dostosowują się do naszych zachowań, usprawniają nasze zadania i personalizują nasze doświadczenia. Nowe funkcjonalności nie są jednak pozbawione ryzyka. Funkcje, które sprawiają, że nasze gadżety są inteligentne, czynią je również podatnym celem cyberataków.
Rozwój Internetu rzeczy (IoT) doprowadził do ekspansji liczby urządzeń podłączonych do Internetu, szacowanej obecnie na około 17 miliardów na całym świecie. Należą do nich urządzenia wykorzystywane w domu takie jak lodówki i odkurzacze, systemy bezpieczeństwa i oświetlenie. Początkowo urządzenia te miały proste, statyczne funkcje z minimalnym ryzykiem dla bezpieczeństwa. Jednak w miarę jak producenci integrują sztuczną inteligencję, urządzenia te zaczynają „uczyć się” na podstawie naszych interakcji, zwiększając ich użyteczność, ale także podatność na zagrożenia.
Na przykład, inteligentny głośnik może analizować rozmowy w celu dostosowania odpowiedzi lub kamera bezpieczeństwa może dostosować swoje działanie w oparciu o codzienne wzorce. Podczas gdy te możliwości zwiększają komfort użytkowania, otwierają również nowe możliwości dla cyberprzestępców. Hakerzy mogą wykorzystywać te urządzenia, wprowadzając błędne dane wejściowe w celu zakłócenia algorytmów sztucznej inteligencji lub „zatruwając” dane treningowe sztucznej inteligencji w celu manipulowania zachowaniem urządzenia.
Co więcej, urządzenia te często nie posiadają solidnych zabezpieczeń, takich jak silne hasła lub szyfrowanie, co czyni je łatwym celem. Dane gromadzone i przesyłane przez te urządzenia mogą zostać przechwycone, co prowadzi do naruszenia prywatności. Na przykład atak polegający na odwróceniu modelu może pozwolić atakującemu na replikację modelu sztucznej inteligencji wyszkolonego na prywatnych danych, potencjalnie ujawniając poufne informacje.
Biorąc pod uwagę te słabe punkty, istnieje pilna potrzeba, aby producenci i standardy branżowe nadały priorytet bezpieczeństwu. Producenci powinni wdrożyć silne szyfrowanie, zapewniać regularne aktualizacje i bezpieczne zarządzanie danymi. Muszą oni również zachować przejrzystość w zakresie sposobu przetwarzania i przechowywania danych oraz podejmować kroki w celu zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi.
Konsumenci również muszą być czujni. Ważne jest, aby zrozumieć funkcje sztucznej inteligencji swoich urządzeń i wyłączyć te, które są niepotrzebne, aby zmniejszyć ryzyko ujawnienia danych. Zapoznaj się z praktykami bezpieczeństwa stosowanymi przez producentów urządzeń i wybierz tych, którzy mogą pochwalić się dobrymi wynikami w zakresie bezpieczeństwa. Aktualizuj swoje urządzenia, aby szybko załatać luki w zabezpieczeniach.
Rządy i organy branżowe dostrzegają potencjalne zagrożenia stwarzane przez sztuczną inteligencję w urządzeniach IoT, na całym świecie opracowywane i wdrażane są przepisy. Mają one na celu zapewnienie, że wszystkie urządzenia spełniają minimalne standardy bezpieczeństwa, zanim trafią na rynek.
Podczas gdy sztuczna inteligencja przynosi znaczące korzyści poprzez ciekawe funkcjonalności smart urządzeniom, wprowadza również nowe wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zarówno producenci, jak i konsumenci muszą podjąć proaktywne kroki w celu ochrony przed tymi zagrożeniami, zapewniając, że nasze poleganie na tych technologiach nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Ostrożność oraz zrozumienie technologii stanie się kluczem do odpowiedniego korzystania z dostępnych urządzeń.
Szymon Ślubowski