SpaceX

SpaceX wyniosło na orbitę tajnego amerykańskiego wojskowego drona

Rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX znów wyruszyła w kierunku przestrzeni kosmicznej, transportując tajnego wojskowego drona X-37B, aby wykonał misję badawczą.

Po tygodniach opóźnień, rakieta Falcon Heavy wystartowała z Kennedy Space Center NASA na Florydzie. Jej start transmitowano na żywo na stronie internetowej SpaceX. Nie jest jasne, dokąd dokładnie zmierza bezzałogowy i autonomicznie działający statek kosmiczny, w czasie swojej siódmej misji.

Pentagon opublikował niewiele informacji na temat kosmicznego drona i jego zadania, które początkowo było zaplanowana na 7 grudnia. SpaceX w swoim oświadczeniu dotyczącym startu zacytował jedynie nazwę kodową misji Pentagonu – USSF-52. Wcześniej Agencja rządowa USA podała jedynie, że siódma misja X-37B obejmie „wiele nowatorskich eksperymentów”.

„Testy te obejmują obsługę samolotu kosmicznego wielokrotnego użytku w nowych miejscach na orbicie, eksperymentowanie z przyszłymi technologiami kosmicznymi oraz badanie wpływu promieniowania na materiały dostarczone przez NASA” – podał Departament Sił Powietrznych USA Rapid Capabilities Office w oświadczeniu.

Dodano, że po raz pierwszy X-37B zostanie wyniesiony przez rakietę Falcon Heavy, jedną z najpotężniejszych rakiet operacyjnych, zdolnej do przenoszenia ładunków o masie do 26 tysięcy kilogramów w kosmos.

Wielkości małego autobusu, amerykański dron kosmiczny X-37B wygląda jak miniaturowa wersja załogowych promów kosmicznych wycofanych z użytku w 2011 roku. Podczas poprzednich misji X-37B przeprowadził dla NASA testy wpływu promieniowania na nasiona i inne materiały.

Start Falcona Heavy nastąpił dwa tygodnie po tym, jak Chiny wysłały na orbitę swój własny, tajny, zrobotyzowany samolot kosmiczny o nazwie Shenlong, który jak przekazała chińska agencja prasowa Xinhua będzie przebywał na orbicie „przez pewien czas”.

„W czasie trwania misji planowana jest weryfikacja technologii wielokrotnego użytku i eksperymenty kosmiczne, które będą przeprowadzane zgodnie z planem, aby zapewnić wsparcie techniczne dla pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej”, podała Xinhua.

Działający od 2010 roku orbitalny pojazd testowy X-37B został zaprojektowany dla Sił Powietrznych USA przez United Launch Alliance, spółkę joint venture Boeinga i Lockheeda Martina. Ma 9 metrów długości, rozpiętość skrzydeł wynosi 4.5 metra oraz jest zasilany panelami słonecznymi.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się