sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja na straży bezpieczeństwa na drogach

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do poprawy bezpieczeństwa w strefach szkolnych otwiera nowe możliwości dla ogólnego rozwoju bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W ostatnich latach, zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w różnych dziedzinach życia stało się coraz bardziej powszechne. Jednym z najbardziej obiecujących i społecznie istotnych zastosowań AI jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w strefach szkolnych. Badacze z Resilient Infrastructure and Disaster Response Center (RIDER) oraz FAMU-FSU College of Engineering podjęli się wyzwania wykorzystania AI do analizy i rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego w tych newralgicznych obszarach.

Tradycyjne metody oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego w strefach szkolnych często opierają się na ręcznym zbieraniu danych, co jest czasochłonne, kosztowne i naraża pracowników na niebezpieczeństwo. Zespół badawczy RIDER, pod kierownictwem doktoranta Richarda Antwi, opracował nowatorskie narzędzie AI, które wykorzystuje techniki wizji komputerowej i deep learning się do ekstrakcji informacji z obrazów i wideo, przekształcając je w użyteczne dane.

Projekt rozpoczął się w hrabstwie Orange na Florydzie, gdzie znajduje się ponad 250 szkół publicznych. Zespół wykorzystał archiwalne zdjęcia lotnicze udostępnione przez Departament Transportu Florydy oraz modelowanie komputerowe do mapowania stref szkolnych. Opracowana metoda pozwala na identyfikację przestarzałych i niewidocznych oznakowań drogowych poprzez porównanie lokalizacji stref szkolnych z innymi cechami geometrycznymi, takimi jak przejścia dla pieszych.

Nowy model dostarcza kluczowych informacji dla agencji transportowych, co ostatecznie przyczynia się do ratowania życia. Metoda ta jest bardziej dokładna i zapewnia istotne informacje do analizy starych i mniej widocznych oznakowań stref szkolnych, które mogą stanowić ryzyko wypadków. Dzięki temu urzędnicy mogą szybciej reagować na potrzeby w tych obszarach. A sztuczna inteligencja może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Badacze planują dalsze udoskonalenie modelu poprzez integrację danych o wypadkach w danej okolicy, ruchu drogowym oraz demografii, co pozwoli na bardziej szczegółową analizę.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego w strefach szkolnych otwiera nowe możliwości dla planowania, utrzymania i projektowania bezpieczniejszych dróg. Inicjatywa ta stanowi znaczący krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz wszystkich użytkowników dróg. Innowacyjne podejście RIDER do wykorzystania AI i technologii lotniczych w tym kontekście może służyć jako model dla innych regionów i krajów dążących do poprawy bezpieczeństwa w strefach szkolnych.

Projekt ten pokazuje, jak technologia, szczególnie sztuczna inteligencja, może być wykorzystana do rozwiązywania realnych problemów społecznych i poprawy jakości życia. W miarę rozwoju i doskonalenia tych technologii możemy oczekiwać dalszych postępów w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie tylko w strefach szkolnych, ale i na szerszą skalę.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się