sztuczna inteligencja pisząca książki

Sztuczna inteligencja napisała książki o zdrowiu króla, Amazon je sprzedaje, Pałac Buckingham protestuje

Na platformie Amazon pojawiło się w sprzedaży siedem książek zawierających fałszywe informacje na temat stanu zdrowia króla Karola III. Jak ujawnił Mail on Sunday książki napisała sztuczna inteligencja. Pałac Buckingham zapowiedział podjęcie kroków prawnych.

Dziennikarze „Mail on Sunday” odkryli, że na Amazonie pomiędzy szeregiem książek na temat brytyjskiej monarchii napisanych przez uznanych autorów, są sprzedawane książki, które stworzyła sztuczna inteligencja, które zawierają kłamstwa i rzekomo ekskluzywne informacje na temat stanu zdrowia monarchy.

Znajdują się w nich m.in. żywe opisy momentu, w którym król dowiedział się, że ma raka, gdy jakoby czuł „strach, złość i rozpacz”; szczegóły operacji usunięcia „guza” i „zmęczenia” Karola III przebytą chemioterapią i radioterapią; informacja, jakoby u króla zdiagnozowano raka skóry; twierdzenia informatora z dworu królewskiego, że Karol ma raka prostaty z „umiarkowanym ryzykiem” rozprzestrzeniania się, twierdzenia, jakoby król zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu panowania miał „niewyjaśniony wypadek”, który wymagał hospitalizacji.

Wszystkie zidentyfikowane tytuły mają nieznanych wcześniej autorów i opublikowane zostały przez istniejącą na Amazonie platformę dla autorów do samodzielnej publikacji książek. Gazeta wyjaśnia, że nie ma możliwości zweryfikowania nazwisk osób, które podają się za autorów, a Amazon odmówił wczoraj ujawnienia ich tożsamości. Podkreśla też, że te ustalenia pokazują łatwość, z jaką można wykorzystać sztuczną inteligencję do rozpowszechniania w Internecie fałszywych twierdzeń i dezinformacji na temat osób publicznych.

W odpowiedzi na informacje „Mail on Sunday” rzecznik Pałacu Buckingham oświadczył: „Wszelkie takie tytuły spekulujące na temat diagnozy i leczenia Jego Królewskiej Mości są naruszające prywatność, pozbawione wrażliwe i pełne nieścisłości. Nasz zespół prawny będzie uważnie przyglądał się tej sprawie. Wzywamy wszelkie osoby lub organizacje ułatwiające ich sprzedaż do natychmiastowego ich wycofania”.

„Mail on Sunday” zaznacza, że Amazon usunął część napisanych przez sztuczną inteligencję książek o zdrowiu króla, ale w sobotę wieczorem niektóre z nich, w tym ta mówiąca o raku prostaty, były nadal w sprzedaży.

Tymczasem Karol III wydał w niedzielę oświadczenie, w którym podziękował za otrzymane wyrazy wsparcia. „Chciałbym wyrazić moje najszczersze podziękowania za wiele wiadomości wsparcia i dobrych życzeń, które otrzymałem w ostatnich dniach. Jak wiedzą wszyscy ci, którzy zostali dotknięci rakiem, takie miłe myśli są największym pocieszeniem i dodaniem wiary” – napisał.

Oprócz podziękowań za życzenia, 75-letni monarcha odniósł się również do swojej decyzji o publicznym ujawnieniu choroby, pisząc: „Równie pokrzepiające jest usłyszeć, jak podzielenie się moją własną diagnozą pomogło promować publiczne zrozumienie i rzucić światło na pracę wszystkich organizacji, które wspierają pacjentów chorych na raka i ich rodziny w Wielkiej Brytanii i na całym świecie”.

Bartłomiej Niedziński/ PAP/LW

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się