Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja sprawi, że ludzie nie będą musieli pracować – Elon Musk

Amerykański miliarder Elon Musk w rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem na szczycie AI w Londynie stwierdził, iż sztuczna inteligencja ostatecznie sprawi, że nikt nie będzie musiał pracować.

Szef Tesli, SpaceX i portalu „X” (dawniej Twittera) Elon Musk w czasie rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem na szczycie AI w Londynie postawił prognozę, że sztuczna inteligencja może sprawić, że tradycyjna płatna praca odejdzie do annałów historii, informuje BBC. 50-minutowa rozmowa dotyczyła różnych aspektów sztucznej inteligencji, w tym znaczącego potencjału humanoidalnych robotów zdolnych do ścigania „człowieka w dowolnym miejscu”. Obaj rozmawiali również o tym, jak Londyn stał się jednym z wiodących ośrodków branży sztucznej inteligencji na świecie i jak ta technologia może zmienić proces uczenia się. Jednak pomimo ich ogólnego optymizmu, wyrazili także obawy dotyczące zagrożeń, jakie sztuczna inteligencja stwarza dla rynku pracy i generalnie zatrudnienia ludzi – podając m.in. te przykłady jako dowód na konieczność wprowadzenia regulacji.

Musk zauważył, że sztuczna inteligencja będzie miała kluczowy wpływ na tradycyjne zawody, które obecnie znamy. Następnie spekulował, że w miarę ciągłego rozwoju sztucznej inteligencji zmiana w krajobrazie miejsc pracy może rodzić pytania o to, w jaki sposób jednostki odnajdują sens życia, gdy praca nie jest już koniecznością. „Widzimy tutaj najbardziej destrukcyjną siłę w historii. Nadejdzie moment, w którym nie będzie potrzebna żadna praca – możesz mieć pracę, jeśli chcesz ją mieć dla osobistej satysfakcji, ale sztuczna inteligencja zrobi wszystko. Jest to zarówno dobre, jak i złe – jednym z największych wyzwań przyszłości będzie: jak odnaleźć sens życia?” – pytał Musk. Natomiast za znaczące plusy AI miliarder uznał to, iż będzie ona w stanie rozwiązać problem samotności wśród wielu ludzi, a także to, że w związku z nieograniczonym potencjałem dydaktycznym i samym charakterem sztucznej inteligencji jest ona najbardziej cierpliwym z wszystkich nauczycieli.

Za jedno z największych wyzwań jakie rodzi wielki postęp w dziedzinie robotyki i SI Musk uznał roboty humanoidalne, które mają znaczący potencjał stwarzania ryzyka, informuje BBC. Miliarder zdecydowanie opowiedział się za wprowadzeniem nadzoru regulacyjnego nad AI, który zapewni monitorowanie rozwoju i sposobów wykorzystania tej technologii w przyszłości. Zauważył również, że Tesla wdrożyła sztuczną inteligencję w swoich pojazdach autonomicznych, wyrażając jednocześnie obawy dotyczące aspektów bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Rozmowa Sunaka i Muska nie zakończyła się żadnymi znaczącymi nowymi ogłoszeniami na temat planów Wielkiej Brytanii w zakresie zastosowania i regulowania sztucznej inteligencji, z wyjątkiem wzmianki premiera o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do ulepszenia strony internetowej rządu. W czasie spotkania Muska z premierem Sunakiem do środka nie wpuszczono żadnych stacji telewizyjnych, a zamiast tego Downing Street opublikowało własny materiał filmowy.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się