Picasso, Chagall, Dali, Warhol, Banksy i inni – na wielkiej wystawie w Rzeszowie
Dzieła wybitnych artystów sztuki współczesnej, takich jak Pablo Picasso, Mark Chagall, Salvador Dali, Andy Warhol, Karel Appel, Victor Vasarely, Banksy, Fernand Leger, można podziwiać na wystawie „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”, prezentowanej w rzeszowskim BWA.
Wystawa została zorganizowana z okazji 670. rocznicy powstania miasta Rzeszowa. Znalazły się na niej łącznie 52 prace 20 artystów sztuki współczesnej należące do kolekcji książąt Lubomirskich.
Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski-Lanckoroński, zauważył, że choć sztuka współczesna nie kojarzy się z rodami arystokratycznymi, to od wieków była przez nie kolekcjonowana, a członkowie rodu książąt Lubomirskich kupowali dzieła artystów im współczesnych oraz artystów uznawanych za klasycznych, które do dziś zdobią ich zbiory. „Tak, jak wielu w historii rodziny, książę Jan Lubomirski-Lanckoroński jest w posiadaniu wyjątkowej kolekcji, w której skład wchodzą obrazy olejne, grafiki, rysunki, litografie, serigrafie, akwarele, meble i inne dzieła sztuki od czasów renesansu do współczesności. Od Rubensa i Rembrandta, przez Malczewskiego i Kirkeby’ego, aż po Dalego i Banksy’ego” – zauważył książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Jak zapewnia prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, prezentowane zbiory są niezwykle zróżnicowane, mają jednak jedną wspólną cechę: powstały po I wojnie światowej i reprezentują najważniejsze nurty artystyczne powojennej Europy, które zrewolucjonizowały świat sztuki XX i XXI wieku.
Wystawa „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich” w Rzeszowie prezentuje część tej bogatej kolekcji książąt Lubomirskich. Wystawę można oglądać do 19 maja 2024 roku.
Zbiory książąt Lubomirskich były rozbudowywane od wieków. Obecnie kolejne dzieła sztuki pozyskuje książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, który również często organizuje wystawy bogatej kolekcji rodzinnej. Były one już prezentowane m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku, w którego komnatach aktualnie wisi tuzin obrazów olejnych, w tym portretów książąt Lubomirskich.
„Fundacja Książąt Lubomirskich, której prezesem jest książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, z niecierpliwością wyczekuje następnych okazji do dzielenia się wyjątkowymi zasobami zarówno z czasów współczesnych, jak i tych z przeszłości” – możemy przeczytać na stronie BWA.
Agnieszka Pipała/PAP/AJ