venture capital

Sztuczna inteligencja – inwestycje venture capital

Pojawienie się sztucznej inteligencji jako nowej drogi inwestorów typu venture capital ukazuję nowy trend inwestycyjny na najbliższe lata.

Zainteresowanie zostało rozbudzone przez gwałtowny sukces ChatGPT od OpenAI, chatbot zademonstrował zdolności AI do generowania opowiadań, tworzenia obrazów, pisania kodu i wielu więcej, wszystko to na podstawie prostych wskazówek tekstowych. Dolina Krzemowa stara się sprostać oczekiwaniom inwestorów, którzy oprócz ogromnego zainteresowania kryptowalutami, nakierowują swoje zainteresowania na sztuczną inteligencje, ogłaszając ją nowym etapem w rozwoju ludzkości.

Denis Barrier, współzałożyciel Cathay Innovation, zauważył tę tendencję, zwracając uwagę, że dla wielu inwestorów w obecnym czasie, jeśli coś nie dotyczy sztucznej inteligencji, to nie jest warte zainteresowania. Świat venture capital jest gotów do podjęcia dużych kroków, a wydaje się, że poza AI, w najbliższych latach niewiele jest wartych uwagi obszarów.

Pomimo powszechnych zwolnień i cięć budżetowych w firmach technologicznych w ubiegłym roku, startupy z sektora AI zebrały od inwestorów prawie 50 miliardów dolarów, według danych Crunchbase. W pierwszej fali „gorączki złota” AI, inwestycje skoncentrowały się głównie na firmach budujących duże modele językowe, które umożliwiają generowanie funkcji AI.

Rekordowa suma 29 miliardów dolarów została zainwestowana w generatywną sztuczną inteligencję w 2023 roku, co podkreśla eksplozję zainteresowania tym sektorem. Jednak budowanie podstawowych modeli od zera kosztuje fortunę pod względem potrzeb obliczeniowych, a większość tych pieniędzy może pochodzić tylko od najbogatszych sponsorów – takich jak Google, Microsoft, Amazon i Nvidia – i płynąć do nielicznych wybranych, takich jak OpenAI i Anthropic.

Mistral, dynamiczny francuski startup, niedawno pozyskał nową inwestycję od Microsoftu, po tym jak już uzyskał finansowanie od najbogatszych inwestorów z Doliny Krzemowej, w tym Nvidii i Andreessen Horowitz, jednej z najbardziej agresywnych firm w branży.

W obliczu kosztów wejścia na rynek, wielu inwestorów venture capital skupia swoją uwagę na bardziej niszowych startupach AI, które mogą zrewolucjonizować bankowość, opiekę zdrowotną, energetykę i inne sektory.

Cathay Innovation niedawno zainwestowało we francuski startup biotechnologiczny Bioptimus, który wykorzystuje AI do tworzenia nowych leków. Szukając obiecujących firm, Cathay skupia się na umiejętnościach inżynieryjnych, dostępie do danych, kontroli kosztów i ambicji przekształcenia sektora.

W dziedzinie edukacji, Loora, izraelski startup, wykorzystuje generatywną AI do nauki języka angielskiego przez konwersację, przyciągając ponad 15 000 klientów. Sukces Loory podkreśla, że samo wykorzystanie AI nie wystarczy, aby przyciągnąć inwestycje; kluczowe jest rozwiązywanie realnych problemów i dostarczanie prawdziwej wartości.

Świat biznesu obecnie oferuje najbardziej obiecujące zwroty z inwestycji w AI, z wieloma startupami skupiającymi się na aplikacjach korporacyjnych.

Alembic, specjalista w analizie danych na dużą skalę, właśnie zebrał 14 milionów dolarów, wykorzystując techniki pierwotnie zaprojektowane do śledzenia danych zdrowotnych podczas pandemii COVID-19, aby określić skuteczność kampanii marketingowych.

Takie innowacje, wspierane przez takie osoby jak Jeffrey Katzenberg, współzałożyciel DreamWorks i WndrCo, nie są tylko ewolucją, ale pewnym zredefiniowaniem naszego obecnego świata, który na nowo kształtuje przyszłość technologii, biznesu i społeczeństwa.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się