zwiększenie produkcji biomasy roślinnej

USA z potencjałem na zwiększenie produkcji biomasy roślinnej

Raport DOE ukazuje, że USA ma potencjał na zwiększenie swojej produkcji biomasy roślinnej do poziomu 1 miliarda ton rocznie.

Z najnowszego raportu opracowanego przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) przeprowadzonego przez Oak Ridge National Laboratory (ORNL) wynika, że Stany Zjednoczone mają potencjał do zrewolucjonizowania swojej biogospodarki poprzez zrównoważoną produkcję biomasy. Raport, zatytułowany „Billion-Ton Report 2023” (BT23), przedstawia perspektywę potrojenia wartości amerykańskiej biogospodarki przez wyprodukowanie ponad 1 miliarda ton rocznie biomasy roślinnej. Taka ilość biomasy miałaby służyć nie tylko produkcji odnawialnych źródeł energii, ale również zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na żywność, paszę, błonnik, konwencjonalne produkty leśne i eksport.

BT23 jest już czwartą odsłoną krajowych ocen zasobów biomasy, dokumentując możliwości produkcyjne Stanów Zjednoczonych przez ostatnie dwie dekady. Raport skupia się na identyfikacji surowców dostępnych dla sektora biopaliw, co jest kluczowe dla dekarbonizacji transportu i procesów przemysłowych. Przyjmuje pod uwagę różne poziomy dojrzałości rynku, analizując możliwą ilość produkowanej biomasy, jej cenę, geograficzną dostępność oraz dystrybucję.

W swoich analizach, raport bierze pod lupę około 60 różnych źródeł biomasy, w tym uprawy roślin oleistych zimujących, drzewa i krzewy zbierane w celu prewencji przed pożarami lasów, specjalnie uprawiane rośliny energetyczne, makroalgi, odpady miejskie oraz dwutlenek węgla wyłapywany z zakładów przemysłowych. Szczególnie zainteresowanie wzbudza potencjał alg, które mogłyby zwiększyć dostępność biomasy o dodatkowe 250 milionów ton rocznie, w zależności od ceny.

Obecnie Stany Zjednoczone wykorzystują około 342 milionów ton biomasy rocznie, co stanowi zaledwie 5% krajowej produkcji energii. Jednak na dojrzałym rynku, z dostępnością od 1,1 do 1,5 miliarda ton biomasy rocznie, kraj ten mógłby produkować od 60 do 85 miliardów galonów rocznie zrównoważonego paliwa lotniczego, pokrywając 100% zapotrzebowania sektora do 2050 roku. Dodatkowo, taka ilość biomasy umożliwiłaby wyprodukowanie wystarczającej ilości energii elektrycznej do zastąpienia obecnie wykorzystywanych paliw kopalnych.

Raport podkreśla, że żadne pojedyncze źródło biomasy nie zaspokoi wszystkich potrzeb, ale wskazuje na możliwości produkcji na poziomie lokalnym, z uwzględnieniem specyficznych warunków i rozwijających się technologii. Narzędzia i zasoby dostępne na stronie internetowej DOE Bioenergy Knowledge Discovery Framework ułatwiają dostęp do tych informacji.

Dyrektor ORNL, Stephen Streiffer, podkreśla, że osiągnięcie gospodarki opartej na zrównoważonych biotechnologiach jest możliwe. Raport BT23 dostarcza cennych danych, które mogą przyczynić się do rozwoju rozwiązań dla bardziej ekologicznej przyszłości. Matthew Langholtz, ekonomista ds. zasobów naturalnych w ORNL, dodaje, że produkcja 1,5 miliarda ton biomasy rocznie jest możliwa nawet przy uwzględnieniu ograniczeń ekonomicznych i ochrony produkcji żywności.

Raport stanowi kluczowe narzędzie dla rolników i wszystkich zainteresowanych rozwojem biogospodarki, oferując wskazówki do identyfikacji możliwości produkcji biomasy. Wyznacza on kierunki dla dalszych inwestycji i badań, mających na celu rozwój zrównoważonej produkcji i użytkowania biomasy, stanowiąc fundament dla przyszłych działań na rzecz ekologiczniejszej i zasobniejszej przyszłości.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się