muzyka

Jak zmieniła się muzyka w ostatnich 50 latach? Stała się powtarzalna, emocjonalna i prosta

Przeprowadzona przez naukowców analiza ponad 12 tys. utworów rapowych, popowych, country, rockowych i R&B, jakie powstały w ostatnich 50 latach. Ich analiza wykazała, że współczesna muzyka jest dużo bardziej emocjonalna, powtarzalna oraz prosta niż to miało miejsce wcześniej.

Zwiększona w ostatnich latach dostępność spersonalizowanych danych muzycznych sprawiła, że bez trudu każdy słuchacz może znaleźć dużą liczbę utworów, które będą wpasowywały się w jego gust muzycznych. Odbiorcy przemysłu muzycznego stali się dużo bardziej wyczuleni na własne upodobania i gusta. Dużo trudniejszym zadaniem jest dokonanie pomiaru zmian jakie nastąpiły w samej muzyce, jeśli chodzi o charakter tekstów typowych współczesnych piosenek. Próbę uchwycenia oblicza tych zmian, z uwzględnieniem podziału na dekady i gatunki muzyczne, podjęła się grupa naukowców.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Scientific Reports” przeanalizowano tysiące anglojęzycznych piosenek wydanych w latach 1970–2020 – naczelnym zadaniem jaki sobie postawili naukowcy było zrozumienie ewolucji treści, konstrukcji i tonu muzyki ostatnich kilku dekad. W wyniku tej analizy zespół ekspertów odkrył, że współczesna muzyka w porównaniu do muzyki z 70., 80., czy 90. ubiegłego wieku, stały się bardziej osobiste, proste, a oprócz tego typową ich cechą jest to, że zazwyczaj opierają na negatywnych emocjach. Zdaniem ekspertów jest to trend, który odzwierciedla zarówno nastroje społeczne, jak i zmieniający się krajobraz rynku muzycznego.

Naukowcy swoje prace rozpoczęli od zbudowania dużej bazy muzycznych danych, przy której tworzeniu opierali się na stronie last.fm, która zawiera multum tekstów pobranych z serwisu genius.com. Z początkowej puli 582 759 pełnych piosenek do wyboru, zawęzili swój zestaw danych do 353 320 utworów – a następnie przeanalizowali ich teksty pod kątem takich cech jak: złożoność, czytelność, struktura, rym i emocje. Kolejnym krokiem w badaniu było posłużenie się specjalnymi modelami sztucznej inteligencji, które stworzyły i przeanalizowały reprezentatywną próbkę 12 000 piosenek – na mieszankę tę składały się utwory pochodzące z całego przekroju badanych  gatunków muzycznych z wszystkich pięciu dekad.

Ogólnie rzecz biorąc, przeprowadzona analiza wykazała, że współczesne piosenki charakteryzuje częstsza obecność rymujących się słów i refrenów. „We wszystkich gatunkach muzycznych teksty piosenek miały tendencję do stawania się bardziej prostymi i powtarzalnymi” – powiedziała Eva Zangerle, starszy autor badania i profesor informatyki na Uniwersytecie w Innsbrucku w Austrii. W toku mającej miejsce w ostatnich dekadach ewolucji muzyki, piosenki stały się również bardziej osobiste, a zaimki takie jak „mój” i „ja” są obecnie powszechnie używane we wszystkich gatunkach muzycznych – jedynym wyjątkiem w tym względzie jest muzyka country.

Typowym zjawiskiem dla nowoczesnej muzyki jest dominująca w niej silna emocjonalność – z czego zdecydowanie najczęściej są to negatywne emocje. Zjawisko to dotyczy każdego gatunku muzycznego jaki badali naukowcy, ale najsilniejsze jest w przypadku rapu, który to odnotował największy  wzrost piosenek opierających się na gniewnych tekstach.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się