Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, Instytut Pamięci Narodowej przygotował peregrynującą wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”, przypominającą to historyczne wydarzenie.

Pielgrzymka papieża do Polski była wyjątkowa pod wieloma względami, ale Polacy zapamiętali ją przede wszystkim ze słów, które Jan Paweł II wypowiedział podczas homilii na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!… Tej ziemi!”. Faktycznie, wizyta papieża-Polaka miała niebawem zmienić oblicze Polski, Europy i świata.

Przygotowana przez IPN wystawa zaprezentuje na kilkudziesięciu wielkoformatowych planszach archiwalne fotografie wykonane na szlaku papieskiej pielgrzymki, w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie, Górze Kalwarii, Wadowicach, Oświęcimiu i Nowym Targu. Prezentacji towarzyszyć będzie wierna rekonstrukcja słynnego Stara 660 Papamobile, zbudowana z oryginalnych części, która na co dzień znajduje się Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II w Kielcach. Ponadto, pokazywany będzie kilkunastominutowy film dokumentalny wyprodukowany przez IPN pt. „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę”. Podczas wystawy dostępny będzie również katalog oraz pamiątkowa przypinka rocznicowa. Z kolei świadkowie i uczestnicy spotkań z papieżem sprzed 45 lat będą mogli opowiedzieć do kamery o swoich wspomnieniach i  emocjach towarzyszących pielgrzymce.

Pierwsza pielgrzymka

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu.

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

Minęło już 45 lat od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Odwiedzając ekspozycję, mamy niepowtarzalną okazję  powspominać lub zapoznać się z tymi niezwykłymi momentami. A dla tych – którzy byli naocznymi świadkami papieskiej wizyty w tamtym pamiętnym roku i chcą podzielić się swoimi wspomnieniami – udostępnimy miejsce w przestrzeni wystawy, gdzie będziemy rejestrować świadectwa. Pragniemy zachować je jako istotny element zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej, związany z tym ważnym w polskiej historii wydarzeniu.

W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ekspozycja w przeciągu 7 dni odwiedzi 5 miast, które blisko pół wieku temu znalazły się na szlaku papieskiej wizyty. Oto one:
* Warszawa (2 czerwca; Plac Piłsudskiego),
* Gniezno (3 czerwca; Wzgórze Lecha),
* Częstochowa (4, 5 czerwca; Plac Daszyńskiego),
* Kraków (6, 7 czerwca; Plac Franciszkański )
* Nowy Targ (8 czerwca; Rynek Miasta).

Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcie autora: Adam PLESKACZYŃSKI

Adam PLESKACZYŃSKI

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się