wystawy we Francji

Wystawy we Francji. Nasze rekomendacje

Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto zobaczyć obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw.

1. Le Cannet: Toulouse-Lautrec, tête d’affiche

W Musée Bonnard w Le Cannet można zobaczyć wystawę poświęconą twórczości Henriego de Toulouse-Lautreca. Na wystawie prezentowane jest 80 dzieł artysty, wykonanych w latach 1891–1899: słynne afisze, ryciny i ilustracje prasowe. Wypożyczono również dwa obrazy ze zbiorów Musée d’Orsay, w ramach obchodów 150-lecia impresjonizmu – z tej okazji paryskie muzeum wypożycza dzieła ze swojej kolekcji do muzeów w całym kraju.

Wystawa pokazuje Paryż belle époque przez pryzmat grafik Henriego de Toulouse-Lautreca, na których artysta uwiecznił paryskie kabarety, spektakle i kawiarnie.

Część wystawy poświęcona jest również spotkaniu Henriego de Toulouse-Lautreca z malarzem Pierre’em Bonnardem, które było kluczowe dla rozwoju kariery grafika, uznawanego za mistrza nowoczesnego plakatu.

Toulouse-Lautrec, tête d’affiche, do 9 czerwca 2024 r.
Musée Bonnard, 16 boulevard Sadi Carnot, Le Cannet (Lazurowe Wybrzeże)

2. Clermont-Ferrand: Neige

Wystawa w Clermont-Ferrand poświęcona jest motywowi śniegu w malarstwie impresjonistów. Podobnie jak woda, śnieg wpisywał się w poszukiwania przez impresjonistów oddania zmieniających się wraz z upływem dnia kolorów i światła. Prezentowane na wystawie obrazy świadczą również o różnorodności barw wykorzystywanych przez impresjonistów do ukazania śniegu. Na wystawie można zobaczyć m.in. obrazy Claude’a Moneta czy Maximiliena Luce.

Wystawa zorganizowana została przy wsparciu paryskiego Musée d’Orsay w ramach obchodów 150. rocznicy pierwszej wystawy impresjonistów.

Neige, do 30 czerwca 2024 r.
Musée d’art Roger-Quilliot (MARQ), Place Louis-Deteix, Clermont-Ferrand (Owernia)

3. Paryż: Ingres et Delacroix. Objets d’artistes

W Musée national Eugène-Delacroix prezentowana jest wystawa poświęcona dwóm czołowym francuskim artystom XIX-wiecznym – Delacroix i Ingresowi – przez pryzmat należących do nich przedmiotów. Prezentowane eksponaty świadczą o guście artystów, ich inspiracji oraz o ich procesie twórczym. Wśród nich można zobaczyć m.in. palety malarskie, skrzypce Ingresa czy porcelanowy kałamarz, przywieziony przez Delacroix z Maroka. Wystawa współorganizowana jest z muzeum Ingresa w Montauban, gdzie będzie prezentowana od lipca.

Ingres et Delacroix. Objets d’artistes, do 10 czerwca 2024 r.
Musée national Eugène-Delacroix, 6 rue de Furstemberg, Paryż

4. Caen: Le spectacle de la marchandise

W ramach festiwalu Normandie Impressionniste w Musée des Beaux-Arts w Caen zorganizowana zostanie wystawa poświęcona ukazaniu przez artystów dynamicznego rozwoju handlu w miastach pod koniec XIX wieku. Pierwsze domy handlowe w Paryżu, uliczni sprzedawcy, tradycyjne małe sklepy czy butiki odwiedzane przez przedstawicieli wyższych sfer były częstym motywem w malarstwie na przełomie XIX i XX wieku. Na wystawie można zobaczyć obrazy twórców takich jak Pierre Bonnard, Raoul Dufy czy Maximilien Luce, a także fotografie, fragmenty szyldów sklepowych czy afisze reklamowe z epoki.

Le spectacle de la marchandise. Ville, art et commerce, 1860 – 1914, od 6 kwietnia do 8 września 2024 r.
Musée des Beaux-Arts de Caen, Caen (Normandia)

5. Pont-Aven: Anna Boch, un voyage impressionniste

Wystawa w Pont-Aven poświęcona jest sztuce Anny Boch, jednej z najważniejszych malarek belgijskich. Anna Boch, przedstawicielka postimpresjonizmu, była zafascynowana naturą i w swojej twórczości oddawała piękno sielankowych pejzaży, w tym krajobrazów Bretanii, do której dwukrotnie podróżowała. Na wystawie w Pont-Aven można zobaczyć pejzaże wykonane przez artystkę podczas jej licznych podróży, obrazy ukazujące sceny z życia codziennego na prowincji oraz martwą naturę, a także portret brata artystki, wykonany przez van Gogha. Prezentowane dzieła pochodzą z francuskich i belgijskich kolekcji, m.in. muzeum sztuk pięknych w Gandawie i w Charleroi.

Wystawa „Anna Boch, un voyage impressionniste” zorganizowana została we współpracy z Mu.ZEE w Ostendzie, gdzie została zaprezentowana w 2023 r. i spotkała się z dużym sukcesem.

Anna Boch, un voyage impressionniste, do 26 maja 2024 r.
Musée de Pont-Aven, Place Julia, Pont-Aven (Bretania)

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się