Wystawy

Wystawy we Francji. Nasze rekomendacje

Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto zobaczyć obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogatą ofertę wystaw.

1. Aix-en-Provence: Mucha. Maître de l’Art Nouveau

W Aix-en-Provence trwa wystawa poświęcona twórczości Alfonsa Muchy. Artysta uważany jest za najważniejszego przedstawiciela secesji, który zrewolucjonizował sztukę poprzez włączenie nowej estetyki do afiszy, dekoracji wnętrz czy scenografii teatralnych. Na wystawie prezentowane są zarówno najbardziej znane dzieła Alfonsa Muchy, w tym afisze m.in. wykonane na zamówienie aktorki Sarah Bernhardt, ale również mniej znana twórczość czeskiego artysty: malarstwo i fotografia.

Mucha. Maître de l’Art Nouveau, do 24 marca 2024 r.
Hôtel de Caumont, 3 rue Joseph Cabassol, Aix-en-Provence

2. Lyon: Formes de la ruine

Wystawa w Lyonie poświęcona jest ruinom – ich znaczeniu w kulturze i sztuce. „Formes de la ruine” pokazuje spojrzenie człowieka na ruiny jako element pamięci o dawnej cywilizacji. Ekspozycja obudowana jest wokół czterech tematów związanych z ruinami: pamięci i zapomnienia, równowagi między naturą i kulturą, związku między tym, co materialne, a tym, co niematerialne, oraz między przeszłością a współczesnością.

Formes de la ruine, do 3 marca 2024 r.
Musée des Beaux-Arts, 20 Place des Terreaux, Lyon

3. Paryż: Le Paris de la modernité

W Petit Palais trwa wielka wystawa poświęcona Paryżowi początku XX wieku. Paryż w latach 1905–1925 przyciągał artystów z całego świata, potwierdzając swoją rolę artystycznej i kulturalnej stolicy. Na wystawie pokazana jest wieloaspektowość rozwoju kultury w Paryżu w tym okresie: od malarstwa, przez modę i biżuterię, po motoryzację. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. obrazy Roberta Delaunaya czy Tamary Łempickiej, stroje Jeanne Lanvin, biżuterię Cartiera czy samochód z epoki, wypożyczony przez muzeum w Miluzie.

Le Paris de la modernité, do 14 kwietnia 2024 r.
Petit Palais, Avenue Winston Churchill, Paryż

4. Nicea: Enrichir les collections. Nouvelles acquisitions

Z okazji pozyskania czterech nowych obrazów Marca Chagalla do swoich kolekcji muzeum poświęcone artyście prezentuje, w ramach wystawy czasowej, dzieła pozyskane przez placówkę, poprzez zakup przez muzeum czy przez donację, w tym przez samego Marca Chagalla, który przekazał do muzeum 560 swoich prac. Dziś muzeum posiada w swoich zbiorach niemal 1000 dzieł artysty, będąc jedną z najważniejszych publicznych kolekcji sztuki Chagalla.

Enrichir les collections. Nouvelles acquisitions, do 13 maja 2024 r.
Musée National Marc Chagall, avenue docteur Ménard, Nicea

5. Lille: Où sont les femmes ?

Wystawa „Où sont les femmes ?” w Palais des Beaux-Arts w Lille wpisuje się w obecną tendencję francuskich muzeów do lepszego eksponowania należących do ich kolekcji obrazów namalowanych przez kobiety. Prezentowane jest ponad sto obrazów, wykonanych przez kobiety, datujących się od XVII wieku do współczesności, pochodzących ze zbiorów muzeum, ale do tej pory rzadko pokazywanych publicznie. Po zakończeniu wystawy niektóre z tych dzieł trafią do ekspozycji stałej muzeum.

Où sont les femmes ?, do 11 marca 2024 r.
Palais des Beaux-Arts, Place de la République, Lille

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się