wystawy we Francji

Wystawy we Francji w czerwcu – nasze rekomendacje

Oto naszym zdaniem najciekawsze wystawy, na jakie w czerwcu warto wybrać się do Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea –zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw.

1. Angers: Aubusson nouvelle génération

Wystawa “Aubusson nouvelle génération” jest owocem współpracy muzeum współczesnej tapiserii w Angers z międzynarodowym centrum tapiserii w Aubusson. Wystawa prezentuje twórczość współczesnych artystów, wspieranych przez centrum tapiserii w Aubusson. Dzieła, na granicy sztuk plastycznych i wzornictwa, łączą nowatorskie formy i wzory z techniką, wykorzystywaną przy tworzeniu tradycyjnych tapiserii z Aubusson, wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 

Aubusson, nouvelle génération, do 5 stycznia 2025 r. Musée Jean-Lurçat et de la tapisserie contemporaine, 4 boulevard Arago, Angers (Kraj Loary)

2. Rouen: Whistler, l’effet papillon

W Muzeum Sztuk Pięknych w Rouen, w ramach festiwalu Normandie Impressionniste, można zobaczyć wystawę, poświęconą Jamesowi McNeillowi Whistlerowi. Wystawa pokazuje wpływ, jaki amerykański artysta wywarł na malarzy przełomu XIX i XX wieku. Nocne pejzaże czy perspektywa, wykorzystywana przez Whistlera przy tworzeniu portretów, inspirowały impresjonistów i symbolistów w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Na wystawie prezentowane jest 30 obrazów Whistlera, przedstawiających główne motywy w twórczości artysty: zmierzch, morze, portrety czy inspirację sztuką japońską. 

Whistler, l’effet papillon, do 22 września 2024 r. Musée des Beaux-Arts, Esplanade Marcel Duchamp, Rouen (Normandia)

3. Wystawy w Paryżu: Brancusi

Do końca czerwca w Centre Pompidou można oglądać wystawę, poświęconą Constantinowi Brancusiemu. Rumuński rzeźbiarz, tworzący we Francji w pierwszej połowie XX wieku, uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli nowoczesnej rzeźby abstrakcyjnej. Na wystawie w Centre Pompidou – największej, jaką kiedykolwiek poświęcono Constantinowi Brancusiemu – odwiedzający mogą zobaczyć niemal 400 eksponatów: rzeźb Brancusiego, a także fotografii, rysunków, dokumentów archiwalnych oraz narzędzi i mebli, pochodzących z warsztatu artysty. 

Brancusi, do 1 lipca 2024r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou, Paryż

4. Hawr: Photographier en Normandie

Wystawa w MuMa w Hawrze przedstawia rolę, jaką Normandia odegrała w początkach fotografii. Fotografie, wykonane w tym regionie w latach 1840-1890, prezentowane są w kontekście 150.rocznicy pierwszej wystawy impresjonistów, podkreślając związki między malarstwem a fotografią w XIX wieku. Podobnie jak impresjonizm w malarstwie, pierwsze fotografie były symbolem nowatorstwa i przełomu w kulturze. Na wystawie w Hawrze, XIX-wieczne fotografie prezentowane są obok obrazów m.in.Claude’a Moneta czy Camille’a Pissarra. 

Photographier en Normandie, do 22 września 2024 r. MuMa – Musée d’art moderne André Malraux, 2 boulevard Clemenceau, Le Havre (Normandia)

5. Dijon: Maîtres et merveilles

W Dijon można zobaczyć wystawę, poświęconą niemieckiemu malarstwu w latach 1370-1530. Prezentowane są dzieła, pochodzące ze zbiorów francuskich muzeów, wykonane przez mistrzów malarstwa z terenów dzisiejszych Niemiec, ale również Szwajcarii czy Alzacji. Wystawa pokazuje style, tematykę i techniki, charakterystyczne dla średniowiecznego malarstwa niemieckiego.

“Maîtres et merveilles” jest częścią serii wystaw, poświęconych niemieckiemu malarstwu, trwających jednocześnie w trzech miastach: Dijon, Colmar i Besançon.

Maîtres et merveilles, do 23 września 2024 r. Musée des Beaux-Arts de Dijon, 1 rue Rameau, Dijon (Burgundia)

Julia Mistewicz-Delanne

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się