sportowe zwiedzanie

Zajęcia sportowe w salach Luwru w ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Z okazji tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w Luwrze organizowane jest „sportowe zwiedzanie” – ćwiczenia sportowe w otoczeniu dzieł sztuki z paryskiego muzeum.

W paryskim Luwrze do końca maja organizowane jest „sportowe zwiedzanie” – zajęcia sportowe w salach ze sztuką, przygotowane przez popularnego choreografa i tancerza Mehdiego Kerkouche. Choreograf został zaproszony do stworzenia dialogu z dziełami największego muzeum na świecie. Wydarzenie „Courez au Louvre” towarzyszy wystawie poświęconej nowożytnym igrzyskom z okazji tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

W czterech salach Luwru, poświęconych francuskiej rzeźbie i antykowi orientalnemu, zawodowi tancerze proponują uczestnikom wydarzenia serię ćwiczeń fizycznych, od jogi, przez cardio, po taniec. Sesje sportowe odbywają się wczesnym rankiem, przed otwarciem muzeum dla zwiedzających, co pozwala na odkrycie w inny sposób znajdujących się tam dzieł sztuki – w pustych salach muzealnych, łącząc wrażenia sportowe i estetyczne.

Zajęcia odbywają się w dwóch 30-osobowych grupach, trwają godzinę – od 8.00 do 9.00 – i przewidziane są „dla osób oceniających swoją formę fizyczną jako dobrą”. Po ich zakończeniu uczestnicy mają możliwość zwiedzenia innych części Luwru oraz wystawy czasowej.

Projekt artystyczny Mehdiego Kerkouche ma pozwolić na przeżycie wizyty w muzeum jako dyscypliny olimpijskiej. Uczestnicy proszeni są o przyjście w strojach sportowych, przyniesienie swojej butelki wody i ręcznika. Sesje sportowe w różnych salach, między którymi grupy prowadzone są przez tancerzy, odbywają się jedna po drugiej, co ma nawiązywać do różnorodności dyscyplin olimpijskich.

„Courez au Louvre” łączy taniec, trening sportowy i zwiedzanie kolekcji jednego z najważniejszych muzeów na świecie.

Wydarzenie „Courez au Louvre” towarzyszy wystawie „L’Olympisme. Une invention moderne, un héritage antique”, poświęconej pierwszym nowożytnym igrzyskom olimpijskim. Z tej okazji w muzeum prezentowany jest m.in. pierwszy puchar olimpijski, z XIX wieku. Wystawę można oglądać do 16 września w Luwrze.

Propozycje Luwru są częścią „olimpiady kulturalnej” – wydarzeń kulturalnych towarzyszących tegorocznym Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu. Łącznie w całej Francji odbędzie się 62 139 wydarzeń kulturalnych związanych z igrzyskami olimpijskimi i sportem. Większość propozycji – 44 692 – stanowią wystawy.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się