Zamek na Wawelu zwiedzanie

Wawel podziemny. Lapidarium. Plus 15 innych wystaw na Zamku na Wawelu w 2024 roku

28 grudnia 2023, Beata KOŁODZIEJ
Czas Wolny

W 2023 r. Zamek na Wawelu odwiedziła rekordowa liczba ponad 2,5 mln osób. Na 2024 r. instytucja przygotowuje 16 wystaw i liczy, że uda się pobić kolejny rekord. Najważniejszym wydarzeniem wystawienniczym będzie wystawa: Wawel Podziemny. Lapidarium.

Zamek na Wawelu zwiedziło 2,5 mln osób – to rekord frekwencyjny

„Osiągnęliśmy największą w historii frekwencję na Wawelu. Całą instytucję naszą odwiedziło 2 mln 561 tys. osób. To absolutny rekord, pewnego rodzaju granica, którą mam nadzieję pobijemy, ale będzie nam bardzo trudno” – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

W 2023 r. Zamek Królewski zorganizował 16 wystaw, w tym 10 w samym zamku na Wawelu, pozostałe w swoich oddziałach w Pieskowej Skale i we Dworze w Stryszowie. W rekordowej liczbie ponad 2,5 mln zwiedzających 2,3 mln to osoby, które zwiedziły ekspozycje w Krakowie. Oprócz wystaw Zamek był miejscem koncertów, lekcji muzealnych. Wydał 27 książek i katalogów, zdobył 17 nagród, w tym dwie Sybille. Pracowników instytucji wpierali wolontariusze, którzy spędzili na wzgórzu wawelskim 1 tysiąc godzin.

„Obraz Złotego Wieku” wystawą roku 2023

Jedną z tajemnic sukcesu, jakim dziś chwali się Zamek na Wawelu jest fakt, że zaprezentowano ciekawą ofertę wystawienniczą. W 2023 r. przygotowano największą w historii tej instytucji wystawę – „Obraz Złotego Wieku” o świecie ostatnich Jagiellonów. Znalazło się na niej ponad 400 obiektów z całego świata i 30 zdjętych ze stropu renesansowych głów wawelskich.

Wawelską kolekcję udało się wzbogacić wybitnymi dziełami pędzla Tycjana, Belliniego i Jana Brueghela II Młodszego, a także nabytkami z porcelany stworzone w królewskiej manufakturze w Miśni – w tym naturalnej wielkości lisa, jednego z pięciu istniejących dziś na świecie.

„Wawel Podziemny. Lapidarium” wystawą roku 2024

Dyrekcja Zamku nie spoczęła na laurach. Na rok 2024 zapowiedziano 16 ekspozycji, przy czym najważniejszym wydarzeniem wystawienniczym będzie otwarcie, 4 stycznia, „Wawelu Podziemnego. Lapidarium” pod wschodnim skrzydłem Zamku. Wystawa da możliwość, po raz pierwszy, zejścia do podziemi wawelskiego zamku. Na ponad 500 m kw. przestrzeni wystawienniczej zwiedzających przyjrzą się z bliska architektonicznym detalom pałacowych piwnic, zobaczą prezentacje multimedialne, dolną część wieży Jordanki i średniowieczną studnię. Poznają też historię konserwacji dziedzińca arkadowego. 

„Ekspozycja ma kilka warstw. Pierwszą, podstawową jest przestrzeń – cudowna amfilada renesansowych piwnic, która została zakonserwowana i teraz prezentuje się w pełnej krasie. Opowiadamy o tych żywych kamieniach, o mowie kamieni” – powiedziała kuratorka ekspozycji Beata Kwiatkowska-Kopka podkreślając m.in., że projekt był ogromnym procesem inwestycyjnym. Przygotowanie do zwiedzania podziemi zamku to prawie 13 mln zł.

Zamek na Wawelu jako „miejsce wspólne”

Wśród wystaw roku 2024 dyrektor Zamku wymienił m.in. „Gabinet Porcelanowy” – ekspozycję XVII-wiecznej porcelany miśnieńskiej; „Wawel Wyspiańskiego”- wielowymiarowa ekspozycja dzieł artysty o tematyce wawelskiej; „Niech żyje Król! Koronacje Sasów na Wawelu” – pokaz królewskich pamiątek zorganizowany we współpracy z Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie (Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie) i Muzeum Narodowym w Warszawie.

„Program bardzo różnorodny, który pozwoli nam myśleć o Zamku przede wszystkim jako o miejscu wspólnym, ponieważ ta różnorodność zakłada spotkania, konfrontacje, reinterpretacje, ale również myślenie o naszym dziedzictwie”” – podsumował plany na rok 2024 Andrzej Betlej.

Beata Kołodziej/PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się