Co czytać? 10 książek na jesień (2)

Prezentujemy drugą subiektywną listę dziesięciu książek, po które warto sięgnąć, kiedy na dworze plucha i zimno. Jakie lektury świetnie sprawdzą się jesienną porą?

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów – Kartezjusz

Wiesław Myśliwski – „Ucho igielne”

Wybitna, pełna metafor i niedopowiedzeń powieść o spotkaniu młodości ze starością. Pełna momentów, w których człowiek, zatapiając się w opowieść, może odnaleźć siebie. Mistrz współczesnej prozy – Wiesław Myśliwski – nakłania nas do spojrzenia we własną prz_szłość.

Khaled Hosseini – „Tysiąc wspaniałych słońc”

Powieść frapująca i niełatwa, ale pochłania się ją całymi godzinami. Opowiada o dwóch kobietach, które mieszkają w Afganistanie i poślubiły tego samego mężczyznę – surowego i powściągliwego muzułmanina. Losy Mariam i Laili kształtuje wojna i twarda ręka panującego w domu Rasheeda. Człowiek zamyka tę książkę z poczuciem niesprawiedliwości i z tęsknotą za bohaterami.

Johann Wolfgang Goethe – „Wybór poezji”

Nic nie ociepla jesiennych wieczorów tak, jak Król Olch albo pieśń „Znasz-li ten kraj”, którą z Goethego przetłumaczył Mickiewicz, a muzykę napisał Moniuszko. Wiersze i ballady o upiorach, marach sennych i nieszczęśliwych miłościach.

Bartosz Józefiak – „Wszyscy tak jeżdżą”

Mnóstwo (w 2021 według Komendy Głównej Policji było to 28 660) osób rocznie w Polsce staje się uczestnikami wypadków drogowych. Bartosz Józefiak w reportażu próbuje zrozumieć stan umysłu polskich kierowców i co wpływa na tak wielką liczbę wypadków. Możemy przeczytać między innymi o miejskich wyścigach, drogowych tragediach oraz zaskakujących siostrach kierowców: brawurze i ignorancji. 

Gary Chapman – „5 języków miłości”

Gary Chapman, amerykański psychoterapeuta, opisuje ludzki schemat potrzeb i sposobów kochania. Przeprowadza przegląd wszystkich pięciu języków miłości i podaje konkretne sposoby na kochanie osób, które mówią poszczególnymi. Podaje także przykłady z życia znajomych i przyjaciół, co pozwala lepiej zrozumieć specyfikę języków miłości.

Magdalena Kleszczyńska – „Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi”

Bardzo empatycznie napisana książka, w której autorka opisuje różnice w postrzeganiu świata przez mężczyzn i kobiety. Różnice przedstawia jako szansę na rozwój i na sytuację, w której kobieta i mężczyzna się dopełniają. Opowiada także o istocie miłości, sposobach budowania relacji i pomysłach na wspólne spędzenie czasu. Słowa ujęte w książce popiera zabawnymi i otwierającymi oczy przykładami z własnego życia.

Anna Bikont – „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu”

To zbiór historii o sześciu ocalonych żydowskich dziewczynkach – Małce, Elżuni, Blimie, Jance, Dorce i Irenie. Reportaż przedstawia wstrząsające historie kobiet, które przeżyły dramat wojny, które od śmierci były o włos, które brzemieniem traumy zostały obarczone na zawsze. Bikont pieczołowicie kreśli portrety psychologiczne. Oddaje głos bohaterkom opowieści, żeby zostały usłyszane i wysłuchane.

Andrzej Przyłębski – „Dlaczego Polska jest wartością”

Autor, odwołując się do filozofii politycznej, podejmuje refleksje nad wartościami takimi jak patriotyzm i ojczyzna. Kieruje rozważania zwłaszcza do młodych ludzi, przestrzegając przed hedonizmem i konsumpcjonizmem, które opanowały Europę. Erudyta nie próbuje czytelnika zarzucić gotową, jedyną słuszną receptą na życie – raczej przedstawiając określony punkt widzenia, wzbudza przemyślenia nad postawą obywatela.

„Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz”

Biografia jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich językoznawców. Wszystkie karty na stół wyrzucone i o profesorze Bralczyku wiemy już wszystko. O tym, że kochał, nienawidził, co go pociągało i pociąga nadal. A także co było jego ulubionym słowem, ulubioną powieścią i dlaczego to „Pan Tadeusz”.

Agatha Christie – „I nie było już nikogo”

Kryminał pisarki wszechczasów – w sam raz na ponure wieczory. Powieść wciąga i zaskakuje czytelnika zakończeniem. Pełna podejrzeń i zbrodni. Owiana tajemnicą.

Adrianna Grajber

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się