Małgorzata Niezabitowska z psem Alkiem

Co przeczytać, obejrzeć, przesłuchać? Polecanka „Gazety na Niedzielę” (3)

W trzecim odcinku cyklu „Polecanka Gazety na Niedzielę” odsłuchaną przez siebie ostatnio książkę poleca Małgorzata Niezabitowska – dziennikarka, pisarka i rzeczniczka pierwszego wolnego rządu po 1989 r.

Małgorzata Niezabitowska o „Wartkiej śmierci” Roberta Galbraith’a aka JK. Rowling

Ponieważ pisanie moich książek wymaga obszernego researchu i sprawdzania źródeł, czytam bardzo dużo. Aktualnie kończę drugi tom mojej powieści „Światłość i mrok”, który obejmuje okres II wojny światowej i dzieje się głównie na Wołyniu oraz w głębi Związku Sowieckiego, gdzie wywożono Polaków. Dotyczące tego lektury są poważne i ciężkie, więc aby odpocząć, potrzebuję lżejszej literatury. Dobrze tę rolę pełnią kryminały JK. Rowling, twórczyni Harrego Pottera, publikowane pod pseudonimem Robert Galbraith. Zwykle nie jest to mój ulubiony gatunek literacki, lecz w wypadku tej, jak się okazało, wszechstronnie utalentowanej autorki robię wyjątek. Sięgam po jej książki w wersji słuchanej, żeby dać wytchnienie oczom po godzinach spędzonych na pisaniu i czytaniu. Generalnie polecam audiobooki, które często są doskonale wykonane, czego przykładem są książki Galbraith’a. Maciej Stuhr w swojej interpretacji wznosi się na wyżyny tej, wcale niełatwej sztuki, jest znakomity.

Właśnie wysłuchałam „Wartką śmierć” – piąty tom kryminalnej serii Galbraith’a, której bohaterami jest para detektywów, Cormoran Strike i Robin Ellacott. Opowieść, skrótowo ujmując, dotyczy sekty o nazwie Powszechny Kościół Humanitarny, która jest powiązana z serią tajemniczych zgonów. Robin, pod przykrywką, przenika do środka sekty, dzięki czemu poznajemy mechanizmy działania tego typu, nierzadkich przecież współcześnie organizacji. Książka, choć mroczna, nie epatuje jednak okrucieństwem. Dzięki fabule o wielu niespodziewanych zwrotach akcji, wyrazistym postaciom bohaterów i literackiemu stylowi wysokiej klasy, książka wciąga i – jak być powinno – kompletnie zaskakuje rozwiązaniem kryminalnej zagadki. Polecam ją Państwu z pełnym przekonaniem.

Małgorzata Niezabitowska

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się