W Polsce systematycznie ubywa księgarń. Rynek księgarski kurczy się co roku o 2-3%.

Co roku w Polsce ubywa księgarń

W Polsce systematycznie ubywa księgarń. Rynek księgarski kurczy się co roku o 2-3%. Jednocześnie coraz więcej przedsiębiorstw ma problemy finansowe – na koniec 2023 r. przeterminowane zadłużenie tej branży wzrosło o ponad 10% względem roku poprzedniego, sięgając 14,3 mln zł.

Pandemia i inflacja uderzyły w wiele rynków, także w księgarski. W środę 28 lutego Biuro Informacji Kredytowej podało dane o sytuacji finansowej w tej branży; wynika z nich, że rynek kurczy się co roku o 2-3%, a jego zadłużenie nieproporcjonalnie rośnie. Przez ostatni rok zwiększyło się o 1,33 mln zł, czyli ponad 10%.

„Na przestrzeni ostatniej dekady, średnio rynek kurczy się rok do roku w tempie od 2 do 3 proc.” – czytamy w informacji BIK. – „Dodatkowo, jak pokazują dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK, przeterminowane zadłużenie tej branży rośnie coraz szybciej. Na koniec 2023 roku było o ponad 10 proc. wyższe (1,33 mln zł) niż rok wcześniej i sięgnęło 14,3 mln zł. Trzy lata wcześniej wynosiło niecałe 12,3 mln zł.”

Spośród aktywnych, zawieszonych i zamkniętych księgarni 174 miały problemy z zadłużeniem, a 66 właścicieli nie spłaciło blisko 8 mln zł kredytów zaciągniętych na prywatne potrzeby.

Zadłużają się nie tylko księgarze, ale i artyści, w tym pisarze. Jak podaje Biuro, „według baz BIG InfoMonitor i BIK m.in. ich nieuregulowane w terminie zobowiązania w ostatnich latach przyrastają w tempie kilkunastu procent rocznie. Na koniec zeszłego roku zaległości (artystów, pisarzy i niezależnych dziennikarzy – Artystyczna i literacka działalność twórcza PKD 90.03Z) przekroczyły 10,8 mln zł”.

Według przytoczonych przez BIK danych, na koniec zeszłego roku działało ich w naszym kraju 2,2 tys. Są to w 95% mikro i małe przedsiębiorstwa, często stanowiące jednoosobową działalność gospodarczą – a więc te firmy, które najmocniej odczuły negatywne skutki pandemii oraz wzrostu inflacji w 2021-2022 r.

Marek Siudaj/PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się