Odkryto willę Oktawiana Augusta, pierwszego rzymskiego cesarza
Grupa archeologów, której przewodzili naukowcy z uniwersytetu z Tokio, ogłosili odkrycie wcześniej zaginionego, antycznego domostwa. Budynek był przez setki lat ukryty pod szczątkami innego, nieco „,młodszej” zabudowy. Naukowców zaskoczył jednak przede wszystkim fakt, że ta willa mogła należeć do Gajusza Oktawiusza Turyna, bardziej znanego jako Oktawian August, pierwszy rzymski cesarz. Był synem Gajusza Oktawiusza i Atii starszej, siostry słynnego Juliusza Cezara, który objął go opieką i w swoim testamencie uczynił spadkobiercą.
Po śmierci Cezara, zamordowanego przez spiskowców podczas id marcowych, Oktawian August przystąpił do walki o władze w Ezymie, mszcząc się na zabójcach swojego przybranego ojca. Sprzymierzył się z Markiem Antoniuszem i Lepidusem, z którymi przez jakiś czas stworzył drugi triumwirat. Pokonawszy swoich wrogów w bitwie pod Filipii, dotychczasowi sprzymierzeńcy zwrócili się przeciwko sobie.
Zwycięzcą tej konfliktu miał okazać się Oktawian August, który zdaniem archeologów mógł być właścicielem odkrytej niedawno willi. Ta budowla nosi ślady zniszczenia na skutek wulkanicznej erupcji wulkanu Wezuwiusz, który znajduje się na południe stamtąd. Co istotnie, dotychczas uważano, że słynna, antyczna erupcja wulkanu przyniosła zniszczenie tylko miejscem położnym na południe od Wezuwiusza. Odkrycie willi, która mogła należeć do pierwszego rzymskiego cesarza zadaje jednak kłam tym teoriom.
Na pozostałości tej budowli natrafiono po raz pierwszy w 1929 roku, kiedy lokalny rolnik przypadkowo odkrył zakopaną na polu część opuszczonego budynku. Archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe, aby odkryć ekstrawagancką willę. Jej wygląda wyraźnie sugerował, że mogła to być rezydencja cesarza Augusta. Jednak ówczesna sytuacja we Włoszech nie pozwała na kontynuowanie archeologicznych wykopalisk.
Sytuacja zmieniła się jednak około roku 2002 kiedy to Uniwersytet Tokijski zaczął we współpracy z lokalnymi archeologami, projekt, mający na celu dalsze odkopanie willi i poznanie tego potencjalnie ważnego obszaru. Od tego czasu odkryto liczne rzymskie artefakty, piękne marmurowe posągi – w tym dwa kawałki, które nadawały się do wystawienia w muzeach – a także ogromny budynek z wieloma pokojami, malowidłami ściennymi, sztukateriami oraz mozaikami. Ponadto, metoda radiowęglowe datowania pomogła ustalić wiek wulkanicznego materiału, który faktycznie pochodzi z roku erupcji Wezuwiusza, która pochłonęła antyczne Pompeje.
Maciej Bzura