głosowanie przez pełnomocnika

Dwa miliony Francuzów zagłosuje przez pełnomocnika

Zgodnie z danymi, pochodzącymi z 25 czerwca, od 10 czerwca zarejestrowano we Francji ponad 1,8 mln wniosków o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych. 

Przedterminowe wybory we Francji, po rozwiązaniu parlamentu 9 czerwca przez prezydenta Emmanuela Macrona, odbędą się 30 czerwca i 7 lipca.

Zgodnie z danymi francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych do 25 czerwca włącznie na terenie całego kraju zarejestrowano 1 871 001 wniosków o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych. W ciągu ostatnich dwóch dni zanotowano wysoki wzrost liczby wniosków – do 23 czerwca (na tydzień przed pierwszą turą wyborów parlamentarnych) wniosek o głosowanie przez pełnomocnika złożyło 1 377 105 osób, czyli niemal 6 razy więcej niż przed wyborami parlamentarnymi w 2022 r. 

Wzrost liczby wniosków o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych częściowo tłumaczony jest wakacjami szkolnymi, które rozpoczynają się przed drugą turą wyborów – we Francji podczas wyborów parlamentarnych funkcjonuje system jednomandatowych okręgów wyborczych – oraz krótkim okresem kampanii wyborczej między ogłoszeniem przedterminowych wyborów a ich terminem. Wynika on również z większego niż w poprzednich latach zainteresowania wyborami parlamentarnymi i większej mobilizacji wyborców. Przedterminowe wybory parlamentarne zostały ogłoszone przez Emmanuela Macrona 9 czerwca, po wyborach europejskich, w których znaczące zwycięstwo odniosła partia Rassemblement National Jordana Bardelli i Marine Le Pen, uznawana za skrajnie prawicową. Rassemblement National ma duże szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Przeciwko partii Jordana Bardelli lewicowe partie utworzyły sojusz Nouveau Front Populaire. 

Według ekspertów wzrost liczby wniosków o głosowanie przez pełnomocnika nie przełoży się znacząco na wyniki wyborów parlamentarnych. Osoby głosujące przez pełnomocnika stanowią jedynie kilka procent osób uprawnionych do głosowania. Zgodnie z danymi Insee do rejestru wyborców wpisanych jest 49 milionów Francuzów. 

Partie polityczne odpowiadają jednak na duże zainteresowanie głosowaniem przez pełnomocnika, chcąc przyciągnąć do siebie tę część elektoratu, która nie będzie mogła udać się na wybory osobiście. Nouveau Front Populaire czy Renaissance utworzyły własne platformy internetowe, na których wyborcy partii mogą skontaktować się z zapisanymi osobami, chętnymi do głosowania jako ich pełnomocnicy w ich okręgach wyborczych. 

Julia Mistewicz-Delanne z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się