Nut

Jaką rolę w starożytnym Egipcie pełniła Droga Mleczna?

Starożytni Egipcjanie byli bystrymi obserwatorami nocnego nieba. Wyniki swoich obserwacji astronomicznych włączyli do swojej religii, mitologii i pomiaru czasu – to właśnie oni stworzyli koncepcje takie jak 365-dniowe lata i 24-godzinne dni. Teraz okazuje się, że mieli oni także dosyć dużą jak na owe czasy wiedzę na temat Drogi Mlecznej, która była łączona z boginią Nut.

Starożytni Egipcjanie byli znani ze swojej bogatej astronomicznej wiedzy o Słońcu, Księżycu i planetach, ale aż do teraz nie było jasne, jaką rolę odegrała Droga Mleczna w egipskiej religii i kulturze. Niedawno dr Or Graur z Uniwersytetu w Portsmouth odkrył kilka interesujących wskazówek sugerujących możliwy związek pomiędzy starożytną egipską boginią a naszą macierzystą galaktyką.

Zgodnie z wynikami najnowszych badań starożytni Egipcjanie najprawdopodobniej łączyli Drogę Mleczną z wchodząc w skład Wielkiej Enneady (starożytnego egipskiego panteonu) boginią nieba Nut. Do wniosków takich doszedł Graur wraz z innymi naukowcami z Uniwersytetu w Portsmouth  na podstawie analizy antycznych tekstów. Nut jest zazwyczaj przedstawiona w nich jako piękna kobieta, której strój jest przepełniony gwiazdami. Jej wizerunki są zwykle nadzwyczajnie duże, pochyla się w nich nad swoim bratem bogiem ziemi Gebem, informuje portal „Arkeonews„.

Nut w egipskiej mitologii pełniła rolę obrońcy Ziemi, który chronił ją przed wdzierającymi się wodami pustki. Miała także odgrywać kluczową rolę w cyklu słonecznym, połykając Słońce o zmierzchu i rodząc je ponownie o świcie. Jak dowodzą naukowcy w swojej nowej urzekającej interpretacji rola Nut była jeszcze większa niż do tej pory uważano, gdyż zasięg jej oddziaływania przekraczał granicę układu słonecznego Ziemi i obejmował całą naszą galaktykę. Jak wynika z badań dr Or Graura starożytni Egipcjanie mieli wierzyć, że Droga Mleczna jest niebiańską manifestacją bogini nieba Nut.

Naukowiec ten w trakcie swoich badań opierał się na bogatej kolekcji starożytnych źródeł, wliczywszy teksty piramid, teksty trumienne i Księgę Orzechów, a następnie porównał je z wyrafinowanymi symulacjami nocnego nieba w Egipcie. Graur znalazł przekonujące dowody na to, że Droga Mleczna miała być swego rodzaju boską emanacją bogini Nut. Badaczowi udało się także powiązać wierzenia starożytnych Egipcjan z przekonaniami religijnymi innych starożytnych kultur – wykazał w ten sposób istotne podobieństwa względem tego jak różne kultury interpretowały na przestrzeni dziejów Drogę Mleczną.

„Moje badanie pokazuje, że rola Nut w przejściu zmarłego do życia pozagrobowego i jej związek z coroczną migracją ptaków jest zgodny z tym, jak inne kultury rozumiały Drogę Mleczną. Na przykład wśród różnych ludów w Ameryce Północnej i Środkowej była ona traktowania jako droga duchów, a w Finlandii i krajach bałtyckich jako ścieżka ptaków. Badanie to pokazuje także, w jaki sposób łączenie dyscyplin może zaoferować nowy wgląd w starożytne wierzenia i podkreślają, w jaki sposób astronomia łączy ludzkość między kulturami, geografią i czasem. Ten artykuł jest ekscytującym początkiem większego projektu katalogowania i badania wielokulturowej mitologii Drogi Mlecznej” – powiedział dr Or Graur.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się