Przedstawiamy pięć kulturalnych wydarzeń Warszawy, na które warto wybrać się w marcu. Opera, teatr, kino, wystawa a może koncert? O tym zdecydują już Państwo. Jednak, chcemy przypomnieć, że obecność kultury i sztuki w naszym życiu, bardzo je wzbogaca. Sprawia, że nabiera kolorów i staje się bardziej wyraziste. A więc sprawdzimy, co Kulturalna Warszawa ma nam do zaoferowania w marcu.

Kulturalna Warszawa – gdzie i na co wybrać się w marcu?

Przedstawiamy pięć kulturalnych wydarzeń Warszawy, na które warto wybrać się w marcu. Opera, teatr, kino, wystawa a może koncert? O tym zdecydują już Państwo. Jednak chcemy podkreślić zarazem przypominając, że obecność kultury i sztuki w naszym życiu, bardzo je wzbogaca. Sprawia, że nabiera kolorów i staje się bardziej wyraziste. Sprawdźmy zatem, co Kulturalna Warszawa ma nam do zaoferowania w marcu.

Kulturalna Warszawa w marcu – zacznijmy miesiąc od sztuki

Sztuka w naszym życiu jest od zawsze, ale nie zawsze jest przez nas dobrze wykorzystywana. Niekiedy spychamy ją na boczny tor. Wynika to może z braku wiedzy o wydarzeniach, które zapierają dech w piersiach i wywołują „gęsią skórkę”? Przekonajmy się.

„Piękny początek” w STUDIO Teatr Galeria

„O czym myśli kobieta, która choć widzi zbliżające się tornado, nie ucieka? Co widzi dziewczyna stojąca na skraju poręczy „niezatapialnego” statku? Czemu właśnie to ten mężczyzna został wybrany, by uratować świat? I czy kiedy przyłoży wiertło do asteroidy, poleci mu choć jedna łza?” – czytamy w teatralnej zapowiedzi spektaklu.

Twórcy spektaklu „Piękny początek” spoglądają na wątki z takich filmów jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” i „Interstellar”, które napędzają narracje katastroficzne. „Filmy te wykorzystują suspens przed wydarzeniem, by opowiedzieć historie romansów, mezaliansów i bohaterstwa. „Piękny początek” to próba powołania obrazów niemożliwych i rozbijających stare konwencje, inspirowanych scenami, które mogły się wydarzyć poza kadrem i bez świadków. Fantazje i konfabulacje na temat tego, czego nie możemy zobaczyć przed końcem, pozwolą docenić twórczy potencjał katastrofy. To właśnie ona, rozumiana jako przewrót, może dać nowy, piękny początek” – czytamy na stronie teatru. Spektakl wyjątkowy, kreatywny, pobudzający i prowokujący do myślenia. Teatralna pozycja, którą trzeba zobaczyć w marcu.

Premiera 8 marca 2024, STUDIO Teatr Galeria, Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1, Warszawa

„Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęcie

Wystawa obrazów Krzysztofa Klimka przedstawia szeroki wybór realistycznego malarstwa pejzażowego, które od 2004 roku, tuż obok realizowanego wcześniej nurtu geometryczno-abstrakcyjnego, stanowi trzon jego twórczości.

„Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki” to ekspozycja prawie 60 dzieł przedstawiających reprezentatywny przekrój tematów oraz motywów malarskich na przestrzeni lat. Prezentują drogę artysty od abstrakcji i martwych natur komponowanych w przestrzeni pracowni, aż po bardziej realistyczne widoki z jej okien i drzwi. To również ujęcia korytarzy, podwórek, aż po wyjście w szerszą przestrzeń miast, miasteczek i wsi, w których przebywał Krzysztof Klimek.

Otwarcie wystawy 8 marca 2024, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, Warszawa

„Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950”

Wystawa „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950” prezentuje przemiany albumów fotograficznych, utrwalanie i przemijanie obowiązujących je konwencji a także to, jak splecione są z historią fotografii. Wystawa prezentuje role, jakie albumy odgrywały w społecznościach, rodzinach i wszelkiego rodzaju instytucjach. Skupia się także na emocjach, które można obserwować podczas przegladania albumów.

Od 29 lutego 2024, Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28–42, Warszawa

Mendelssohn, Szymanowski, Brahms” koncert symfoniczny w Muzeum Historii Polski

Uroczysty koncert muzyki symfonicznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa już 9 marca 2024 roku odbędzie się w Audytorium Muzeum Historii Polski. Ten wyjątkowy koncert będzie kolejną okazją spotkania z dyrygencką sztuką Georga Tchitchinadze – jednego z bardziej lubianych muzyków Gruzji, a także z solistą Krzysztofem Jakowiczem, wybitnym polskim skrzypkiem, wysoko cenionym przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania swoich utworów skrzypcowych. To specjalny koncert, w specjalnym miejscu, na który już teraz warto zarezerwować czas i kupić bilety.

9 marca 2024, Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii, Warszawa

„Diuna: część druga”

Wszyscy fani kina mogą odetchnąć z ulga, bo 2024 rok przepełniony jest wielkimi premierami. Na dużym ekranie pojawią się kontynuacje ulubionych ekranizacji.

„Diuna: część druga” przedstawia imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wchodzi na wojenną ścieżkę, chcąc dokonać zemsty na wszystkich spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Paul chce zatrzymać i zapobiec złym wydarzeniom przyszłości, które jako jedyny potrafi przewidzieć. Staje przed trudnym wyborem – miłość czy los całego wszechświata?

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się