Pływalnia olimpijska

100 dni do igrzysk w Paryżu. Inauguracja Centre Aquatique Olympique

Pływalnia olimpijska, zainaugurowana w podparyskim Saint-Denis, jest największym i najbardziej ekologicznym obiektem sportowym wybudowanym na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. w Paryżu. Zawody w ramach igrzysk zorganizowane zostaną nie tylko we francuskiej stolicy, ale również na jej przedmieściach oraz w innych francuskich miastach. Turniej piłki wodnej, zawody w skokach do wody oraz pływanie artystyczne odbędą się w Centre aquatique olympique w Saint-Denis pod Paryżem. Pływalnia olimpijska powstała specjalnie na potrzeby igrzysk i została zainaugurowana 4 kwietnia 2024 r.

Centre aquatique olympique jest połączone kładką dla pieszych nad autostradą ze Stade de France – największym stadionem we Francji, na którym podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich odbędą się zawody lekkoatletyczne i turniej rugby.

Centre aquatique olympique jest największym i najbardziej ekologicznym budynkiem sportowym wybudowanym na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich. 95 proc. budynku pływalni powstało z wykorzystaniem już istniejących elementów oraz materiałów pochodzenia naturalnego. Na dachu, o powierzchni 5000 m2, zainstalowano panele fotowoltaiczne, mające zapewniać samowystarczalność energetyczną budynku. Wyposażenie wewnątrz obiektu pochodzi z recyklingu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą z Francji.

Budynek pływalni olimpijskiej, z dachem mającym przypominać falę, jest długi na 114 metrów, szeroki na 106 metrów i wysoki na 30 metrów.

Na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Centre aquatique zostaną umieszczone dwa baseny olimpijskie o długości 50 metrów. Dzięki modułowej architekturze pływalni możliwa będzie zmiana wielkości obiektu, od trybuny na 5000 miejsc podczas igrzysk po 2500 miejsc po wydarzeniu, kiedy pływalnia będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom Saint-Denis.

Po zakończeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Centre aquatique ma służyć do organizacji zawodów krajowych i międzynarodowych oraz treningów zawodowych francuskich pływaków, ale przede wszystkim mieszkańcom Saint-Denis i okolicznych miejscowości. Baseny posiadają ruchome dno, co pozwala na modyfikowanie ich głębokości, w zależności od potrzeb (nauka pływania grup szkolnych, treningi zawodowych pływaków). Oprócz basenów na terenie zajmującym 12 hektarów znajdą się również boiska do piłki nożnej, siłownia czy ściany wspinaczkowe.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się