Młodzieżowa reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet wywalczyła 3. miejsce podczas Mistrzostw Europy do lat 17. Polki w ostatnim spotkaniu pokonały reprezentację Francji po rzutach karnych (4:2). Znakomity występ podczas tej imprezy oznacza, że polskie zawodniczki zagrają w październiku na Mistrzostwach Świata U-17 w Dominikanie.

Wreszcie sukces reprezentacji Polski. Podium Mistrzostw Europy U-17 w piłce nożnej kobiet

Polki potrafią

Reprezentacja Polski U-17 w piłce nożnej kobiet zakończyła zmagania w młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Polki pokazały się z kapitalnej strony i wywalczyły historyczne 3. miejsce.

Już sam awans na tę imprezę był sporym osiągnięciem. Prawo do występów na szwedzkich boiskach miało tylko 8 reprezentacji. W elitarnym gronie znalazła się również Polska. Podopieczne Marcina Kasprowicza trafiły do bardzo wymagającej grupy, gdzie musiały stawić czoła Belgii, Hiszpanii oraz Portugalii. Ze swojego zadania wywiązały się bez zarzutu, pokonując Belgijki 1:0, przegrywając z aktualnymi mistrzyniami świata Hiszpankami po zaciętym meczu 0:1 oraz remisując z Portugalkami 1:1.

Dobre wyniki w fazie grupowej umożliwiły reprezentacji Polski grę w półfinałach. Tam Polki trafiły na reprezentantki Anglii, którym uległy 0:2. W meczu o 3. miejsce Polska zmierzyła się z Francją. Po emocjonującym spotkaniu zakończonym wynikiem 2:2, doszło do dogrywki, a następnie serii rzutów karnych. Polki były górą, pokonując Francuzki 4:2.

Bramki padały naprzemiennie. W 10 minucie meczu na prowadzenie wyszła Polska po golu Oliwii Związek. Francja odpowiedziała błyskawicznie i zaledwie minutę później było 1:1. Tuż przed przerwą, w 40. minucie spotkania, Francuzki wyszły na prowadzenie po drugim golu znakomitej Justine Rouquet. Polki nie złożyły jednak broni, dzięki czemu w 80. minucie mogły cieszyć się z wyrównania. Bramkę na wagę dogrywki zdobyła Oliwia Łapińska. Reprezentantki Polski wytrzymały presję do samego końca, nie straciły gola w dogrywce, po czym pewnie zwyciężyły w serii rzutów karnych.

Awans na Mistrzostwa Świata U-17 w Dominikanie i perspektywy na przyszłość

Fantastyczna postawa podczas Mistrzostw Europy gwarantuje nie tylko prawo do miana jednej z 3 najlepszych drużyn kontynentu, ale również awans na Mistrzostwa Świata U-17, które odbędą się w październiku na boiskach Dominikany. Impreza organizowana jest co 2 lata od 2008 r. Dotąd Polska jeszcze nigdy nie wywalczyła sobie w niej miejsca, dlatego sukces podczas Mistrzostw Europy ma wymiar historyczny i jest podwójnie wart docenienia.

Znakomity występ Polek w finałach dużej, międzynarodowej imprezy, to sygnał dla kibiców, że warto śledzić poczynania młodzieżowej reprezentacji narodowej w piłce kobiecej. Dla PZPN-u to z kolei znak, że na szkoleniu młodych piłkarek oraz infrastrukturze sportowej, która umożliwi im dalszy rozwój, nie należy oszczędzać.

Piłka nożna kobiet staje się powoli coraz bardziej popularna. Oczywiście daleko jej do statusu męskiego futbolu. Mimo wszystko jest to kierunek perspektywiczny. Polska ma talenty pozwalające osiągać w nim sukcesy. Wraz z nimi przyjdzie większe zainteresowanie kibiców, a to z kolei przyciągnie sponsorów. Jeśli mamy szanse w przyszłości rywalizować z najlepszymi o najwyższe cele, dlaczego nie wykorzystać tej szansy? Być może właśnie to jest droga do spełnienia snu kibiców piłki nożnej w Polsce. Zdobycia Mistrzostwa Świata przez drużynę grającą w biało-czerwonych barwach i z Orzełkiem na piersi — drużynę kobiecą.