Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie 1944-2024

31 grudnia 2023, Anna KRUSZYŃSKA
Polska

W 2024 roku będziemy upamiętniać 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale to także rok 20-lecia naszego muzeum – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2023 roku Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło więcej osób, niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Frekwencja była bardzo wysoka. Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon Warszawski oraz Cele bezpieki odwiedziło w 2023 roku blisko 618 tys. osób.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej kampanii towarzyszącej obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która odbyła się pod hasłem „Miłość istnieje zawsze”- mówi Jan Ołdakowski. – Chcieliśmy pokazać, że są takie uniwersalne uczucia, jak miłość, przyjaźń, szacunek, które istnieją zawsze, niezależnie od tego, co dzieje się wokół nas.

W Muzeum Powstania Warszawskiego bardzo często można było również spotkać samych powstańców warszawskich. – W grudniu odbyło się u nas spotkanie opłatkowe z powstańcami. W okresie przedświątecznym organizujemy także akcję „Paczka dla Powstańca”. To są bohaterowie naszej historii, nigdy nie zapominamy o nich w naszych działaniach – mówi Jan Ołdakowski.

Duży nacisk w pracach Muzeum Powstania Warszawskiego położono na kultywowanie relacji międzypokoleniowych, zwłaszcza między powstańcami warszawskimi a młodymi wolontariuszami muzeum. – Nasi wolontariusze są wszędzie tam, gdzie są powstańcy warszawscy podczas rocznicowych obchodów, opiekując się nimi i pomagając im w uczestnictwie w tych wydarzeniach. Chcemy, aby te kontakty młodych ludzi z bohaterami nie ograniczyły się tylko do rocznicy, ale aby były utrzymywane również w ciągu roku – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Koncert zespołu „Apocaliptyca” w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 64 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 27 lipca 2008. Fot. Eugeniusz HELBERT / Forum.

W mijającym roku muzeum kontynuowało również pracę z rodzinami powstańców w ramach programu „Korzenie Pamięci”. – Są różne działania, różne aktywności z potomkami powstańców, z ludźmi, którzy są dumni z tego, że ich przodek brał udział w powstaniu. Robimy z nimi wywiady, zbieramy ankiety. Organizujemy także akcję sadzenia drzew poświęconych konkretnym powstańcom. Często biorą w nich udział całe rodziny dumne ze swoich przodków – przypomina Jan Ołdakowski. Obecnie w muzealnej bazie jest zarejestrowanych ponad tysiąc uczestników projektu „Korzenie Pamięci”.

W 2024 roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. – Chcemy, aby na rocznicowe obchody z całego świata przyjechało jak najwięcej powstańców warszawskich. Mamy świadomość, że są to już osoby starsze, które wymagają opieki i pomocy. Dlatego też obecność wolontariuszy będzie w tym czasie wyjątkowo liczna – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjaśnił, że planowane jest, aby do każdego powstańca było przypisanych kilku wolontariuszy. Akcja rekrutacyjna dla wolontariuszy rozpocznie się w styczniu w warszawskich liceach. – Będziemy namawiać młodych ludzi, aby w te wakacje zaangażowali się w nasz wolontariat – mówi Jan Ołdakowski.

Nadchodzący rok będzie również ważny dla samego Muzeum Powstania Warszawskiego. – 20 lat temu ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński uderzeniem w dzwon „Monter” otworzył muzeum. Od tego czasu jesteśmy miejscem ważnym na mapie Warszawy – przypominia Jan Ołdakowski. – Jesteśmy częścią opowieści o jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii miasta.

Jego zdaniem, Muzeum Powstania Warszawskiego od chwili powstania jest ważne zarówno dla warszawiaków, jak i osób, które do Warszawy przyjeżdżają. – Jest to pewien fenomen. Opowieść o Powstaniu Warszawskim pozwala młodym ludziom, którzy przyjeżdżają do Warszawy na studia lub do pracy, poczuć bardzo silną więź z miastem, a wyjątkowość powstańców pozwala im szybko poczuć się, jakby byli stąd – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uroczyste otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego 31 lipca 2004 r. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński odsłania dzwon poświęcony pamięci dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Fot. Maciej FIGURSKI / Forum

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło 12-13 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

Po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi 2 października, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Anna Kruszyńska/PAP

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się