zadowolenie

Polska wśród najszczęśliwszych krajów, Niemcy na dole tabeli szczęścia Eurostatu

Przeprowadzone przez Eurostat w 2022 r. na terenie całej Unii Europejskiej badanie wykazało, iż popularny stereotyp „wiecznie narzekającego Polaka” obecnie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jak dowodzi unijny urząd statystyczny, zadowolenie z życia w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie – na drugim najwyższym poziomie w całej UE.

Wysokie zadowolenie z życia w Polsce

Polacy z wynikiem wynoszącym 7,7 pkt znaleźli się w czołówce narodów unijnych, które najbardziej pozytywnie oceniają swój poziom życia. Zajęliśmy ex aequo drugie miejsce wraz ze społeczeństwami Rumunii i Finlandii. Pierwsze miejsce zajęli Austriacy z wskaźnikiem zadowolenia na poziomie 7,9. Bardzo dobry wynik osiągnęły również społeczeństwa Belgii i Holandii uzyskując 7,6 pkt. Najbardziej niekorzystnie swój poziom życia oceniają Bułgarzy (5,6 pkt). Co ciekawe, na drugim miejscu od końca plasują się Niemcy, którzy zdobyli jedynie 6,5 pkt. Niewiele lepiej od Niemców wypadła Grecja, która osiągnęła 6,7 pkt.

Uśredniony poziom zadowolenia w Unii Europejskiej to 7,1 punktów. Według przyjętej przez analityków z Eurostatu skali najgorszy możliwy wynik odpowiadał 0 punktom, co odpowiadało bardzo dużemu niezadowoleniu z życia, a najwyższy 10, który oznaczał bardzo wysoką satysfakcję.

Średnia satysfakcja z życia w 18 z 27 krajów UE została oceniona powyżej lub na tym samym poziomie, co średnia UE. W prawie wszystkich unijnych państwach, za wyjątkiem Bułgarii, średnia ocena zadowolenia z życia była wyższa niż 6,0 pkt, co oznacza, że większość mieszańców Unii Europejskiej deklarowała raczej zadowolenie niż niezadowolenie.

W jaki sposób szacowany jest poziom zadowolenia narodów? Na oficjalnej stronie Eurostatu zostało podkreślone, iż przy wyliczaniu ogólnego poziomu zadowolenia z życia w badaniu tym zostały uwzględnione takie czynniki jak: poziom wykształcenia, wiek, sytuacja rodzinna, status majątkowy, stan własnych finansów, a także różnorodne indywidualne doświadczenia życiowe, wybory, wartości oraz priorytety.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się