Orszak Trzech Króli
Fot. MAE/Flickr

Orszak Trzech Króli – polski fenomen

Orszak Trzech Króli to pomysł, który ze szkolnych jasełek wyewoluował w gigantyczne, globalne wydarzenie, z roku na rok coraz bardziej się rozszerza. Dawno już opuścił granice Polski – Orszaki Trzech Króli można spotkać na ulicach wielu miast i miasteczek świata.

Szkoła „Żagle” Stowarzyszenia Sternik i początki Orszaków

Orszak Trzech Króli to oddolna inicjatywa, która zrodziła się w warszawskiej Szkole „Żagle” Stowarzyszenia Sternik.

W szkole od 2004 roku przygotowywane były dla rodziców jasełka. W 2008 roku, kiedy chłopców było 170, nie było możliwości, aby wszyscy mogli wziąć udział w przedstawieniu. Trzeba było wynająć teatr. Jednak widownia też nie mieściła wszystkich chętnych do obejrzenia spektaklu, stąd jasełka szkolne przeniosły się na ulice w formie Orszaku Trzech Króli.

W 2009 i 2010 roku w Orszak Trzech Króli zaangażowane było już całe środowisko szkolne „Żagli”. W roku 2011, kiedy 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami sześciu miast Polski, a w samej Warszawie do organizacji dołączyły także inne szkoły.

Orszak Trzech Króli w 2024 roku już w ponad 800 miastach w Polsce

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem kulturalnym, religijnym i co najważniejsze – apolitycznym. Nikt nikogo nie wyklucza. To świetna okazja, aby spędzić czas w gronie rodziny, przyjaciół, mieszkańców swojej miejscowości, cieszyć się ze święta, podzielić się dobrem z innymi. Nieodzownym elementem Orszaku jest śpiewanie kolęd, dzięki czemu podtrzymywana jest ta piękna polska tradycja.

Wydaje się, że to właśnie chęć wspólnotowego przeżycia Święta Trzech Króli, poczucie jedności i przynależności do większej rodziny osób wyznających podobne wartości sprawia, że Orszaki Trzech Króli zyskują coraz większą popularność. A dzięki misjonarzom wyjeżdżającym w odległe rejony globu idea wędrowania do Stajenki zapoczątkowana w małej warszawskiej szkole rozprzestrzeniła się na cały świat.

Orszaki Trzech Króli poza Polską

Pierwszym krajem, który dołączył do Polski w organizacji Orszaku, była Ukraina. Biskup diecezji w Kamieńcu Podolskim wyrażał wdzięczność za inicjatywę, która stała się wyrazem jedności chrześcijan. Do Orszaku bowiem dołączyli tam grekokatolicy, a wyznawcy prawosławia pomogli w organizacji wydarzenia, odśnieżając plac, na którym stanęła Stajenka. Na Ukrainie Orszak Trzech Króli odbył się również we Lwowie oraz sześciokrotnie już w Żytomierzu.

W kolejnych latach Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami wielu innych miast Europy, w tym m.in.: Londynu, Edynburga, Monachium, Weissenkirchen in der Wachau w Austrii, Bukaresztu, Lissieu, Palermo, Bratysławy i Szodliget na Węgrzech.

Orszak Trzech Króli jednoczy też narody. W Zgorzelcu jego uczestnicy – Polacy i Niemcy – spotykają się na moście łączącym oba kraje. Po raz pierwszy od 500 lat na ulicach Görlitz zabrzmiały kolędy wyśpiewywane po polsku i niemiecku.

Orszak jest obecny również poza Europą – w Quito w Ekwadorze, w Stanach Zjednoczonych, w Kazachstanie, a także w kilku krajach afrykańskich: w Rwandzie, Kamerunie, Zambii, Czadzie oraz Republice Demokratycznej Konga.

Orszak Trzech Króli – kultywowanie tradycji

We wszystkich Orszakach w Polsce i na świecie występują aktorzy amatorzy, a większość organizatorów to wolontariusze, najczęściej rodzice i nauczyciele, którym zależy na współuczestniczeniu w tworzeniu kultury i przekazywaniu wiary dzieciom. Dzięki zaangażowaniu w jasełka dzieci Orszak staje się wydarzeniem radosnym, kolorowym, pełnym ruchu i energii.

Fundacja Orszak Trzech Króli w Warszawie wspomaga lokalnych organizatorów, co roku tworząc nowy scenariusz wydarzenia, wysyłając papierowe i tekturowe korony, śpiewniki, naklejki i gazetki misyjne, proponując ubezpieczenie Orszaków, organizując warsztaty i służąc wsparciem.

Zdjęcie autora: Barbara TRZECIAK

Barbara TRZECIAK

Prezes Fundacji Orszak Trzech Króli, z wykształcenia anglistka.

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się