Pięć musicali, na które trzeba się wybrać w tym roku (Polska)

Spektakl musicalowy przeżywa w Polsce renesans: coraz więcej osób chce oglądać śpiewany teatr i coraz więcej teatrów wprowadza musicale do swojego repertuaru. Przeważają te importowane z Broadwayu, a kilka z nich swojej polskiej wersji naprawdę nie powinno się wstydzić. Oto nasza subiektywna lista!

We will rock you! – Teatr muzyczny Roma w Warszawie

Najbliższe spektakle: 17 marca

We will rock you” w warszawskiej Romie w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego to spektakl-wydarzenie. Muzycznie oparty na przetłumaczonych na polski piosenkach zespołu Queen, z najlepszymi musicalowymi solistami i grającą na żywo orkiestrą. Dużo tańca, dużo mocnych brzmień, dużo rockowego hałasu. Nie brak naprawdę znakomitych głosów – śpiewają m.in. znani z youtubowego „Studia Accantus” Janek Traczyk, Natalia Piotrowska-Paciorek, Małgorzata Chruściel czy Sylwia Banasik-Smulska. Akcja napisanego przez Bena Eltona libretta dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości, gdzie nie ma już „Ziemi”, lecz jest „iPlaneta”. Rządzi nią jedna i potężna korporacja, zakazująca m.in. posiadania instrumentów i wykonywania muzyki, postrzeganej jako wyrażanie niepożądanego indywidualizmu. Znajduje się jednak kilkoro buntowników, którzy potajemnie wyciągają z archiwów stare przeboje kultowego niegdyś rocka i za jego pomocą walczą o wolność. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Queen i legend dobrego rocka. 

Six – Teatr Syrena w Warszawie

Najbliższe dostępne spektakle: 4 maja

Stworzona w Wielkiej Brytanii urocza komedia muzyczna, której głównymi bohaterkami jest sześć żon króla Henryka VIII. Nie jest to jednak opowieść historyczna, ale pełna niegrzecznego humoru próba opowiedzenia za pomocą wielkiej historii o losach kobiet, także tych współczesnych. Spektakl zionie wręcz „babską” energią. Nie tylko wykonuje go sześć znakomitych aktorek musicalowych (w tym m.in. zwyciężczyni „The Voice of Poland” Marta Burdynowicz), ale też przygrywa im na żywo całkowicie kobiecy band. Mnóstwo dwuznacznych aluzji nie przekracza jednak pewnej granicy smaku, której oczekują widzowie teatru. No i znakomite piosenki do muzyki Toby Marlow i Lucy Moss, które funkcjonują od kilku lat jako przeboje w serwisach streamingowych. Choćby dla nich warto wybrać się na polską wersję tego wielkiego musicalowego przeboju.

Chicago – Teatr Variete w Krakowie

Najbliższe spektakle: 12 kwietnia

Absolutny musicalowy klasyk, z kultowymi piosenkami przetłumaczonymi na polski, fantastyczną choreografią i dobrym librettem autorstwa Freda Ebba i Boba Fosse z Broadwayu. W krakowskim teatrze Variete wyreżyserował „Chicago” Wojciech Kościelniak do znakomitej choreografii Eweliny Adamskiej-Porczyk. Historia rywalizacji dwóch osadzonych w więzieniu morderczyń Chicago ma być wedle zamysłu twórców opowieścią o mrokach ludzkiej duszy. Nie brakuje jednak, jak w tego typu formach, mrugnięcia okiem do widza, przez co nie ma on wątpliwości, że jest tu raczej dla fantastycznej rozrywki niż duchowych uniesień. W obsadzie spotkamy kilka znanych nazwisk ze świata musicalu i teatru, m.in. Beatę Śliwińską, Barbarę Kurdej-Szatan czy Łukasza Szczepanika. 

Deszczowa piosenka – Teatr Muzyczny w Poznaniu

Najbliższe spektakle: 7 czerwca

Brawurowy musical z tańcami, stepowaniem i prawdziwą wodą na scenie. „Deszczowa piosenka” w reżyserii Tadeusza Kabicza to wrześniowa premiera Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jest rzecz jasna oparta na scenariuszu słynnego filmu z 1952 r. Romantyzująca historia przechodzenia kina niemego w to udźwiękowione, której bohaterami są aktorzy i twórcy tamtego okresu. Spektakl z brawurowym stepowaniem i znakomitymi wykonaniami kultowych piosenek – w tym słynnych „Singin’ in the rain” czy „Good morning” – zachwycił krytyków. Nic dziwnego, skoro do aranżacji utworów i dyrygowania orkiestrą zaproszono samego Krzysztofa Herdzina. Zachwyca również dopracowana w detalach scenografia oraz gra, taniec i śpiew aktorów. Warto wybrać się do Poznania na to trzygodzinne widowisko. 

Jesus Christ Superstar – Teatr Variete w Krakowie, Teatr Rampa w Warszawie

Najbliższe spektakle: 22 marca (Warszawa)

Musical, który wzbudził i wzbudza kontrowersje do dziś, choć jego wielbiciele podkreślają, że wcale nie obraża uczuć religijnych, a wręcz przeciwnie – pozwala przemyśleć opowiedzianą w innym stylu historię ostatnich chwil Jezusa Chrystusa na ziemi. Polska adaptacja w reżyserii Jakuba Wociala i Santiago Bello wzbudza zachwyt doborem wokalistów i tancerzy. Warto choćby dla samej Natalii Piotrowskiej-Paciorek, która wciela się w rolę Marii Magdaleny. Nie jest to spektakl nowy, ale ilekroć wraca na deski teatrów – bilety sprzedają się na pniu. Tej wiosny jest wystawiany z inicjatywy prywatnej organizacji Broadway w Polsce i będzie można go zobaczyć jedynie w krakowskim teatrze Variete oraz warszawskiej Rampie. 

Anna Druś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się