Ranking GNN Jadwiga Emilewicz
Fot. Marcin BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Ranking GNN
Najcenniejsi byli parlamentarzyści, którzy znaleźli się na rynku

Nie dostali się do Sejmu lub Senatu w ostatnich wyborach parlamentarnych. Czasami do zdobycia mandatu zabrakło im kilkadziesiąt głosów. W świecie parlamentarzyści, którzy zostali uwolnieni od obowiązku świadczenia pracy swoim wyborcom – ze swoją wiedzą, doświadczeniem, know-how i kontaktami – stanowią przedmiot pogłębionych analiz head hunterów. Podpowiedzią dla ich pracy może być poniższy ranking „Gazety na Niedzielę”.

Dziesięć pereł, które zostały wyrzucone na brzeg w tej kampanii

Ranking GNN Jadwiga Emilewicz

1. Jadwiga Emilewicz. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że ma na tej liście największą wartość. Zwracamy uwagę na obszary kompetencji, interesujące dla firm z wielu kluczowych biznesów, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki innowacyjnej, branż nowych technologii (telekomunikacja, cyfryzacja, nowe media), branży farmaceutycznej, energetycznej, infrastrukturalnej. Zwraca uwagę także jej bardzo dobra znajomość realiów współpracy gospodarczej z Ukrainą. Zdecydowanie największy diament na liście tych, którzy opuszczają Sejm – co nie oznacza wszakże, że zapadła decyzja o opuszczenia świata polityki, w której Jadwiga Emilewicz czuje się jak ryba w wodzie.

Jadwiga Emilewicz jest z wykształcenia politologiem. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe na Wadham College w Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 2015 roku pracowała w Ministerstwie Rozwoju jako podsekretarz stanu. W rządzie Mateusza Morawieckiego była ministrem przedsiębiorczości i technologii (2018–2019), ministrem rozwoju (2019–2020), a także wiceprezesem Rady Ministrów (2020).

Podczas ostatniej kadencji Sejmu Jadwiga Emilewicz należała do Komisji Gospodarki i Rozwoju, Komisji Zdrowia, a także Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Jako posłanka zajmowała się też sprawami związanymi z innowacjami na rzecz ochrony środowiska. Emilewicz była przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Transportu Rowerowego. Angażowała się także w działania dotyczące ważnych inwestycji komunikacyjnych. Była między innymi wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Dworca PKP Poznań Główny oraz Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Od 15 maja 2023 roku Jadwiga Emilewicz pełniła funkcję pełnomocnika rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. Ma także doświadczenie w zarządzaniu instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi. W przeszłości była między innymi kierownikiem Muzeum PRL w krakowskiej Nowej Hucie oraz prezesem Fundacji Lepsza Polska.


2. Hanna Gill-Piątek. Zauważana przede wszystkim jako jedna z nielicznych polskich parlamentarzystek opozycji uczestnicząca w celebracji wszystkich najważniejszych świąt narodowych w zamkniętym elitarnym gronie – na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Ze świetnymi relacjami w świecie nie tylko polityki, ale także dyplomacji. Wymarzony cel dla head hunterów globalnych korporacji.

Hanna Gill-Piątek jest specjalistką do spraw konsultingu. Ukończyła studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie oraz z zakresu prawa w biznesie na Uczelni Łazarskiego. W czasie pracy w Sejmie zasiadała w Komisji Finansów Publicznych (2019–2021), Komisji Infrastruktury (2019–2023) oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (2021–2022). Była członkiem Polsko-Niemieckiej oraz Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej oraz przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Miast. Angażowała się w działalność wielu innych zespołów parlamentarnych, działających między innymi na polu rewitalizacji miast, bezpieczeństwa ruchu drogowego, równouprawnienia społeczności LGBT czy walki z wykluczeniem transportowym.

Hanna Gill-Piątek należała do najbardziej pracowitych posłów. Złożyła niemalże trzy tysiące interpelacji, dotyczących m.in. polityki środowiskowej, inwestycji drogowych oraz świadczeń społecznych.

W przeszłości pracowała jako grafik w agencjach reklamowych. Pisała też felietony, między innymi do „Gazety Wyborczej” oraz „Przekroju”. W latach 2014–2016 pracowała w Biurze ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi, a następnie w Wydziale Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Wielokrotnie pełniła rolę eksperta przy projektach zmierzających do rewitalizacji przestrzeni miejskiej.


3. Maciej Gdula. Relatywnie niedawno wszedł w polską politykę, ale nie zmarnował swego czasu w parlamencie. Wykorzystał go do nawiązania ważnych kontaktów, poszerzenia wiedzy o funkcjonowaniu polskiej polityki. Skupił się na kwestiach innowacyjności, obrony narodowej, rynku pracy, edukacji, kultury. Jego przygotowanie sprawia, że sprawdziłby się jako świetny szef działu corporate affairs.

Maciej Gdula jest naukowcem, socjologiem. W 2016 roku obronił pracę habilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie, gdy zasiadał w Sejmie, był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Służb Specjalnych. Był także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przyszłości Pracy. Działał w wielu innych zespołach parlamentarnych, zajmujących się m.in. transportem rowerowym, rynkiem pracy i kulturą. W ostatnich latach zajmował się naukowo między innymi socjologicznymi badaniami nad orientacjami politycznymi w III RP.


4. Jarosław Krajewski. Jeden z najbardziej pracowitych posłów zakończonej kadencji Sejmu. Z bardzo intensywną kampanią w Warszawie, która jednak nie wystarczyła do zdobycia mandatu. O ile tylko będzie chciał wyjść z polityki, odnajdzie się w zarządzaniu dużymi skomplikowanymi projektami.

Jarosław Krajewski jest politologiem. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim. W ostatniej kadencji Sejmu był zastępcą przewodniczącego w Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Działał także w Komisji Finansów Publicznych. Był wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. m. st. Warszawy, Parlamentarnego Zespołu ds. Promocji Badmintona, Parlamentarnego Zespołu Sportowego oraz Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zajmował się również polityką własnościową oraz rozwojem programów energetyki jądrowej. W przeszłości pracował w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, był warszawskim radnym. Ma doświadczenie dziennikarskie.


5. Marek Dyduch. Ponieważ Lewica będzie współtworzyła nowy rząd, niezależnie od układu parlamentarnego, będzie potrzebny ktoś znający to środowisko, lubiany, dobrze oceniany przez kolegów i koleżanki także z innych klubów parlamentarnych. Przekłada się to także na świetne kontakty z samorządowcami, ekspertami i dziennikarzami.

Kariera Marka Dyducha od dawna była ściśle związana z polityką. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, z zarządzania i marketingu w Wyższej Wałbrzyskiej Szkole Zawodowej oraz z wyceny nieruchomości na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W Sejmie był zastępcą przewodniczącego w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Był też wiceprzewodniczącym Poselskiego Zespołu ds. Nowego Zielonego Ładu. Jest doradcą prezydenta Wrocławia do spraw rozwoju aglomeracji.


6. Zbigniew Girzyński. Tu również silnym punktem są kontakty i znajomość realiów polskiej polityki. Ma dobre relacje także z hierarchią kościelną, co może być istotne dla nawiązywania nowych kontaktów.

Zbigniew Girzyński jest nauczycielem akademickim. Ukończył doktorskie studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w historii politycznej XX wieku. W ostatniej kadencji Sejmu działał w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Finansów Publicznych. Pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii oraz wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Upowszechniania w Życiu Publicznym Idei Politycznych Premiera RP Jana Olszewskiego. Jako poseł zajmował się problemami edukacji historycznej oraz kaskadyzacji Dolnej Wisły. W przeszłości był także publicystą i dziennikarzem. Pracował m.in. dla Radia „Maryja”. W latach 2016–2019 działał w firmie History&Business Consulting jako organizator szkoleń, wykładów i imprez historycznych.


7. Paweł Lisiecki. Świetne relacje ze światem polityki i samorządowcami. Cenna znajomość branży infrastrukturalnej, także polityki społecznej.

Paweł Lisiecki jest historykiem. Studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Zdał też studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej z zakresu wyceny nieruchomości. Był przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Gruntów pod Budynkami Spółdzielczymi, Parlamentarnego Zespołu ds. Wprowadzenia w Polsce Własności Warstwowej, Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy. Działał w wielu innych grupach parlamentarnych, zajmujących się m.in. inwestycjami drogowymi, wsparciem dla przedsiębiorstw, polityką młodzieżową, energetyką oraz stosunkami własnościowymi. Składał interpelacje głównie dotyczące świadczeń społecznych. W przeszłości był radnym, pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, należał do licznych stowarzyszeń zajmujących się ochroną własności prywatnej. Zawodowo pracował jako ekspert od nieruchomości.


8. Tomasz Rzymkowski. Kolejny z bardziej pracowitych posłów, który zrządzeniem losu i decyzją wyborców nie znalazł się w parlamencie. Pracowitość przekłada się w jego wypadku także na szacunek, sympatię innych posłów, dobre z nimi relacjami. Jeśli nie wybierze kariery naukowej, byłby świetnym doradcą ds. relacji instytucjonalnych.

Tomasz Rzymkowski jest prawnikiem. Ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 2018 roku posiada tytuł doktora. W Sejmie działał w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych (2019–2021), Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (2019–2020), Komisji Łączności z Polakami za Granicą (2019–2021) oraz Komisji Ustawodawczej (2020–2021). Był przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych, wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Gruntów pod Budynkami Spółdzielczymi, Grupy Parlamentarnej Polska-USA, Polsko-Katarskiej oraz Polsko-Mołdawskiej Grupy Parlamentarnej. Działał w licznych innych grupach poselskich, zajmujących się m.in. walką z cenzurą na uczelniach, stosunkami własnościowymi, wolnością słowa oraz zmianą ordynacji wyborczej na mieszaną. Złożył kilkadziesiąt interpelacji dotyczących głównie inwestycji infrastrukturalnych oraz służby zdrowia. Ponadto był pełnomocnikiem rządu ds. rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki. W przeszłości działał jako członek stowarzyszenia KoLiber zajmującego się ochroną własności i wolności gospodarczej.


9. Paweł Poncyljusz. Rozumie biznes jak niewielu polskich polityków, lubi kontakty i z politykami, i z biznesem. Jest powszechnie lubiany i przez jednych, i przez drugich. W dawnych latach jego największe problemy w świecie polityki związane były z nieostrożnym używaniem mediów społecznościowych. To jednak dawne czasy a Paweł Poncyljusz ze swoją wiedzą, doświadczeniem, relacjami i umiejętnościami powinien zwrócić dziś uwagę head hunterów.

Paweł Poncyljusz jest technikiem ekonomistą. Ukończył Pomaturalne Studium Ekonomiczne. W ostatniej kadencji Sejmu RP brał udział w pracach Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Obrony Narodowej. Był wiceprzewodniczącym Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej oraz przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Edukacji Domowej i Alternatywnych Form Edukacji. Działał w wielu zespołach parlamentarnych, zajmujących się przedsiębiorczością, przemysłem, polityką historyczną i regionalną. Zajmował się problemami związanymi ze służbą zdrowia, infrastrukturą oraz przemysłem. W przeszłości był księgowym w prywatnej firmie, menedżerem sprzedaży oraz właścicielem przedsiębiorstwa działającego w handlu materiałami krawieckimi. Był też radnym.


10. Michał Wypij. Jeden z najmłodszych posłów na tej liście, wyjątkowo aktywny w wielu środowiskach, znany z aktywności i pracowitości. Na pewno warto wziąć pod uwagę jego kandydaturę.

Michał Wypij jest politologiem. Ukończył studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W kończącej się kadencji Sejmu RP działał w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Był zastępcą przewodniczącego w Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Podkomisji Stałej ds. Sportu Dzieci i Młodzieży. Przynależał do wielu zespołów parlamentarnych, zajmujących się między innym przemysłem drzewnym i chemicznym, funkcjonowaniem służb specjalnych i porządkowych oraz wsparciem dla różnych dyscyplin sportu. Składał interpelacje w sprawie funkcjonowania wojska i ministerstw, polityki socjalnej oraz kultury. Był doradcą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, członkiem rady programowej TVP Olsztyn, a wcześniej specjalistą ds. dotacji i szkoleń w Eurobusiness Consulting Centre. Działał też w organizacji Klub Wspólna Europa. Pozyskiwał fundusze unijne na działalność gospodarczą i dla instytucji publicznych.

Oprac. Patryk Kuc

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się