Milei
Fot. Agustin MARCARIAN / Reuters / Forum

Reformy ultraliberalnego prezydenta Milei ostatecznie zatwierdzone przez parlament

Po miesiącach debat nad pakietem reform gospodarczych i społecznych ultraliberalnego prezydenta Javiera Milei. Posłowie ostatecznie zatwierdzili w piątek program jego deregulacyjnych reform. Kraj wchodzi jednak w recesję, a społeczeństwo drastycznie ubożeje.

„Damy rządowi prezydenta Milei niezbędne narzędzia, aby mógł raz na zawsze zreformować państwo” – powiedział przywódca bloku rządzącego Gabriel Bornoroni.

Z politycznego punktu widzenia to zielone światło oznacza „całkowity sukces rządu” – powiedział agencji AFP politolog i ekonomista Pablo Tigani. Jednak w dziedzinie gospodarki „będzie to powrót do polityki z lat 90. XX wieku, obejmującej deregulację, prywatyzację i bezwarunkowe otwarcie gospodarki, co zada ciężki cios przemysłowi oraz małym i średnim przedsiębiorstwom krajowym” – ocenił.

Jeszcze przed przyjęciem pakietu prezydent Milei pogratulował sobie osiągnięcia „największej korekty fiskalnej nie tylko w historii Argentyny, ale także w historii ludzkości”.

Argentyński rząd natychmiast zastosował drastyczny program oszczędności budżetowych, którego celem było „zero deficytu budżetowego” do końca 2024 r., a tym samym powstrzymanie ogromnej inflacji (211% w 2023 r.). Jednak cięcia budżetowe, w tym blokada projektów publicznych w połączeniu z dewaluacją (54%) peso w grudniu, zdusiły siłę nabywczą.

W Argentynie spada konsumpcja, ale i aktywność gospodarcza oraz zatrudnienie. Nadchodzi recesja, a gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale o 5,3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Inflacja w maju lekko spowolniła do najniższego poziomu od dwóch i pół roku, ale nadal jest niezwykle dotkliwa dla społeczeństwa.

Według oficjalnych danych opublikowanych w poniedziałek, produkt krajowy brutto (PKB) Argentyny odnotował gwałtowny spadek o 5,1% rok do roku w pierwszym kwartale, podczas gdy bezrobocie sięga obecnie 7,7% .

Opozycja wskazuje, że kraj cierpi, a ubóstwo wzrosło od końca 2023 r. do 55,5% populacji w pierwszym kwartale 2024 r. w porównaniu z 44,7% rok wcześniej – podał Uniwersytet Katolicki (ODSA-UCA).

Katarzyna Stańko

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się