Regiony Francji. Pięć pomysłów. Alzacja

W każdym miesiącu prezentujemy wybór miejsc, które warto zobaczyć w regionach Francji. Perły architektury, rezerwaty przyrody czy zabytki, związane z lokalną i narodową historią, świadczą o różnorodności francuskich regionów i ich wartości dla dziedzictwa Francji.

Będąca na styku kultury francuskiej i niemieckiej, zachowująca jednak swą odrębność regionalną Alzacja zajmuje ważne miejsce w tożsamości Francji, jako szczególny świadek wydarzeń historycznych. Dziś Alzacja kojarzona jest przede wszystkim jako region lokalnych tradycji, urokliwych miejscowości, wyróżniających się żywymi kolorami charakterystycznej zabudowy czy cenionej w całej Francji kuchni regionalnej. 

1. Route des Vins d’Alsace

Alzację warto zwiedzać wzdłuż Route des Vins d’Alsace, malowniczej drogi turystycznej wiodącej przez winnice i stare alzackie miasteczka. 

Ta część regionu zachwyca widokami na ciągnące się kilometrami winnice i skryte w dolinie małe miejscowości, typowe dla Alzacji: z placem z zabytkową fontanną, otoczonym kolorowymi domami z tradycyjnymi zdobionymi okiennicami. Do najbardziej urokliwych miejscowości należą Riquewihr, Hunawihr, Bergheim i Kaysersberg. Riquewihr zwraca uwagę zdobieniami domów: malowanymi motywami kwiatowymi na drewnie czy drewnianymi rzeźbami. W Hunawihr warto zobaczyć XV-wieczny kościół, ozdobiony freskami, położony na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na winnice oraz zamek Haut-Kœnigsbourg. W Kaysersberg i Bergheim (oba wybrane przez Francuzów w rankingu na „Ulubione miasteczko Francuzów”) można przejść się wzdłuż niezwykle urokliwych uliczek z kolorowymi domami, ozdobionymi kwiatami.

2. Murbach 

Kościół w Murbach, wybudowany z różowego piaskowca z Wogezów, wyróżnia się w malowniczym otoczeniu wzgórz. Przez wieki w Murbach mieściło się jedno z najważniejszych opactw benedyktyńskich w tej części Francji, założone w 727 r. Opaci z Murbach nosili tytuł książęcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a mnisi musieli wykazać się pochodzeniem szlacheckim. Po opactwie pozostał XII-wieczny kościół, z chórem i transeptem (nawa została zburzona w XVIII wieku). Zwiedzając Murbach, warto podejść do kaplicy znajdującej się na jednym ze wzgórz, skąd najlepiej widać wyróżniającą się na tle otoczenia przyrody ciemnoróżową bryłę kościoła. 

Kilka kilometrów od Murbach znajduje się inny kościół, ważny dla katolików w Alzacji: Basilique Notre-Dame de Thierenbach. Thierenbach od VIII wieku jest miejscem pielgrzymek, głównie Alzatczyków. Jest jednak ważnym miejscem również dla Polaków mieszkających w Alzacji, którzy co roku pielgrzymują do bazyliki.

Kościół w Thierenbach był wielokrotnie niszczony podczas wojen i rewolucji. Wnętrze obecnej bazyliki jest wspaniałym przykładem inspiracji stylem baroku austriackiego. 

3. Musée Unterlinden 

Odwiedzając Colmar, z jego urokliwymi uliczkami i typową alzacką architekturą, nie można pominąć Musée Unterlinden. Muzeum znane jest głównie dzięki znajdującemu się tam arcydziełu: ołtarzowi z Isenheim. Poliptyk został stworzony w latach 1512–1516 przez niemieckiego malarza Matthiasa Grünewalda i rzeźbiarza Nicolasa de Haguenau i przedstawia sceny narodzenia, ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa. 

W muzeum, znajdującym się w dawnym średniowiecznym klasztorze, można zobaczyć kolekcję sztuki od prehistorii po XX wiek. Na uwagę zasługują zbiory francuskiego i niemieckiego malarstwa średniowiecznego, a także eksponaty z XIX i XX wieku, w tym obrazy Claude’a Moneta czy Pabla Picassa.

4. Ballon d’Alsace

Odwiedzających Alzację przyciąga do tego regionu nie tylko dziedzictwo kultury, ale również piękno przyrody, na czele z położonymi częściowo w obrębie regionu Wogezami. 

Jedną z najpopularniejszych tras w Wogezach jest Ballon d’Alsace, znajdujący się na styku trzech regionów: Alzacji, Lotaryngii i Franche-Comté. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na otaczające góry i położone u ich stóp małe miejscowości, a przy dobrej widoczności również na Alpy, w tym na Mont-Blanc. 

Na piesze wycieczki często wybierane są również doliny Thur i Doller, z trasami wiodącymi do malowniczych górskich jezior. 

5. Château du Haut-Kœnigsbourg

Imponujący, górujący nad otoczeniem, zbudowany na skale na wysokości niemal 80 metrów, zamek Haut-Kœnigsbourg jest jedną z najczęściej odwiedzanych fortec we Francji. 

Haut-Kœnigsbourg został wybudowany w XII wieku jako twierdza obronna. Świadek wojen i rywalizacji między dynastiami i imperiami, zniszczony w średniowieczu i odrestaurowany na początku XX wieku, jest najważniejszym przykładem średniowiecznej architektury obronnej w Alzacji i jednym z najbardziej emblematycznych elementów architektonicznego dziedzictwa regionu. 

W zamku można zwiedzać komnaty, ogrody i podziwiać panoramę z wieży zamkowej. 

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się