Wystawy we Francji (2): Hawr, Paryż, Ornans, Grenoble, Pau…

Przedstawiamy kolejne wystawy, które warto obecnie zobaczyć we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogatą ofertę wystaw.

1. Hawr: Itinéraires abstraits

MuMa w Hawrze jest jednym z najciekawszych muzeów malarstwa w północnej Francji. Obecnie można tam zobaczyć wystawę „Itinéraires abstraits”, poświęconą abstrakcjonizmowi. 80 obrazów, rzadko pokazywanych publicznie, opowiada historię tego kierunku w sztuce i wchodzi w dialog z prezentowanymi na wystawie stałej obrazami przedstawicieli prądów XIX-wiecznych. Na wystawie „Itinéraires abstraits” można zobaczyć dzieła takich artystów, jak Fernand Léger, Nicolas de Staël czy Olivier Debré.

Itinéraires abstraits, do 31 marca 2024 r. MuMa, 2 boulevard Clemenceau, Le Havre (Normandia)

2. Paryż: Gustave Moreau. Le Moyen Âge retrouvé

W muzeum poświęconym sztuce Gustave’a Moreau trwa wystawa przybliżająca inspirację, jaką symbolista czerpał ze sztuki średniowiecza. Średniowiecze stanowiło inspirację dla niektórych XIX-wiecznych artystów, a w twórczości Gustave’a Moreau przejawiała się ona zwłaszcza w tworzonych przez niego postaciach fantastycznych. Na wystawie można zobaczyć obrazy i ryciny Gustave’a Moreau pochodzące z rezerw muzeum, a także z Luwru i z francuskiej Biblioteki Narodowej. 

Gustave Moreau. Le Moyen Âge retrouvé, do 12 lutego 2024 r. Musée Gustave Moreau, 14 Rue Catherine de la Rochefoucauld, Paryż

3. Ornans: Delacroix s’invite chez Courbet

W muzeum znajdującym się w domu rodzinnym Gustave’a Courbeta w Ornans trwa wystawa, na której obrazy Courbeta, należące do kolekcji stałej, wchodzą w dialog z obrazami Delacroix. 60 obrazów, pochodzących z Musée national Eugène Delacroix w Paryżu, w tym dzieła mniej znane, pozwala odkryć na nowo twórczość autora Wolności wiodącej lud na barykady. Wystawa w Ornans prezentuje obok siebie dzieła dwóch zdecydowanie różniących się malarzy, należących do najważniejszych artystów XIX wieku: romantyczną twórczość Eugène’a Delacroix oraz reprezentującego realizm Gustave’a Courbeta.

Delacroix s’invite chez Courbet, do 4 lutego 2024 r. Musée Gustave Courbet, 1 Place Robert Fernier, Ornans (Franche-Comté)

4. Grenoble: Une histoire d’images

W muzeum w Grenoble w ramach wystawy czasowej prezentowane są fotografie, które instytucja włączyła do swoich zbiorów w ciągu ostatnich czterech lat dzięki donacji Antoine’a de Galberta i jego fundacji. Podczas wystawy można zobaczyć fotografie nowoczesne i współczesne, świadczące o wydarzeniach i postaciach ważnych dla historii Europy i świata, od pierwszych lat po II wojnie światowej po fotografie wykonane w XXI wieku przez fotografów z różnych części świata. 

Une histoire d’images, do 3 marca 2024 r. Musée de Grenoble, 5 Place de Lavalette, Grenoble (Owernia-Rodan-Alpy)

5. Pau: Poètes au jardin. De Pétrarque à Shakespeare

Na zamku w Pau można zobaczyć wystawę „Poètes au jardin. De Pétrarque à Shakespeare”, poświęconą związkom między poezją a ogrodami jako dziełami sztuki. Wystawa tłumaczy, jak średniowieczne i renesansowe teksty literackie inspirowały sposób projektowania ogrodów wielkich rodów europejskich w epoce renesansu. Związki między poezją a sztuką ogrodową pokazane są również poprzez teksty poetów zainspirowane ogrodami. 

Poètes au jardin. De Pétrarque à Shakespeare, do 25 lutego 2024 r. Château de Pau, rue du Château, Pau (Nowa Akwitania)

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się