
Zapraszamy do Francji. Nasze rekomendacje na grudzień
Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto odwiedzić obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogatą ofertę wystaw.
1. Nantes: Suzanne Valadon. Un monde à soi
Głośna wystawa „Suzanne Valadon. Un monde à soi”, która spotkała się z dużym sukcesem w lecie, gdy była pokazywana w Centre Pompidou w Metzu, w zimie pokazywana jest w Nantes. Wystawa skupia się na podkreśleniu nowoczesności i odwagi twórczości Suzanne Valadon, jednej z emblematycznych postaci bohemy artystycznej Montmartre’u, artystki niewpisującej się w dominujące prądy swojej epoki i broniącej swoją sztuką konieczności przedstawiania rzeczywistości w czasach, kiedy dominowały kubizm i abstrakcjonizm.

Suzanne Valadon. Un monde à soi, do 11 lutego 2024 r. Musée d’arts de Nantes, 10 rue Georges Clemenceau, Nantes (Kraj Loary)
2. Marsylia: Fashion folklore
Wystawa w Mucem w Marsylii poświęcona jest wpływom folkloru na modę haute couture. Tradycyjne stroje z różnych części Francji, Europy i świata, pochodzące m.in. z kolekcji Mucem, muzeum bretońskiego w Quimper czy Muzeum Miejskiego w Bukareszcie, wchodzą na wystawie w dialog ze strojami Chanel, Diora, Jeanne Lanvin czy Yves Saint Laurenta. Niemal 300 eksponatów przedstawia sposób, w jaki projektanci haute couture od XIX wieku do współczesności czerpali ze strojów ludowych, ich krojów, kolorów czy tradycyjnych technik krawieckich.

Fashion folklore, do 8 stycznia 2024 r. Mucem – Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée, 7 Promenade Robert Laffont, Marsylia
3. Paryż: Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle
W musée Marmottan Monet trwa piękna wystawa poświęcona Berthe Morisot i inspiracji, jaką artystka czerpała ze sztuki XVIII wieku. Przedstawicielka impresjonizmu odwoływała się do sztuki takich artystów, jak François Boucher, Jean-Honoré Fragonard czy Antoine Watteau. Na wystawie można zobaczyć dzieła XVIII-wiecznych malarzy podziwianych przez Berthe Morisot oraz kilkadziesiąt obrazów tej przedstawicielki impresjonizmu, głównie charakterystycznych dla niej portretów kobiet.

Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle, do 3 marca 2024 r. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly, Paryż
4. Roubaix: Le cri de la liberté. Chagall politique
W Roubaix można zobaczyć wystawę poświęconą twórczości Chagalla w kontekście historycznym i politycznym jego epoki. Wystawa skupia się na pokazaniu obrazów malarza jako odpowiedzi na konflikty XX wieku, podkreślając przeplatające się w dziełach Chagalla nawiązania do jego żydowskich korzeni oraz kultur i przeżyć, które tworzyły jego tożsamość. „Le cri de la liberté. Chagall politique” prezentuje humanistyczny aspekt twórczości Chagalla, niosącej przekaz o pokoju, szacunku i równości między ludźmi.

Le cri de la liberté. Chagall politique, do 7 stycznia 2024 r. La Piscine, 23 rue de l’Espérance, Roubaix (Nord-Pas-de-Calais)
5. Tours: AR(t]CHIPEL
W ramach festiwalu AR(t]CHIPEL, zorganizowanego we współpracy między Centrum Pompidou a Regionem Centralnym, dzieła pochodzące z kolekcji paryskiego muzeum prezentowane są w różnych częściach regionu. W Tours eksponaty z największej europejskiej kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej prezentowane są w dialogu z wystawą stałą miejscowego muzeum sztuk pięknych. Rzeźby nowoczesne i współczesne Julia Gonzaleza, Brassaïa i Serge’a Mouillé wchodzą w dialog z przedstawieniami mitologicznymi francuskiej rzeźby XVIII-wiecznej, a przy XVIII-wiecznych portretach prezentowane są fotografie Valérie Belin, poruszające kwestię spojrzenia na samego siebie.

AR(t]CHIPEL, do 8 stycznia 2024 r. Musée des Beaux-Arts, 18 Place François Sicard, Tours (Region Centralny – Dolina Loary)
Julia Mistewicz