PIKARDIA Gazeta na Niedzielę Pierrefonds

Regiony Francji. Pięć pomysłów. Pikardia

W każdym miesiącu prezentujemy wybór miejsc, które warto zobaczyć w regionach Francji. Perły architektury, rezerwaty przyrody czy zabytki, związane z lokalną i narodową historią, świadczą o różnorodności francuskich regionów i ich wartości dla dziedzictwa Francji.

Pikardia jest regionem, w którym mieszają się wpływy Paryża i odrębna kultura północnej Francji. Jest regionem wciąż żywych tradycji, miejsc związanych z historią Francji i Europy, a także bogactwa architektury: zamków, opactw, kościołów i katedr.

1. Abbaye de Chaalis

Po dawnym opactwie cystersów, założonym w 1137 r., które było częstym punktem wizyt władców Francji (m.in. św. Ludwika czy Karola V), zachowały się ruiny, popularne wśród artystów i pisarzy epoki romantyzmu. Na terenie dawnego opactwa oprócz ruin z zachowaną częścią gotyckiego kościoła znajduje się również ogród w stylu francuskim, rozarium, kaplica ze wspaniałymi freskami Primaticcia, nazywana „francuską kaplicą Sykstyńską” i będąca jednym z najpiękniejszych przykładów gotyku w Pikardii, oraz dawny pałac opatów.

Posiadłość Chaalis została w 1906 r. kupiona przez Nélie Jacquemart-André. W dawnym pałacu opatów znajduje się obecnie część imponującej kolekcji, zebranej przez małżeństwo Jacquemart-André (druga część kolekcji sztuki znajduje się w muzeum Jacquemart-André w Paryżu). W pięknych pałacowych wnętrzach można zobaczyć m.in. bibliotekę, meble, rzeźby czy obrazy, w tym autorstwa Giotta.

2. Amiens

Stolica Pikardii, mimo że jest dużym miastem, urzeka urokiem brukowanych uliczek z typowymi dla regionu domami z cegły oraz kanałami Saint-Leu w centrum miasta. 

Amiens warto zwiedzić z powodu znajdującej się tam największej gotyckiej katedry we Francji (dwa razy większej od paryskiej Notre-Dame), wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowana w latach 1220–1269, odrestaurowana przez Viollet-le-Duca w XIX wieku katedra zachwyca fasadą z rozetą w stylu gotyku płomienistego i rzeźbionymi portalami oraz witrażami w kaplicach bocznych. W letnie wieczory na fasadzie katedry wyświetlany jest spektakl „światło i dźwięk”. 

W Amiens na szczególną uwagę zasługują dwa muzea: Muzeum Pikardii (Musée de Picardie) i dom Jules’a Verne’a (Maison de Jules Verne). 

Muzeum Pikardii, odnowione w 2020 r., powstało w XIX wieku, za panowania Napoleona III, jako pierwsze muzeum wybudowane we Francji specjalnie z przeznaczeniem na pokazywanie tam dzieł sztuki. Monumentalny budynek, przypominający pałac, stał się inspiracją dla architektów tworzących inne francuskie muzea. W muzeum znajduje się kolekcja dzieł sztuki, od średniowiecza, przez malarstwo od XVI do XVIII wieku, po sztukę nowoczesną i współczesną. 

W domu, w którym mieszkał Jules Verne, obecnie znajduje się poświęcone mu fascynujące muzeum. Oprócz zachowanych pomieszczeń, m.in. gabinetu, w którym pisarz pracował, zwiedzający mogą zobaczyć elementy tworzące wyobrażony świat z jego książek, m.in. prototypy maszyn latających czy mapy. 

3. Château de Pierrefonds

Malowniczo położony na obrzeżach lasu Compiègne, majestatyczny zamek Pierrefonds, górujący nad małym urokliwym miasteczkiem, wywołuje wrażenie swoją wielkością. Zamek jest zachwycający, swoim stylem przywodzi na myśl ilustracje z książek Charles’a Perraulta.

Zamek Pierrefonds został wybudowany w 1397 r. na zlecenie Ludwika Orleańskiego i był jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej. Za panowania Ludwika XIII uległ zniszczeniu, zachowały się jedynie ruiny. Za odbudowę zamku w XIX wieku, kiedy uzyskał obecny wygląd, odpowiadał Viollet-le-Duc, autor m.in. przebudowy paryskiej katedry Notre-Dame. Odbudowany zamek Pierrefonds łączy elementy czerpane ze źródeł historycznych dotyczących jego architektury oraz oryginalny styl Viollet-le-Duca.

Obecnie na zamku Pierrefonds można zwiedzać bogato zdobione komnaty, piękną „salle des preuses”, nawiązującą do średniowiecznej sali balowej, reprezentacyjny dziedziniec i wystawę stałą, poświęconą pracom Viollet-le-Duca.

4. Gerberoy

Należące do oficjalnej listy „Najpiękniejszych miasteczek Francji” („Les Plus Beaux Villages de France”) Gerberoy, malowniczo położone na wzgórzu wśród otaczających je pól, pozostawia odwiedzających pod urokiem wąskich brukowanych uliczek, domów szachulcowych i pozostałości średniowiecznych fortyfikacji.

Urokowi Gerberoy uległ Henri Le Sidaner, malarz postimpresjonistyczny, który uwiecznił na swoich obrazach miasteczko, a zwłaszcza ogród, który tam założył. Ogród, należący do jednych z najpiękniejszych w północnej Francji, można zwiedzać. 

5. Château de Chantilly

Zamek w Chantilly jest prawdziwą perłą Pikardii. Reprezentujący styl renesansowy zamek, wybudowany dla rodu Condé, otoczony jest wspaniałymi ogrodami założonymi przez André Le Nôtre’a (twórcę m.in. ogrodów w Wersalu). Piękno zamku można podziwiać, zarówno oglądając go z zewnątrz, z perspektywy parteru ogrodowego, jak i zwiedzając wnętrza: komnaty książęce z XVIII-wiecznymi zdobieniami, bibliotekę z kolekcją manuskryptów, a przede wszystkim znajdujące się w zamku muzeum Condé. Jest to największe po Luwrze muzeum sztuki dawnej we Francji, z obrazami takich mistrzów jak Rafael czy przedstawicieli XV-wiecznego malarstwa francuskiego.

Do zamku należą również XVIII-wieczne stajnie, w których odbywają się pokazy jeździeckie.

Julia Mistewicz, Paryż

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się