reakcja rynków

Rynek reaguje na wyniki wyborów w Polsce

Wysoka frekwencja w wyborach świadczy o silnym społeczeństwie obywatelskim. W połączeniu z dobrą sytuacją gospodarczą kraju dało nam to pozytywne reakcje rynków na wyniki wyborów w Polsce.

Rekordowa frekwencja 74,38 proc. w wyborach 15 października 2023 r. to fantastyczny wynik. Mamy silne społeczeństwo obywatelskie. Gdy dodamy do tego rekordowe zatrudnienie w wysokości ponad 17 mln to widać bardzo pozytywne zmiany w postaci rosnącej aktywności społeczno-gospodarczej Polaków.
Reakcja rynków na wynik wyborów także bardzo pozytywna. Złoty umocnił się o 2,2 proc. do poziomu z początku września, widać silny wzrost akcji (WIG20 o 6 proc.), w tym głównie banków, co w połączeniu z małym spadkiem rentowności obligacji 10l o 16 bps i wzrostem FRA/WIBOR oznacza założenie przez rynek wyższych stóp procentowych.

Poza wyższą ścieżką stóp procentowych i potencjalnym brakiem wakacji kredytowych inwestorzy wyceniają przede wszystkim szybkie uruchomienie środków z KPO/UE oraz zakładają jakąś formę NABE. Wyceny CDS (swap ryzyka kredytowego) lekko się umocniły, co z kolei oznacza premię za ryzyko prawie bez zmian pod presją ryzyk geopolitycznych.

Dalsze zachowanie rynków powinno już wrócić do podążania za trendami na rynkach bazowych i danymi makro. Wszyscy czekają na więcej informacji na temat tego, jak będzie wyglądała realna polityka gospodarcza nowego rządu np. wobec VAT, cen energii, wakacj kredytowych, podatków, NABE, nowych wydatków. 

Perspektywy gospodarki są dobre: szybszy wzrost PKB, inwestycje i eksport – stabilne, silny rynek pracy i wzrost realnych płac oznaczają wyższą konsumpcję, realny spadek długu sektora firm i gospodarstw domowych czy spadek inflacji. Wyzwaniem pozostają jednoczesne sfinansowanie obietnic i obronności oraz geopolityka.

Zdjęcie autora: Paweł Borys

Paweł Borys

Prezes Grypy PFR, Przewodniczący rady nadzorczej BGK i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się